A Zamárdiban felfedezett avar-kori (6-8. század) temetőben az idei kutatás során teljesen érintetlen sírokra bukkantak - írja a sonline.hu. A leletanyag 2 méterrel volt a föld alatt, ezért lehet, hogy a sírrablók nem találták meg azt a 30 sírhelyet, amit most bontott ki a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Balogh Csilla által vezetett régészcsapata.
A környékbeli ásatások során a kilencvenes évek végére már 2300 hasonló sírt tártak fel, azonban az újabb ásásokra húsz évet kellet várni: tavaly kezdték meg a munkát az egyetem kutatói a helyi önkormányzat támogatásával. A most feltárt sírok előtt még nem sikerült olyan leletet találni, amit már ne fosztottak volna ki, ezért ezek jelentősége antropológiailag és régészetileg is nagy, hiszen teljesen új információkkal szolgálhatnak az akkori ember életéről, eszközeiről.
Zamárdi polgármestere, Csákovics Gyula a hirbalaton.hu-nak elmondta: "Egyértelműen bizonyítható, hogy nagyon erős fizikai igénybevételnek voltak kitéve ezek az emberek, amelyre a csontosodásokból, letapadásokból, meghosszabbodásokból következtetnek." A helyi polgármester úgy tűnik, kifejezetten támogatja a további kutatásokat, mert már egy Törökországgal közös pályázat lehetőségéről is beszélt, és a leleteket a nyilvánosságnak is szeretné bemutatni egy kiállítással.