Jásdi István nyilatkozott a tűzoltóvíz-tárolóként engedélyezett medencékről, az eltűnő balatoni szőlőről és az első szüretükről is, amikor a szkeptikus csopaki szőlősgazdákat egy egyszerű újítással nyűgözték le.

Fotó: Bordács Krisztina - We Love Balaton
Tanulságos interjú jelent meg Jásdi Istvánnal az mno.hu-n. Összefoglaljuk a legérdekesebb részeket belőle.
"A borvidék szőlőinek kevesebb mint tíz százaléka újult meg az elmúlt 15-20 évben."
Jásdi szerint a borvidék szőlőinek túlnyomó része már 30-35 évnél is idősebb, ezek pedig rosszul viselik a változékony időjárást. További probléma, hogy az ültetvényeket sokszor nyugdíjas korú gazdák művelik, akik szintén nem telepítenek új szőlőket. Ezért szerinte félő, hogy 5-10 éven belül eltűnik a balatoni szőlők 80 százaléka. (Erről már korábban írt egy publicisztikában.)

Fotó: Bordács Krisztina - We Love Balaton
"Gyerekeik már régen kivágatták volna velük az ültetvényeket."
A csopaki borász azt mondja, hogy sokszor a szép kilátás miatt áldozzák fel az értékes szőlőtermő területeket a Balatonnál: "a nyaralók egyre magasabbra nőttek, és felépültek a tűzoltóvíz-tárolóként engedélyezett úszómedencék is."
Csopak, a kivétel
"Az a szerencsénk, hogy itt, Csopakon a legjobb szőlők nem legfelül vannak, ahonnét a legjobb a panoráma, hanem a hegy közepétől lefelé" - mondja Jásdi, majd azt is hozzáteszi, hogy az önkormányzatnál védetté nyilvánították ezt a területet.

Fotó: Bordács Krisztina - We Love Balaton
Hogyan lehetne megakadályozni a termőterületek eltűnését?
Négy dolgot javasol:
- védetté kellene tenni a szőlőtermő területeket
- ösztönözni a minigazdaságok koncentrációját. Legalább öthektáros birtokokra van szükség, hogy eltartsanak egy családot.
- géphasználati és -értékesítési szövetkezetek alapítását kell ösztönözni, mert 40-50 hektárnál kisebb egységeket nem lehet gépesíteni.
- az új telepítéseket egy-egy területen csak azonos térállásban, azonos művelésmóddal szabad engedélyezni
És az EU sem segít?
Az Európai Uniótól Jásdi szerint több tízmilliárd forint folyik be szőlőtelepítésre, de itthon úgy írják ki a pályázatokat, hogy jobban megéri alföldi visszaminősített fagyzugos területen pályázni, mert az üzlet akkor is megéri, ha nem lesz termő az ültetvény.

Fotó: Balkányi László - We Love Balaton
"A szövetkezet lejáratott fogalom"
A Jásdi Borteraszon megforduló döntéshozók ("államelnökök, miniszterelnök-helyettesek, miniszterek, uniós képviselők") előtt is panaszkodik, de ha a döntéshozó elmegy Villányba, ott is mást hall minden pincében. "És akkor legyint: oldjátok meg ti magatok."
+1 Jásdiék első szürete
A cikk egy keretes szövegben foglalkozik Jásdiék történetével (erről mi korábban itt írtunk), ebből pedig kiderül egy jó sztori a kezdetekről. Miután megvették Ranolder püspök korábbi pincéjét, az első szüret előtt elterjedt a környéken a hír, hogy a ládákat szalag szállítja majd a bogyózóba, mert minőségi bort akarnak készíteni. Ezt hallva odagyűltek a gazdák, hogy a pestiek szüretén nevessenek. Amikor azonban beindult a szállítószalag, és működött a bogyózó és a prés is, többen beálltak dolgozni, hogy éreztessék: ők is ide tartoznak.