2023. január 21-én indul az Európa Kulturális Főváros programév, így a királynék városa minden eddiginél több látogatóra és nagyobb érdeklődésre számíthat. Összegyűjtöttük – a teljesség igénye nélkül –, hogy milyen kulináris élményeket tartogat a város, hová érdemes beülni reggelizni, és hol lehet úgy vacsorázni, hogy közben élő jazz szól. Ahhoz is adunk tippeket, merre induljon, aki felfedezné a szintkülönbségekben és zöldterületekben is bővelkedő várost, ahol úgy indulhatunk akár félnapos túrákra, hogy el sem kell hagynunk a város határait. A hosszabb gyalog- és kerékpártúrákhoz is adunk ötleteket.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Gasztroélmények
Túrák és séták

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Kezdd a napot egy erős kávéval a Tizen1-ben!
1/20
Az evangélikus templom szomszédságában, a város központjában található zsebkendőnyi kávézó belső tere csupán 5 négyzetméter, így kávézni a kis teraszon vagy sétálva lehet, de megéri magunkhoz venni itt a napindító koffeinadagot. A blend és a single origin kávék mellett a tej bio, a megszokott feketéken túl pedig ihatunk akár egy chai lattét is.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Reggelizz ráérősen!
2/20
Az Európa Kulturális Fővárosa programév indulásával egymást érik a különféle programok a királynék városában, mégis érdemes időt szánni egy kiadós reggelire vagy brunchra. Ehhez kitűnő helyszín a Füge Fagyiudvar, ahol a korán érkezők öt-hatféle, a szokásos ízvariációkon túlmutató szendvicsből választhatnak, és mentes süteményeket is kóstolhatnak, jó időben pedig mesés fagyikat tesztelhetnek. Innen csak pár lépés a KUNSZT, ahol a reggeli után a helyi kötődésű dizájnerek munkái közül is válogathattok.
A reggelizőhelyeket az Óváros téren találjátok.

Fotó: Heim Alexandra - We Love Balaton
Teszteld le a helyi pékségek kínálatát!
3/20
A Derce Pékbisztróban napi 4-5-féle kenyér készül, a teljes kiőrlésűtől a fűszeres-hagymásig, zsírral készülő házi húzott rétest is nyújtanak, de találtok babkát és kakaós csigát is a kínálatukban. Kicsit korán kell kelni, ha biztosra akartok menni, mert gyorsan fogynak a polcról a finomságok, de megéri. Később kelőknek is van opció: a Makmoiselle családi pékségben nincs éjjeli műszak, így a kenyerek és a péksütemények a reggel derekára készülnek el. Természetesen kávé is van, és az Élő Bolygó gazdaság tejtermékeit is megtaláljátok náluk.

Fotó: Heim Alexandra - We Love Balaton
Vadássz termelői finomságokra!
4/20
Egy online piactér alapítói 2021 novembere óta hangulatos, a régi időket idéző kisboltba, a Pekedlibe hozzák el az általuk kiválasztott, főként helyi termelők portékáit. Tejtermékek, tojás, húsok, kovászos pékáru, kalács, krémek, fűszerek, szörpök, lekvárok, kézműves sörök, borok és sok minden más is vár a polcaikon, a fonott kosarakba szezonális zöldségek és gyümölcsök kerülnek. Az üzlet közösségi térként is működik, tágas hátsó helyiségében záróra után és a hétvégéken workshopokat, foglalkozásokat tartanak.

Fotó: Óváros Piac - Facebook
Piacozz!
5/20
Jó hangulat, baráti beszélgetések, közös reggelik és ebédek, tiszta, minőségi és hazai alapanyagok – ezekre számíthattok 2023-ban is az Óváros Piacon. A szervezők megújuló termelői kínálattal, kézműves termékekkel, tematikus programokkal várnak, hogy a vasárnapi bevásárlás igazi közösségi élmény legyen.
A január 22-i, évadnyitó piac helyszíne kivételesen a Fortuna udvar lesz (az Óváros téren előző éjszaka hatalmas bulit rendeznek DJ-kkel), ezt követően az első negyedévben február 5-én, 19-én és március 5-én kezdhetitek itt a vasárnapokat.

