Ha jó szerencsénk úgy hozza, hogy a Balatonon nyaralunk, akkor leginkább Siófokot, Balatonfüredet és Tihanyt vesszük célba. Ezeket a helyeket valóban érdemes felkeresni, de a tó és környéke tele van kisebb, kevésbé látogatott falvakkal, helyekkel, ahol kicsit lelassulhatunk és átadhatjuk magunkat a pillanat varázsának.

Egyre többet halljuk és használjuk a tudatosság szót, a kifejezés a nyaralások megtervezésénél is előkerülhet. Népszerűvé vált az úgynevezett „slow travel”, amikor – a tömegturizmussal szemben – a kevésbé frekventált helyeket látogatjuk, nem hajszoljuk a minél több élményt, inkább tudatosan elmerülünk a pillanatban. A jelenség része, hogy a helyi termelőket és vállalkozásokat támogatjuk, az ő szolgáltatásaikat vesszük igénybe. Írásunkban öt olyan helyet ajánlunk a Balaton partján, ahol átélhetjük a slow travel valamennyi előnyét.

Zalai borút

A Balatonmelléki borvidék két körzetre oszlik, az egyik a Muravidéki, a másik pedig a Zala-menti, ez utóbbi jelentős része a Kis-Balaton térséget is magába foglalja. A tájegység közelmúltban végbevitt rekonstrukciója nagyban javította a vidéken a szőlőtermesztés feltételeit. A Zala-menti körzethez olyan hangulatos, de turisták által nagyrészt elkerült falvak tartoznak, mint Vindornyalak, Vindornyaszőlős, Kányavár vagy Dióskál. Ezek a települések Keszthelytől enyhe túlzással csak pár percre vannak, ha kocsival megyünk. Azt mondják, az ember Zalában csak a következő dombig lát, a borvidéken lankás, erdős-mezős domboldalak váltják egymást. Útközben a hangulatos présházakkal, borospincékkel a népi építésze jellegzetes képviselőivel találkozhatunk. A borvidék jellegzetes fajtái az olaszrizling, a szürkebarát, a csereszegi fűszeres és a zweigelt. Jól esik megkóstolni a belőlük készült bort, különösen jól csúsznak a helyi népi ételek jellegzetes képviselője, a dödölle mellé. A pincék és a borvidék egy-egy részét akár túraútvonalakon is be lehet járni, több falun és szőlőhegyen vezet át jelzés.

Fekete-hegy, Balatonhenye

A Káli-medence kedvelt turistacélponttá nőtte ki magát az utóbbi pár évtizedben, de itt is van olyan hely, ahol alkalmunk nyílik távol lenni a tömegtől, és találkozni a sokszínű magyar flóra és fauna ritka képviselőivel. Ez a hely a Fekete-hegy. A viszonylag nagy kiterjedésű fennsíkkal rendelkező hegyet Köveskál, Balatonhenye és Szentbékkálla fogja körbe, az itt található Eötvös-kilátóból pedig belátható az egész Káli-medence, a Tapolcai medence és a tanúhegyek.

A fennsík természeti formakincsei a vulkáni működésnek köszönhetően alakultak ki. A jellegzetes kis hegyi tavak, a krátertavak olyan mélyedések, amiket valami miatt nem töltött ki a láva. Mivel a hegyet alkotó bazalt rendkívül jó vízzáró hatású, a csapadék nagyon nehezen szivárog el a kőtálaknak is nevezett kis vizekből. Mivel csak az esővíz táplálja őket, vízállásuk nagyon instabil, és olyan jellegzetes, gyakran védett fajoknak adnak otthont, mint egyes mocsári növények és kétéltűek.

A hegyen található még az állítólag négyszáz éves henyei ősbükk. A hegy lábánál két romot is találunk, a Töttöskáli templom és a Velétei palota maradványait. Az előbbi középkori eredetű, az utóbbit a török korban emelték, és a veszprémi püspök udvarházaként működött.

Kőröshegy

Tihany (számtalan más szépsége mellett) a levenduláról is híres. Az már kevésbe ismert, hogy a lila virágtengereket Dr. Bittera Gyula növényszakértőnek köszönhetjük, az 1920-as években ő nemesített a tihanyi levendulát, ami nem ugyanaz, mint a francia levendula. Az alig száz éve létező növény a tőzsdén is bejegyzett.

De a Balatonnál nem csupán a félszigeten termesztik a növényt, hanem a déli parton, Kőröshegyen is. A színes virágba borított táj joggal vonzza a látogatókat, szuvenírnek érdemes a gyógynövényből készült kézműves termékeket megvásárolni helyi termelőktől. Tulipán- és nárciszvirágzás idején is érdemes felkeresni a települést, hiszen ezeket a virágokat is termesztik a környéken.

Kőröshegy nem csupán a virágairól híres, hanem a szőlőről is, a Siófokhoz közel eső település a Balatonboglári borvidék része. Az Öreghegy oldalában hangulatos pinceváros várja látogatókat, a falu gótikus temploma pedig a 15. századból való.

