A Vitorlás már régi játékos. Az étterem helyén korábban egy hajóműhely állt, amelyben 1880 óta építettek hajókat. A szomszédos jacht klub közösségi helyként, klubházként is használta az eredeti épületet, és ez ma sincs másképp.
Az étterem sem ma nyitott: 2011-ben újították fel a helyet, és igyekeztek minél jobban átörökíteni a hajóépítő műhelyt is: ezért találkozhatunk a télikertjükben és a fenti teraszon árbocokkal, a virágágyások némelyike pedig ladikot, csónakot formáz, de igazi csónakból átalakított székre is ülhetünk a beltérben. És ezért találunk az emeleten egy interaktív kiállítást, amely után nehéz visszatérni a szárazföldre. Még akkor is, ha valójában el sem hagytuk azt.
Ahol mindenképpen túléled a vihart
A múzeum 2015-ben nyitott, az önkormányzat működteti, de az étterem tulajdonosai biztosítják hozzá a helyiséget. A Vitorlázeum (ezt a szót azért szokni kell) a balatoni, s persze ezen belül a füredi vitorlázás történetét mutatja be. A legnagyobb terem az a helyiség, amelyik igény szerint sajtótájékoztatóknak, rendezvényeknek adhat otthont. A padlón gigantikus méretű balatoni térképet látunk, érintés-érzékeny kis szőnyegekkel, kapcsolókkal.
A falakon tv-készülékek tucatjai, rajtuk különböző kisfilmrészletek futnak. A pályázati pénzek bevonásával berendezett épület valójában egy, itthon még nem annyira megszokott interaktív kiállítási tér, amely nem csak a gyerekeknek nyújthat kikapcsolódást. Mi vagyunk az élő bizonyíték arra, hogy a felnőttek éppolyan önfeledten irányítják a hajómodelleket, mint a gyerekek, igaz, erre csak akkor jövünk rá, amikor azon kapjuk magunkat, hogy egy rugós szörfdeszkán egyensúlyozunk.
A teraszon hajót kormányozhatunk, de akár vasmacskát is leengedhetünk. Audio guide segít bennünket a teljes kisfilmek megértésében, és egy szimulátorban azt is kipróbálhatjuk, milyen az, ha viharba kerülünk a Balatonon. Jó időben a díjmentesen kipróbálható távcső is sláger lehet, azért is, mert nemcsak a panorámát lehet vele szemügyre venni, de beláthatunk vele a jacht klubba is.
Forgalom? Az van.
A kiállításon kiderül, hogy a klubház eredetileg kicsit odébb állt (erről fénykép is készült), de ez semmit nem von le sem az étterem, sem a múzeum értékéből. Rostási Péter, a Vitorlás üzletvezetője szerint nagyon lerobbant állapotban vették át a helyet: „Az előző tulajdonos már nem költött rá, gyakorlatilag újra kellett építeni az egészet”. A korábbi elhanyagoltság érthetetlen, hiszen egy komoly múlttal rendelkező épületről van szó Füred egyik legforgalmasabb helyén.
A földszinti télikert egyik pillérén hírességek aláírásainak százait látjuk. A szignóoszlop ugyan kilóg a visszafogottan elegáns designból, de nagyon családiassá teszi a hangulatot.
A központi helyszín – éppen azért, mert kivételes – nemcsak vonzóerő, de adott esetben akár ijesztő is lehet. "Forgalmas hely, a vendégek azt hiszik, nagyon drága lesz" – mondja az üzletvezető. "Erre szoktam azt mondani, hogy annyi pénzt, amennyiért nálunk meg lehet vacsorázni vagy ebédelni, könnyedén ott hagyok bármelyik kolbászsütödében a parton." Az étlap korrekt, kínálatban és árakban pedig azt hozza, amit egy kikötős étteremtől várnánk. A levesek 700-1700 Ft között mozognak, attól függően, hogy tálban vagy csészében kérjük, a főételek pedig 2-4000 Ft környékén lesznek.
Mi a roston sült fogast kóstoltuk salátával, és nem csalódtunk: a hal gyakorlatilag olvadt a szánkban, és a saláta sem volt túl fűszeres, csak épp amennyire kell. Ugyanúgy, mint minden más vendéglátó, a Vitorlás sem tud közvetlenül a Balatonból kifogott halat adni, köszönhetően a sokak által kritizált halgazdálkodási törvénynek, így a fogast kénytelenek halgazdaságtól rendelni.