Interaktív múzeumok, borkóstolás, gasztronómiai élvezetek és wellness: még nem a világ vége, ha a várva várt balatoni hétvége esősnek ígérkezik. B-tervek és fedett helyen is kipipálható bakancslistás balatoni programok következnek arra az esetre, ha a nyakunkba zúdulna az eső.

1/15

Járd végig a Festetics-kastély összes termét!

Az ország legnagyobb kastélyában nem kevés gyaloglás, és rengeteg látnivaló vár: a 18 termes, főúri életformáról szóló kiállítás, a csodával határos módon megmenekült könyvtár, vagy az Amazon Házban található hintókiállítás. Akár többnapos program lehet, ha tényleg végig akarod járni a helyet.

2/15

Merülj el a Balaton történetében a Balatoni Múzeumban!

Ez a múzeum is leporolta a kiállításait, és a vitrinek helyett interaktív tárlatot láthatunk, ahol minden van, amihez a Balatonnak köze volt az elmúlt tizenötezer évben. Régészeti leletek, hajómodellek és még fürdőruha-divat is, az élővilágot pedig egy akvárium szemlélteti.

3/15

Evezd végig a Tapolcai-tavasbarlangot!

Sehol máshol nincs ekkora kiterjedt barlangrendszer lakott település alatt, amely csónakázható. A látogatóközponttal bővült Tavasbarlangban interaktív kiállítás, 70 méteres föld alatti séta a száraz barlangi részeken és egy 180 méteres csónakázható szakasz vár. Érdemes előre online időpontot foglalni, mert megnőhet a várakozási idő, ha bevág elénk egy nagyobb csoport.

4/15

Vadássz kincsekre a Csigó Malomban!

Itt még véletlenül se a lomis piacok kínálatra gondolj, a Stílus Galéria nevű kereskedésben és kiállítótérben régiségek, lakberendezési tárgyak, ruhák, játékok, porcelánok és értékes vintage kincsek találhatók. Az egymásból nyíló szobákban nem lehet eltévedni, de olyan érzésünk simán lehet, hogy elvesztünk egy kicsit az időben.

5/15

Kóstolj gyógyfüves borokat a Gyógynövényvölgyben!

A zánkai Oktató- és Látogatóközpontban több mint 7000 négyzetméteren kb. 500-féle gyógynövényt termesztenek, és akkor is érdemes ellátogatni ide, ha nem feltétlenül a kerti séta lesz a program. Többféle gyógynövényismereti tanfolyamot szerveznek, a büfében pedig gyógyfüves borokat és a ház teakeverékeit is megkóstolhatod.

6/15

Nevezz be egy élménytúrára és fedezd fel a Tihanyi Apátság titkait!

A másfél-kétórás túra során olyan helyekre is eljutunk, amelyek zárva vannak a látogatók előtt: megnézhetjük a barokk sekrestyét, a monostor gyógynövénykertjét és a szerzetesi kápolnát is, ahol a Pogány Madonna nyitójelenete játszódik. Ez nem lehet spontán program: 5 nappal előre be kell jelentkezni.

7/15

Tudj meg mindent a tihanyi levenduláról a Levendula-házban!

Unalmas vitrinek helyett interaktív kiállítás mutatja be a Tihanyi-félsziget kialakulását és a Balaton-felvidék élővilágát, és természetesen a levendulatermesztésről is rengeteg ismeretet szerezhetünk. A gyerekek sem fognak 10 perc után sztrájkolni – a kiállítás játszótérnek is beillik, az ajándékboltban pedig mindenféle levendulás dolog, illóolaj, szappan, fürdősó és szörp is kapható. Levendulasört nem csapolnak.

8/15

Ismerd meg Borsos Miklós munkásságát a KOGART-ban!

A tihanyi kötődésű 20. századi művész szobrait és más alkotásait egy különálló teremben tekinthetjük meg. Érdemes benézni az időszakos tárlatokra is, ahol jelentős alkotókkal találkozhatunk.

9/15

Vond fel a vitorlát a Vitorlázeumban!

Füreden kötelező esőprogram az egyedülálló vitorlástörténeti interaktív kiállítás, ahol gyakorolhatod a vitorlafelvonást, megtanulhatod a kötélcsomózást, de egy szimulátor segítségével még a viharos Balatonon való hajózást is kipróbálhatod.

10/15

Járd végig a híres füredi cukrászdákat! 

Ez egy olyan B-terv, ami ellen valószínűleg senkinek nem lesz kifogása a társaságból. Balatonfüred édes oldalát egyszer mindenképp meg kell ismerni, és erre tökéletes egy esős nap, amikor a krémes vagy a forró csoki mellől ismerkedünk az őszi Balatonnal.

A klasszikus Karolina mindig biztos menekülő útvonal: a házias sütemények a névadó nagymama receptjei alapján, a különleges „karolinás” hangulat és a Balaton látványa a teraszról időjárástól függetlenül megtölti a helyet. Az ikonikus méteres kaláccsal kezdj, aztán jöhetnek a krémesek.

Bergmann-cukrászdából kettő is található Füreden, valamelyiket biztosan útba tudod ejteni, még esőben is. A messze földön híres sütikben három generáció tudása találkozik. A francia krémes mellé kérj egy melegítő, alkoholos kávét is!

Bár nem a központban van, a híres Arácsi krémes és a piték miatt érdemes elzarándokolni az apró Arácsi cukrászdába. Ha a terasz nem opció, átmelegedhetsz a hangulatos, kuckós helyiség könyvei között.

11/15

Nevezz be egy borkóstolóra!

Helyi olaszrizlinget kóstolni és közben nézni a szőlőket és a túlpartot – nemcsak alternatíva a rossz időre, hanem igazi bakancslistás program a Balatonnál. Érdemes ilyenkor előre bejelentkezni a kóstolásra, mert így a pincészet is felkészülhet, és nagyobb eséllyel kapunk szakszerű vezetést a kínálatukban.

12/15

Áztasd magad a Hévízi tóban!

Hidegben is lehet strandolni: irány a világ legnagyobb természetes forrástava, ahol a világszerte híres termálvíz gyógyhatását is élvezheted. Ha megunod az úszógumiban lebegést a vicces fürdősapkás nénik és bácsik között, a modern fürdőházban pezsgőfürdőzhetsz és szaunaszeánszonkon vehetsz részt.

13/15

Ismerkedj a kortárs festészettel a Vass László Gyűjteményben!

A veszprémi várban található az egyik legnagyobb hazai gyűjtemény az európai és magyar nonfiguratív-konstruktivista alkotók festményeiből, szobraiból vagy grafikáiból. Izgalmas kiindulópont, ha ismerkedni akarsz a kortárs művészettel.

14/15

Borzongj egy kicsit a veszprémi Börtönmúzeumban!

Az Élet a mínusz harmadikon – Várbörtön a 21. században címet viselő állandó kiállítás nemcsak a 17. században épült várbörtönről szól, hanem a falai között sínylődő emberek sorsáról is. Az őrbódé, a néhány négyzetméteres sivár cellák, a parancsnoki szoba mellett a nyilasok által bebörtönzött Mindszenty József veszprémi püspök, későbbi hercegprímás egykori cellája is megtekinthető, valamint az a cella is, amely a legenda szerint Sobri Jóskáé, a híres-hírhedt betyáré volt.