Sajkod, Tihanyi-félsziget

„A Balaton innét ősszel is olyan, mint egy olasz öböl: a fonyódi hegy és a Badacsony közt mintha tengerre lebegnének ki a vitorlások (tán ezért is veti itt ki régi római villák kövét a föld): télen azonban a vörös nádason túl az ólmos felhők alatt már nem a Tirréni tengerre, hanem a nemlétbe viszi ki, akiért eljön, a normann orrú hajó.” Ezek a sorok Németh Lászlótól származnak, sajkodi házában írta őket. A Tihanyi-félsziget nyugati felén található apró település pedig azóta sem sokat változott.

Az apró üdülőtelep talán a legkevésbé ismert része az amúgy turisztikailag népszerű Tihanynak. Strandja egészen kicsi, keskeny sávja a dús növényzetű hegyoldalt követi, a „magyar tenger” partján talán ez az utolsó hely, ahol az erdők leérnek a vízig. A fürdőzés után érdemes felsétálni a domboldalra, a félsziget nyugati felével párhuzamosan, a magasban futó turistaútról csodás kilátás nyílik az egész Balatonra. A vulkanikus tevékenység nyomait több helyen megfigyelhetjük, például a Kiserdő-tetőn, a népnyelvben Szélmarta szikláknak nevezett alakzatok formájában. A Csúcs-hegy tetejéről szintén belátható az egész tó, és annak partvidék, de a legszebb panoráma talán az Apáti-hegyről, az Őrtorony-kilátóból tárul elénk. Az építmény az egykori római katonai megfigyelőhelyek mintájára épült.

Látrány

Látrány a déli part szintén kevésbé ismert települése, akinek ismerős lehet, az Fekete István népszerű művében olvasta a nevet. A koppányi aga testamentumában Babocsai László és Oglu, a koppányi aga a látrányi réten párbajozik. Látrány-puszta ma természetvédelemi oltalom alatt áll, növényvilága gazdag, több védett faj található errefele. A történelem előtti időkben jóval nagyobb kiterjedésű Balaton egyik öblében fekszik ez a homokpuszta, homokbuckákkal és időszakos vízfolyásokkal. A térségben csak itt található vidrafű, fehérmájvirág és homoki szalmagyopár. A rét állatvilága rendkívül változatos, többek között különleges lepkefajoknak ad otthont.

Látrány településen nem egy őrzi ház a népi építészet örökségét, a szőlőhegyen pedig a Dél-Balatoni régió jellegzetes borait kóstolhatjuk meg. A falu határában található Füzes-tó a horgászok kedvelt helye, a sétánnyal és évszázados fákkal körbevett vízben fogtak még 24 kilós pontyot és 43 kilós harcsát is. Az év fénypontja pedig 2014 óta a nyaranta megrendezett Látrányi Lekvár- és Gyümölcsfesztivál.

Ezek a fenti helyek tökéletesek a kikapcsolódásra, a nyaralás tervezése és a slow travel mentalitás okkal sarkalhat minket arra, hogy ne csak a vakációnkba csempésszünk némi tudatosságot. Az élet sok más területén tervezhetünk, mérlegelhetjük, mi a helyzetünkben a legoptimálisabb megoldás. A tudatos nyaralás mellett lehetőség van tudatos szokásváltásra is. Saját és a környezetünk érdekében akkor tehetjük a legtöbbet, ha egyáltalán nem dohányzunk, vagy ha már elkezdtük, akkor haladéktalanul leszokunk.

Vannak persze olyanok, akik nem szoknak le, számukra fontos, hogy tájékozódjanak az ártalomcsökkentés lehetőségeiről. A tudomány mai állása szerint nem elsősorban a nikotin, hanem a cigaretta égése során keletkező füst és kátrány felelős a dohányzással összefüggő betegségekért. A cigarettafüst közel 7000 vegyi anyagot tartalmaz, amelyek közül 93 bizonyítottan káros vagy potenciálisan káros az egészségre. Azonban ma már léteznek olyan égés nélkül működő technológiák, amelyek használata során nem keletkezik füst és kátrány, így a cigarettához képest akár 70-95 százalékkal kevesebb károsanyag szabadul fel. A károsanyag-kibocsátás csökkentése és az egészségügyi hatás közötti összefüggés vizsgálatára azonban hosszútávú kutatások szükségesek. Füstmentes technológia például az e-cigaretta, a dohányhevítéses technológia vagy a dohányt nem tartalmazó nikotinpárnák. Azonban ezek a technológiák sem kockázatmentesek, hiszen tartalmaznak például nikotint, ami függőséget okoz, és egyéb káros hatásai mellett megemeli a vérnyomást és a szívfrekvenciát. Fontos még kiemelni, hogy az ártalomcsökkentés hatása akkor tud érvényesülni, ha ezen technológiák használata mellett egyáltalán nem gyújtunk rá. A dohányzás ártalmait egyetlen módon lehet teljes mértékben megszüntetni: ha el sem kezdünk dohányozni, vagy minél hamarabb leszokunk róla.

A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.

(Borítókép: Kőrösi Tamás - We Love Balaton)

Címkék