Felhős az idő, Aszófőt egy zápor is megöntözte nemrég, de mi a szomszédos Tihanyban vagyunk, ahol egyre jobban kisüt a nap péntek délben. Pont nem olyan az időjárás, ami veszélyeztetheti egy Balatonban fürdőző ember életét, de a Magyar Telekom és a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ) mégis most tartja közös sajtótájékoztatóját egy fontos idei innovációról: a vízimentők hajóflottája ugyanis egy kisebb dróncsapattal is kiegészül, ami életbevágó segítséget adhat a kutatásban és a mentésben egyaránt.
A drónokat egy különleges és akciódús sajtótájékoztatón mutatták be a vízparton. Először Szabó Melinda, a drónokat biztosító Magyar Telekom vezérigazgató-helyettese az egyik egy helyben lebegő drón hangszórójából köszöntötte az egybegyűlteket. Ezt követően levetítettek egy, a Baywatch főcímére hajazó vízimentős imázsfilmet, amely röviden a drónok szerepét is bemutatja.
Miközben egy néni békésen, a nyugodt vízen elúszott a tájékoztatónak helyt adó mólótól nem messze, Bagyó Sándortól, a VMSZ elnökétől megtudtuk, hogy a Balaton már "Európa legbiztonságosabb tava". Elmondta, "a vízimentők adják az információt a rendszerhez a rádión keresztül a mentésirányító központnak", így az emberi erő szerepe jelentős. A központot idéntől Zánkáról Balatonkenesére helyezték, már 8 hajóból áll a flottájuk, lett egy mentőtiszti kocsijuk, de a drónok új minőséget adnak majd hozzá a mentéshez.
A vízimentők tavaly 3600 esetben avatkoztak közbe, a hajóikat pedig mintegy 100 esethez riasztották. Bagyó szerint azonban "minél erősebb a prevenció, annál kevesebb lesz a riasztás" (épp ezért nem győzik hangsúlyozni, vigyázzunk a tavon, erről tavaly nyáron több cikkben is írtunk a We Love Balatonon).
Szabó Béla a Telekomtól elmondta, "a drónok új minőséget fognak hozni a mentésbe". Három darab drón szolgál majd idén nyáron a parton, két felderítő és egy szállító. Bóka István, a projektben résztvevő Balatonfüred polgármestere szerint a szabályszegőknek is lehet majd jelezni, ha pl. elhagyják a bóját. Ráadásul a Balatoni Fejlesztési Tanáccsal (aminek Bóka az elnöke) már kialakítottak egy koordinált rendszert a mentés és biztonság összehangolására.
Alfa, Bravo, Charlie
Ekkor Bagyó megragadta a kezdeményezést, majd riadóztatta a három drónt, név szerint Alfát, Bravót és Charlie-t. Kettő kamerával lát, ezeknek a képét ki is vetítették a monitorokra, ők a felderítő drónok, amiken még hőkamera is van (ez éjjel lehet nagy segítség). A harmadik pedig képes kis súlyt szállítani, például egy, a veszélyben lévő embernek ledobható, magától felfújódó mentőeszközt. A repülő szerkezetekre 100 decibeles hangszóró is szerelhető, amivel megnyugtathatják a veszélyben lévő embert, de életmentő utasításokat, tanácsokat is adhatnak neki, hogyan tud a víz felszínén maradni, amíg megérkezik a mentőhajó. A drónok hatótávja egyébként 5 kilométer, végsebességük pedig 70 km/óra.
Ekkor jött a show: egy unikornisos matracon beúszott egy önkéntes férfi, fölérepültek a drónokkal, majd ő teátrálisan a vízbe zuhant. Az egyik drón ledobta neki a felfújódó eszközt, amibe a "fuldokló" belekapaszkodhatott, majd Bagyó rádión riadóztatta a legnagyobb mentőhajót, a 600 lóerős, 5 tonnás, akár 90-nel is száguldó Rupertet, amely felvette a bajbajutott férfit, majd partra hozta.
Kiderült, hogy a Rupert jövőre új társakat kaphat, friss hajók beszerzésén dolgoznak. Miközben ezt megtudtuk, a drónokat épségben letették egy H betűvel jelölt pódiumra. Fontos információ még, hogy elvileg minden strandon tábla fogja jelezni, ahol a Telekom Mentődrón működik.
A drón emberéleteket menthet meg
A tájékoztató után Bagyó Sándor elmondta nekünk, hogy a vízimentők egyelőre még tesztelik a drónokat, amelyek leginkább a bajba jutottak helyének jelzésével, a felkutatásukkal (pl. nehezen megközelíthető helyeken, így nádasokban), illetve a veszélyhelyzetekre történő figyelemfelhívásban segítenek majd. A repülési engedélyeiket egyelőre eseti jelleggel tudják megoldani. "Izgalmas a jövő" Bagyó szerint, ugyanis már vannak vízi, sőt víz alatti drónok is, ki tudja, melyik mutatkozhat be legközelebb a Balaton partján.
Megtudtuk még, hogy a forgalmazó 40 km/órás szélre garantálja a drónokat, de "az eső nagy ellenségük". A drónok a prevenció során is hasznosak lehetnek, például akkor, amikor a vihar előtti felderítéseket végzik. "Tavaly el se tudtam képzelni, hogy hőkamerás drónunk lesz", ez hiánypótló a szolgálatban, "sok emberéletet fog megmenteni". A tesztidőszak eredményeit a VMSZ át akarja adni a hatóságoknak is, hogy a későbbi szabályozásban is segítsenek.
Kérdésünkre Bagyó elmondta, még nem tudják, ott lesznek-e a drónok a június végi Balaton-átúszáson. Mivel 30 nappal az esemény előtt repülési engedélyt kell kérni, ha egy hét múlva lesz az átúszás, akkor nem lesznek jelen. De a későbbiekben más eseményekre is megpróbálnak velük felkészülni, hiszen "plusz egy-két-három szemet nyújtanak ezek nekünk". Addig is sok és jó pilótára lesz szükségük: a tervek szerint maguk a vízimentők kezelik majd a drónokat a partról, az erről szóló képzésre több mint 40 kollégájuk jelentkezett. Ne lepődjünk tehát meg, ha besodródva a matraccal egy hangszóróból recsegő emberi hang nyugtat majd meg minket egy felettünk repkedő eszközről. Persze a legjobb, ha úgy vagyunk a vízen és vízben, hogy sose legyen dolgunk a drónokkal.