Fotó: Kleb Zsófi - We Love Balaton
Próbálj ki bivalyhúsból készült fogásokat!
6/20
A Bivstro úgy született, hogy Lukács Viktor séf és Ivácson Attila kistermelő – az Ivácson Kistermelői Gazdaság tulajdonosa – elhatározták, hogy felrakják a magyar gasztronómiai térképre a méltatlanul mellőzött alapanyagot, a bivalyhúst. Attila sajtműhelye Veszprém és Nemesvámos között található, és itt van a farm is, ahol egy állattartó család segítségével tartja a tejelő szarvasmarhákat és a bivalyokat is. Innen származik a Bivstróban felhasznált bivalyhús és a tejtermékek. Az étterem ikonikus fogása a bivalyburger, de a havonta változó étlapon nem csak bivalyos ételek vannak, hétközben pedig napi ebédmenüvel is készülnek.
Az éttermet bemutató cikkünket itt olvashatjátok.

Fotó: Heim Alexandra - We Love Balaton
Nézd meg, hogyan készül a pizza a Veszprémiumban!
7/20
Veszprém belvárosa felett, egy lépcsősor tetején trónol az apró kis pizzázó, amit Antal Szabolcs visz egy személyben, aki Spanyolországban, de nápolyiaktól tanulta meg a pizzasütés művészetét. Látványos enteriőr nincs, itt a lényeg maga a saját kovásszal készülő végtermék, aminek alakulását figyelemmel is kísérhetitek, a tésztagyúrástól a fatüzeléses kemencéjében való sütésig. A pizzát ne elvitelre kérjétek, a mester szerint frissen az igazi!
Itt írtunk a helyről.

