Valljuk, hogy télen a Balatonnál majdnem ugyanannyi mindent lehet csinálni, mint nyáron, csak jobban fel kell öltözni. Különösen igaz ez, ha horgászni indulunk. Előd Botond vezetett be minket a téli balatoni horgászat rejtelmeibe, aki igazi profinak számít, és akihez, mivel egy horgászati márka nagykövete, sokan járnak tanulni.
Sokan horgásznak télen a Balatonnál?
Inkább a késő őszi időszakra jellemző a vizet benépesítő horgászok hada, aztán minél inkább hidegre fordul az idő, annál inkább a kályhák melege nyeri a csatát az egyébként vizet járó horgászok körében is, ami azért érthető, mert ilyenkorra már téli üzemmódra kapcsolnak a kikötők, a legtöbb csónak és vitorlás is téli álmát alussza. Bár a nyugalom és a csend kivételes ezekben a hónapokban, ahogy a tó téli arca is, már csak a legelszántabbak szállnak vízre.
Mit lehet ilyenkor fogni?
Ősszel jól fogható mindenféle ragadozóhal a Balatonból akár pergetve (különböző anyagokból készült táplálékutánzatokkal való halfogás) , akár élő vagy döglött halas technikával. Akinek nincs rá módja, mindezt a partról űzi, ami szintén eredményes, mégis az az igazi, ha ki tudunk menni csónakkal vagy vitorlással a nyílt vízre. A csukát leginkább partszélen, a hínármezők közelében találjuk, míg a süllők a nyílt vízen keresik táplálékukat. Emellett találkozhatunk még a kikötők környékén rengeteg sügérrel, és ha csoportosuló táplálékhalakat fedezünk fel, jó eséllyel fáraszthatunk ki egy-két szebb balint is.
Ahogy egyre hidegebbre fordul az idő, a halak elkezdenek bandákba csoportosulni, téli vermelő helyeket keresnek, és csak egy-egy koncentráltabb bolyban találhatóak meg. Ilyenkor van szükség egy jó horgászvezetőre, aki sokéves tapasztalatból tudja, hogy merre keressük őket. Sajnos sokan visszaélnek ezzel a tudással, és szabályszegést követnek el, azaz a napi megengedett kvótát túllépve, nagy mennyiségben viszik el a halakat a tóból. „Én is fogyasztok halat, de fontos a mértéktartás. Mindenesetre, ha ma fogunk valamit, azt hazavihetitek!” – nyugtat meg minket Botond.
Mire érdemes felkészülni, ha valaki ilyenkor indul neki a horgászatnak?
Három fontos alapszabálya van a téli horgászatnak: jó ruha, jó hely, jó védőital.
- Jó ruha: a legfontosabb a réteges öltözködés, vetkőzni egyszerűbb a vízen, mint felöltözni, amikor már dideregsz. A lábbelire nagyon fontos odafigyelni, illetve hungarocellt is tehetünk a csónak padlójára a talpunk alá.
- Jó hely: ezt bízzuk horgászvezetőnkre.
- Jó védőital: itt elsősorban ne alkoholra gondoljunk, mert az, bár az elején fűt, egy idő után elveszti varázsát, és elkezdünk fázni. Így egy jó pálinka mellett a termosz és a meleg tea, akár egy kis elektromos merülőforralóval kötelező.
Mindezeket megfogadva betáraztuk a piknikkosarat, ellenőriztük a csónak felszerelését, felvettük a mentőmellényeket, és elindultunk, hogy először megnézzünk egy olyan helyet, ahonnan foghatunk pergetve halat, és a naplementét is jól látjuk. A romantikafaktor mellett azért fontos látnunk, mikor megy le a nap, mert az első kapásokra gyakran az esti fényváltás környékén számíthatunk.
Mire fogunk most horgászni?
Célhalunk a süllő volt, így olyan helyeket választottunk a Füred/Tihany előtti vízterületen, ahol már több generáció óta sikeresen fogják a tó egyik legfinomabb halát. Először pergetünk, majd továbbállva bedobjuk a botokat egy jó helyre. Célba vesszük a süllők egyik vonulási útvonalát, itt jó eséllyel fáraszthatunk ki szebb példányokat.
Mekkora küzdelemre készüljünk?
A fárasztás annyit jelent, hogy a megakasztott halat megszelídítjük a vízben a damil végén, hogy aztán könnyebben terelhessük a merítőszákba. Hatalmas küzdelemre nem kell készülni, az átlagos balatoni süllőket tepsisként emlegetik, tehát körülbelül egy kiló a súlyuk. Ha jó helyen vagy, azért beköszönhet az átlag balatoni süllő nagyapja is, ami már rendesen megdolgoztathatja a felszerelésünket és a horgászt.
Milyen csalikkal készültünk a süllőzésre?
Pergetéshez csalinak különböző gumiból és műanyagból készült halimitációkat akasztottunk a zsinór végére, és ezzel fésültük át azt a pár szobányi részt, ahol a halakat sejtettük. Ehhez fontos a jó minőségű, érzékeny pergetőbot, hiszen éreznünk kell a tófenék különböző egyenetlenségeit.
Mivel a pergetés inkább haladó szint, némi próbálkozás után Botondra bíztuk a dolgot. Ez meghozta a további kitartásunkhoz szükséges sikerélményt, hamar horogra akadt az első csíkos hátú.
Miből áll és mennyibe kerül a kezdő felszerelés?
Először is kell szereznünk egy horgászengedélyt. Ez lehet vizsgához kötött éves engedély, vagy 3 hónapig érvényes turistahorgászjegy, ami mellé még balatoni napi vagy heti engedélyt is váltani kell. Ezt szinte minden horgászboltban beszerezhetjük, ám fontos betartani a szabályokat, így erről előre tájékozódjunk!
A hagyományos, letett botos süllőzésnek nincs nagy eszközigénye, elég egy közepes erősségű, 2,5 m körüli bot, egy jó fékkel ellátott orsó, egy 0,25 mm-es zsinór, egy ólom és egy horog. Csalinak legjobb, ha snecit használunk. Nagyobb boltokban lehet kapni, de bemelegítésnek mi magunk is megfoghatjuk a csalihalat, a szintén horgászboltban beszerezhető kishalazó szettel. 15-20 ezer forintból tudjuk összerakni a belépő eszközkészletet, ezzel pedig jó darabig horgászhatunk majd a Balaton partján.
Végszó
A horgászást egy pergetve és egy snecivel fogott süllővel zártuk, a halakat pedig vezetőnk segítségével meg is pucoltuk a hideg parton - ez nem egy kellemes elfoglaltság, de szerettünk volna a végsőkig kitartani, ha már téli horgászatra adtuk a fejünket -, majd az egész napot megkoronázva, roston sütve, sózva, borsozva, fokhagymával ízesítve elkészítettük és jóízűen elfogyasztottuk.