A Balaton és környéke több olyan emlékháznak is otthont ad, amelyek a tóhoz kötődő költőknek állítanak emléket. Kisfaludy Sándor vagy Simon István szülőháza, Batsányi János iskolája ma egyaránt kiállítások helyszíne, és az a panzió is múzeumként működik, ahonnan József Attila utolsó, tragikus útjára indult. Öt balatoni emlékházat mutatunk be.

1/5

Józs

A költő – akinek születésnapján, április 11-én ünnepeljük a költészet napját – az egykori balatonszárszói Horváth-panzióból indult el utolsó sétájára 1937. december 3-án. Kevés szó esik arról, hogy József Attila korábban is gyakran megfordult a Balatonnál, pedig ide járt feltöltődni, pihenni, a korabeli visszaemlékezések szerint szinte újjászületett a tónál. Az egykori panzió ma a József Attila Emlékháznak ad otthont, benne interaktív kiállítást találtok kézírásos lapokkal, falra írt visszaemlékezésekkel, pszichológiai jegyzőkönyvekkel, József Attila tragikusan nehéz személyiségének lenyomataival. A vasúti átkelőnél, a parton József Attila megrendítő emlékműve áll.

Az emlékház nyitvatartása áprilisban: kedd-vasárnap, 10-17 óráig. 

2/5

Kisfalu

A Sümeg központjában található házban született és halt meg Kisfaludy Sándor költő, a több nyelven beszélő, rajzolni és hegedülni tudó világlátott katona, Beethoven barátja és korának Don Juanja volt egy személyben. 29 évesen berobbant az irodalomba korabeli bestsellerével, a Himfy szerelmeivel. Sokadik szerelmi kalandja után tért haza szabadságra a bécsi testőrségtől, amikor az 1795-ös badacsonyi szüreten felfigyelt a zalai alispán lányára, a 18 éves Szegedy Rózára. 1799-ben házasodtak össze. A költő sümegi birtokain gazdálkodott, badacsonyi présházuk ma Szegedy Róza Ház Irodalmi- és Bormúzeum.

Mivel Kisfaludynak leszármazottai nem voltak, a sümegi kúria először a veszprémi püspökhöz, majd annak intézőjéhez, végül pedig köztulajdonba került. A költő kéziratai mellett itt őrzik személyes tárgyait, például a misztikus Lavater-koponyát, amit 2018 óta egy 3D-bemutató keretében ismerhettek meg közelebbről.

Nyitvatartás: április 18-tól, keddtől szombatig, 9-16 óráig.


3/5

Szendre

A keszthelyi születésű Szendrey Júlia irodalmi munkásságának is emléket állít a 2023. március 15-én átadott emlékház, amit a korábbi emlékszoba kibővítésével alakítottak ki. A kiállításon megismerhetitek Petőfi Sándor és Júlia életútját, az Újmajor történetét, valamint Szendrey Júlia irodalmi tevékenységét is. A költő Petőfi Júlia néven jegyezte verseit, életműve 141 verset és több elbeszélést tartalmaz, és ő fordította először magyarra Andersen meséit is.
A kiállítást a nyáron két teremmel tervezik még bővíteni.


Nyitvatartás: szerda: 14-18 óráig, vasárnap 13-18 óráig.

4/5

Simon István

Simon István Kossuth-díjas költő, publicista, műfordító, országgyűlési képviselő, a Kortárs című irodalmi folyóirat főszerkesztője 1926-ban született a Sümeg melletti Bazsiban. Szülőháza ma emlékház, amelyben a klasszikus irodalomtörténeti kiállítás mellett a néhány éve történt újrarendezés során egy néprajzi tárlat is helyet kapott. Az előbbin olyan érdekességeket lehet megtekinteni, mint Simon Párizsba tett vagy éppen távol-keleti utazásai alkalmával hazaküldött képeslapjai, képviselői igazolványa az Országgyűlésből vagy éppen kéziratai, míg a másik kiállításon paraszti bútorok és berendezési tárgyak mutatják be azt a környezetet, amelyben a költő a gyermekkorát töltötte.

Az Emlékház csak előzetes bejelentkezés alapján látogatható. További információt itt találtok.

5/5

Batsányi-emlékszoba

Batsányi János, a magyar felvilágosodás korának kiemelkedő költője és tudósa, nyelvújító, a Magyar Museum című folyóirat elindítója Tapolcán született 1763-ban. Az emlékszobát a Tapolca Városi Múzeumban, a volt kántortanítói szobában ­rendezték be, az épület ugyanis korábban iskolának adott otthont, a költő pedig itt volt az 1770-es évek elején kisdiák. A kiállításon láthatjátok Batsányi János 1827-es kiadású, Pesten megjelent verseskötetének eredetijét, az 1795-ben latin nyelven Sententiae címmel kiadott, a Martinovics-összeesküvésben részt vevők vádiratát is.

Nyitvatartás: szeptember 1. és április 30. között k-szo, 10-16 óráig, május 1. és augusztus 31. között: k-szo: 10-17 óráig. Itt találtok további információt a kiállításról.

Címkék