Fotó: Heim Alexandra - We Love Balaton
Vacsorázz jazzre a Papírkutyában!
8/20
Kultúrbisztrónak is nevezhetjük, romkocsmának is, ahogy van itt étel-ital, koncert, pop-up kiállítás és egy olasz kisváros hangulatos sikátorához hasonlító hátsó udvar. Az Európa Kulturális Főváros programév egyik fontos helyszíne, rengeteg koncertre beülhettek, és közben kipróbálhatjátok a magyaros és a világ számos gasztronómiai kultúrája által ihletett fogásokat, amelyek közül a vegák és a vegánok is tudnak válogatni.
A nyitó hétvégén, január 21-én és 22-én egy késői reggeli egy vagy korai ebéd idején is szólni fog az élő zene a bisztróban, itt találtok részleteket a koncertekről.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Kóstolj borokat és hallgass ritka bakeliteket!
9/20
A Papírkutyával éppen szemben található Wine & Vinyl Bar & Store-ban válogatott bakelitlemezek és hazai, illetve nemzetközi borászatok tételeinek tökéletes szinergiája fogad. Lemezkedvelőknek is igazi kánaán a Wine & Vinyl, a polcokon sorakozó bakelitek közül bátran választhattok kedvencet, hiszen a hely lemezboltként is működik. A hangulat fesztelen és családias, olyan, mintha egy lemez- és borgyűjtő barát nappalijába térnétek be, aki szívesen áll be a lemezjátszó mögé is.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Koccints és napozz a Fricska teraszán!
10/20
A veszprémi vár alatti Séd patak völgyében megbúvó, az idén 10 éves Fricska Veszprém meghatározó gasztro- és közösségi helye, egy rusztikus kőház és egy modern bisztró keveréke színesre hangolt belső térrel és egy tágas terasszal. Csevap, harcsafilé, rántott sertéskaraj, sokféle burger és tekintélyes BBQ-kínálat várja a betérőket. Szép időben a Séd patak mellett, babzsákokon, szalmabálákon lehet chillezni, koccintani, és még könyvet is kölcsönvehettek a közeli könyvcserekővitrinből.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Sétálj végig a Séd mentén!
11/20
A Sédet követve olyan híres épületek mellett visz az út, mint a régi kisvasút végállomása vagy a Szikla nevű katonai bunker, ami a Magyar Honvédség Légierő Parancsnokságának központja. A viadukt alatt átsétálva, a Sintér-ároktól indul egy gyalogösvény enyhén felfelé, ami egy tektonikai törésben vezet végig, és a viadukt hídja alatt ér fel az Endrődi-lakótelepre. A viadukt hídja alatti alagútban – ez a Tethys-halagút – kavicsfogú álteknősöket ábrázoló falfestményekben gyönyörködhettek. Ha továbbsétáltok, a patakot követve eljuthattok a Margit-romokig. A Séd itt U alakban megkerüli a Benedek-hegyet, a kanyarulat után feltűnik a minikalandparknak is beillő Rézsűs játszótér. A következő fontos látnivaló a Szerelem-sziget (ami ma már nem sziget), és itt láthatjátok az Úrkúti malom épületét is.
Tipp: Ebben a cikkben öt veszprémi sétát ajánlunk.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Kirándulj a Gulya-dombra!
12/20
A Gulya-dombi parkerdőben játszótér, kutyafuttató, futópálya, bográcshely, bicikli- és lovaglópálya is várja az erre kirándulókat. Sőt, egy 4800 méteres tanösvényt követve az egész erdőt felfedezhetik. Ha mindez nem lenne elég, a dombról csodálatos kilátás nyílik a városra: a 2016-ban újjáépített Gizella királyné-kilátóból 17,5 méteres magasságból csodálhatjuk meg a Benedek-hegyet, a várnegyedet, a völgyhidat és a Bakony hegyeit.
Fotó: Kiripolszky Csongor - We Love Balaton
Nézd meg a Veszprémi Állatkertet!
13/20
A Veszprémi Állatkert – Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark meglátogatása esetén egész napos programra érdemes készülni, főleg, ha gyerekekkel érkeztek. Nemcsak a helyszín méretei miatt – az állatkert hatalmas területen helyezkedik el a Fejes-völgytől a Gulya-dombig –, a látnivalók, az újdonságok, a játszóterek is hosszabb időtöltésre csábítanak. A felső, gulya-dombi részen található az Afrika-szavanna kifutó, ahol zebrákat, zsiráfokat, impalákat és szélesszájú orrszarvúkat láthattok, van Állatsimogató, Erdei mesterségek tanösvény, és az Afrika tematikájú játszótérre is érdemes minimum 1 órát szánni.
Fotó: Kiripolszky Csongor - We Love Balaton
Nézz le a Benedek-hegyről!
14/20
A veszprémi Benedek-hegy egy platós magaslat a város szívében. Kövei száz millió év emlékét őrzik, bizonyos források szerint a hegy egy erődnek, más történetek szerint temetkezési helynek adott otthont. Az Öngyilkosok sziklája veszélyes kiszögellés a mindig szeles hegytető peremén, sokan ugrottak le innen a szakadékba. Talán ez volt az oka, hogy az 1940-es években egy kálvária építését kezdték meg itt, amit azonban soha nem fejeztek be, mert az óvóhelyek kiépítésére kellett a pénz. A hegy dolomitsziklájával ugyanis a bombák sem bírtak, gyomrába pedig egy 200 férőhelyes óvóhelyet fúrtak 1944-ben. A Benedek-hegy gyomrában kialakított óvóhelyet a Túrajó vezetett sétáján jártuk be.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Lépcsőzz!
15/20
Veszprémben úgy is komoly szintkülönbségeket küzdhettek le és gyűjthetitek a kilométereket, hogy el sem hagyjátok a város határát. Veszprém belvárosi sétáinak elengedhetetlen részei a lépcsők és a szűk sikátorok, amelyek magaslatokra, panorámás utcákba, árkádokba vezetnek. A leghíresebb közülük az Ostrom lépcső, de a vádlik edzésére tökéletesen alkalmas a Sörház, a Márkus, a Francsics és a Giricses lépcső is.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Ismerd meg a Rab Mária tanösvényt!
16/20
A Rab Mária tanösvény a város pereméről, a Lidl parkolójából indul, és az erdőn vezet át a Kádárta nevű, Veszprémhez tartozó faluba. Az útvonal névadója a legenda szerint egy ártatlanul életfogytiglanra ítélt, Mária nevű nő, aki Veszprémben raboskodott. Rendszeresen fohászkodott az akkor még csörgedező (mára kiapadt) közeli forrásnál az égiekhez, főleg Szűz Máriához, és a történet szerint imái meghallgatásra találtak. Kiderült, hogy ártatlan, és amikor újra szabad lett, kegytárgyat helyezett el a forrásnál. A 12 állomásos tanösvény a kádártai erdőkön át vezet.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Fedezd fel a környékbeli kilátókat!
17/20
Ha a Gulya-dombi kilátó már megvolt, következhet a város másik végén található, Árpád vezér egyik fiáról, Jutas vitézről elnevezett, különleges formájú, több mint 6 méter magas kilátó. Alaprajzával, a Fibonacci-spirállal az építmény a természet és a matematika közös törvényszerűsége előtt tiszteleg, és bár nem túl magas, de szép kilátást biztosít a Bakony magaslataira és a várra. Az eplényi Ámos-hegyi kilátó is megér egy hosszabb kirándulást, a 77-es úton, Nagyvázsony mellett található egykori szovjet szemletorony pedig nem elsősorban a panoráma, hanem a történeti vonatkozásai miatt izgalmas.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Túrázz Eplényben!
18/20
Sílécre és snowboardra egyelőre nem pattanhattok (ez az időjárás függvényében bármikor változhat), de ettől függetlenül érdemes betervezni egy eplényi kirándulást. Az 525 méteres eplényi Ámos-hegy – és a hozzá tartozó pihenőerdő – területén két tanösvény is kígyózik, 3,6, illetve 4,2 kilométer hosszan. Az állomások információkat nyújtanak a táj földrajzáról, a jellemző növény- és állatfajokról, valamint az erdő-, a vad- és a vízgazdálkodásról. Ha felkapaszkodtok a kilátóba, jó időben a Bakony és a Balaton is látszik.

