Havas tájak helyett tavaszias, tökéletes kirándulóidővel idővel indul az új év, érdemes túrabakancsot húzni, és megcsodálni a téli Balatont egy magaslatról. Olyan kevésbé ismert útvonalakat és rejtett nevezetességeket szedtünk csokorba, amelyek egy könnyebb túrával elérhetők, és ahonnan a korai téli naplementében is gyönyörködhetünk.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Évindító túrák a Balatonnál

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Balatonfőkajári kvarcfillit
1/7
A Balaton kapujában található Balatonfőkajár és a közeli Somlyó-hegy látnivalóit egy rövid, könnyű túra során fedezhetjük fel. A faluban egy ódon, 18. században épült löszpincesor található, innen a szőlők között lehet felsétálni a magaslatra, ahol a legizgalmasabb nevezetesség a lábunk alatt van: ez a kvarcfillit, Dunántúl legöregebb kőzete, csak itt bukkan a felszínre, de kiterjedése a mélyben Siófoktól egészen Székesfehérvárig tart. A részletes útvonalat itt érhetitek el.

Fotó: Kleb Zsófi - We Love Balaton
Felsőörsi meseösvény
2/7
Felsőörs önmagában is elvarázsolt település a kanyargós főutcájával, a vörös homokkőből emelt épületeivel és a Malomvölggyel. Nem csoda, hogy a mesékről szól a település legújabb, 2022 nyarán kijelölt túraútvonala a különleges mészkőformációkat és földtörténeti korok lenyomatait bemutató tanösvények mellett. A Meseösvény öt állomást érint, és minden állomáson egy kinyitható meseláda található, amely a helyszínhez illő mesét és egy helyi nevezetesség, kultúrtörténeti érték leírását tartalmazza. A kiindulópont a Fő utcán található Miske Óvoda és Bölcsőde, innen az erdőn és a Malomvölgy-szurdokon át érünk vissza a településre, és érkezünk meg a a Batthyány téren található Szent Mária Magdolna-templomhoz.
Fotó: Kiripolszky Csongor - We Love Balaton
Kamon-kő tanösvény
3/7
A 6 km-es tanösvény Szigliget hangulatos utcáin
és mesés panorámát ígérő magaslatain vezet végig, útba ejti a 242
méter magas Hálás-tetőt, a Kamon-kő nevű
sziklaalakzatot, a Rókarántót, a Szentháromság-kápolnát is
és az Iharos utca és a Réhelyi út találkozásánál található, 13. századi Avasi-templom-romot. Az
sem gond, ha már naplementében értek ide, talán akkor a legszebb és
legmisztikusabb a rom.
Megközelítése: a szigligeti római katolikus templomtól induló
kék T jelzésen.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Haláp
4/7
Könnyű terep, maga a tanösvény másfél óra alatt és gyerekekkel is bejárható,
viszont számos geológiai különlegességet tartogat. A tanúhegy
sapkáját szinte teljesen eltüntette a bazaltkitermelés, így egy
kietlen, szeles kráterben sétálva csodálhatjátok meg a 6 millió évvel
ezelőtti vulkanikus tevékenység eredményét, az 5 és 6 szögletű bazalttömböket. A „csúcson” 360
fokos a panoráma, a kilátás nemcsak a Balatonra, hanem a Káli-medencére és a
Tapolcai-medencére elképesztő: az összes tanúhegy ott lesz előttetek,
sőt, jó időben még a Somló körvonalai is láthatóak innen. Érdemes naplementére időzíteni a leereszkedést, és a Stonehenge-re hasonlító Ébredő Vulkán szoborparkból megnézni a tájat.

Fotó: Sebestyén Blanka - We Love Balaton
Tátika vára
5/7
Zalaszántótól néhány km-re találjuk a várba vezető, kékkel jelzett turistautat. Ezüstös törzsű bükkök és mohával benőtt, méretes bazaltsziklák között kell kb. fél órát felfelé kapaszkodni az egyre szűkebb ösvényen, míg végül elérjük a vár romjait. Tiszta időben látni a szomszédos rezi és a másik irányban a sümegi várat is. Ha felkeresnénk spirituális helyeket, hogy pozitív energiákkal töltekezve kezdjük az új esztendőt, meglátogathatjuk a közeli Szent Donát-kápolnát, vagy a Béke Sztúpát is a 316 méter magas Világosvár hegyen.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Szőlőhegyi kilátó, Balatonberény
6/7
A balatonberényi Bokros-hegyen, a szőlők és műemlék présházak között vezető Hamvas Béla túraút mentén épült fel az 5 méter magas kilátó. Bár nem tör a magasba a felső szintje, szép panoráma tárul elénk így is, a Keszthelyi-öböl, az északi part tanúhegyei és a Tihanyi-félsziget látványában gyönyörködhetünk. Az útvonalat egyébként azért nevezték el Hamvas Béláról, mert az író-filozófus itt, a balatonberényi szőlőhegyen írta meg 1945-ben a magyar bor spirituális alapművét, A bor filozófiáját.
Megközelítése: Balatonberényből a Bokrosi úton. A GPS-koordinátákat itt találjátok.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Nezde szoborpark
7/7
A szoborparkot, amelynek hivatalos neve Kupa-Koppány vezér emlékpark, Somogy legmagasabb csúcsán, az Alman-tetőn találjuk. Érdemes az alkonyi órákban érkezni, ugyanis a lemenő nap fényében egészen varázslatos élményben lehet részünk. A narancsba boruló balatoni panoráma ölelésében, szelíd halmok és sűrű erdők között bontakozik ki a lenyűgöző táj. A falubeliek régóta ismerik a helyet, úgy tartják, gyógyító ereje van, a legenda szerint Koppány vezért is itt temették el, így ősmagyar motívumok díszítik a tájat. A szoborpark 9 állomásán a magyar történelem legendás alakjaival ismerkedhetünk meg, a csodaszarvastól Csaba királyfi székely kapuján át Koppány történetéig.
Tipp: A terület hivatalosan Kereki községhez tartozik, de a szóládi turistaút irányából közelíthető meg.