Fotó: Kőrösi Tamás - We Love Balaton
Tekerj le a Balatonra vagy Nagyvázsonyba!
19/20
Bringázásra alkalmas időben számtalan lehetőség áll előttetek: áttekerhettek a közeli Kádártára (4,4 km) vagy legurulhattok Balatonalmádiba, szó szerint, hiszen a 15 km-es szakaszon szinte végig lejt az útvonal. Aki komolyabb túrára indulna, eltekerhet Felsőörsön át Alsóörsre, vagy a Nagyvázsonyba vezető, izzasztó
„hullámvasútra”
is vállalkozhat (itt írtunk az ezen útvonalon szerzett tapasztalatainkról). Amivel minden útvonalon számolni kell, az az erős szél: ezen a vidéken szinte soha nincs szélcsend.
Tipp: Aki bevállalja a Veszprém–Nagyvázsony bringatúrát, felfrissülhet egy zuhannyal vagy egy lábfürdővel a vöröstói Szeszélyes Nyár bisztróban.

Fotó: Heim Alexandra - We Love Balaton
Kirándulj a bakonyi „Gyilkos-tónál”!
20/20
Ha teljesen ki akartok szakadni a városból, akkor a hasonlóságok miatt az erdélyi nagy testvére miatt a bakonyi Gyilkos-tó néven emlegetett Hubertlak környékére is érdemes legalább egy félnapos kirándulást szánni. A Bakonybél és Pápa közötti úton, az Odvaskői pihenőtől kb. 3 km-re található tó nevével ellentétben cseppet sem félelmetes, az erdő mélyén megbúvó rész tökéletes a merengősebb, bámészkodós hangulathoz. Ha már itt jártok, és maradt még idő és energia, érdemes felmászni az ordaskői barlanghoz vagy a tökéletes nyugalmat árasztó, bakonybéli Borostyánkő-kápolnához.
Tipp: Ebben a cikkben gyűjtöttünk össze a bakonyi úti célokat.