Balatonlelle, Balatonboglár és Fonyód. Három bástya a déli parton, amelyek inkább nyugat irányába húznak. Minden értelemben. Először is, már pont a partszakasz nyugati felén találjuk őket, de azoktól az újításoktól sem zárkóznak el, amelyek inkább Európa nyugati felére jellemzőek. A Balaton déli oldalán itt találunk komoly borvidéket, országos és akár európai hírű borokkal és pezsgőkkel, több helyen is fövenyes strand hoz vissza valamit a tengerpart-érzésből, de találkozunk színvonalas kikötőkkel is, és ha tudjuk, merre érdemes indulni, tisztességes éttermeket is találunk.
Természetesen a múlt sem tűnt el nyomtalanul, és ahogy bárhol a Balatonnál, a SZOT-üdülők, a zimmer frei, a lángos és a vízibicikli korszak nyomai is ugyanúgy itt vannak, mint a megújulás jelei. Ebben az eklektikus hangulatban gyűjtöttük össze korábbi cikkeinkből és az adatbázisunkból, merre érdemes indulni, ha a környéken jártok.
Ha aktívan töltenénk az időt
- A Balatonnál előforduló rengeteg kalandparkból ide is jutott egy: a Balatonboglár Kalandpark Bobpálya pontosan azt az érzést hozza, mint a testvérei. Azt hinnénk, a gyereket vittük szórakozni, de azon kapjuk magunkat, hogy már harmadszor vágunk neki drótkötélcsúszásnak.
- Kötelező látnivaló a boglári Gömbkilátó, ahol nemcsak az északi part látványában gyönyörködhetünk, hanem kiélhetjük művészi hajlamainkat is a szerkezet elemeinek fotózásakor. A katonai radarra hajazó szerkezet sajátossága, hogy bármelyik irányba is nézünk, mindig látjuk a kilátót magát.
- Még mindig Boglár, a kikötőben találjátok az 1872-ben épült Balaton Csavargőzöst, a tó második legrégebbi gőzhajóját. A fedélzeten hajózásról szóló kiállítást rendeztek be, és ha sikerül a felújítására forrást találni, akár éveken belül visszaköltözhet a vízre. A kiállítással együtt.
- Ha várost néznétek, és érdekel a századforduló építészeti stílusát, a fonyódi, illetve a bélatelepi villasort érdemes felkeresni, mert az épületek mind a letűnt fürdőkultúra világát idézik. A hegyoldalban megbújó épületsorozat nem véletlenül nyerte el 2010-ben az Örökségünk-Somogyország kincse címet. A nagy múltú, de folyamatosan leépülő Sirály Szálloda épületét korábban mi is bemutattuk, a Monarchia idején épült patinás szálló majd hatvan évig változatlan állapotban volt, de a hatvanas évek első felében átépítették. A korábban az Anna-báloknak helyszínt adó szálló a kilencvenes években diszkóként üzemelt éjjelente, majd bő egy évtizeddel később eladták. Azóta magántulajdonban van, s egy tőkeerős befektetőre vár.
- Habár szigorúan véve nem a villasor része, mégis kitüntetett figyelmet érdemel a Kripta Villa, amelynek a sztorija nagy eséllyel előkerül egy-egy esti tábortüzes beszélgetésnél, mert egyszerre ijesztő és lenyűgöző Abrudbányai-Rédinger Ödön határtalan szerelmének állított emlékműve.
- Ha vettük a fáradtságot és felkaptattunk a hegyre, rögtön tudjuk le a fonyódi kilátókat is! Hogy melyik a legjobb a maga műfajában – az éppen lezárt Walkó-kilátó, a Cholnoky Jenő szerint a legszebb európai kilátást biztosító Sipos-hegyi kilátó vagy a jól felszerelt Várhegyi Széplátó –, azt mindenki döntse el saját maga.
- Ha bevásárolnátok helyi termékekből, Fonyódon találjátok az egyik legnagyobb piacot a Balatonnál. Jó sajttal és friss zöldséggel nem lesz nehéz megpakolni a csomagtartót.
- Szerencsénkre Lellén ismét üzemel egy kertmozi, amely akár esős időben is látogatható, köszönhetően a fedett nézőtérnek. Kispárnát és/vagy pokrócot azért vigyünk magunkkal, akár csak a hangulatért is.
Kishegy
Ha igazi kincset kerestek, nem kell messzire menni Balatonlelléről. Csak fel a dombra. Kishegy egyáltalán nem ismeretlen hely a környékbeliek, vagy a rendszeresen itt nyaralók számára, mégsincs olyan hatalmas tömeg, mint a krokodilos úszógumik és Baywatch-törülközők által övezett sétányon. Körülöttünk mindenhol zöld, szőlőtőkék bármerre nézünk, és előre szólunk, hogy a kilátás a Szent Donát Kápolnától lesz a legjobb. Ebben a galériában már részletesen megmutattuk, miért érdemes ide feljönni.
- Ha megszomjaznánk, akkor a Konyári család által vezetett Majthényi Présház teraszán elmélkedhetünk a világ dolgairól. A klasszikus ételekkel dolgozó konyhájuk is teljesen jó, de itt a kilátás marad igazán emlékezetes.
- Enni még a Hegyi Csárdában érdemes fent a hegyen, a kemencéjükből libacombtól kezdve sertésoldalasig kivételesen jó házias ételek jönnek ki. Az Irsai Olivér szőlőpálinkájuk sem utolsó, igazolja, hogy itthon is lehet minőségi grappát készíteni.
- Az előbb már szóba került a Konyári Pincészet, az ő birtokuk is itt van a hegyen, ahol kóstolni és vásárolni is tudtok, de aludni is lehet a mediterrán hangulatú vendégházukban.
- Tőlük csak egy ugrás a Pócz Pincészet, ahol már kiülős borteraszt is találunk, kóstolni pedig titkos favoritunkat, a Kokas-hegyi Chardonnay-t ajánljuk. Akár a naplemente óráiban, hogy teljesen maximumon legyen a romantika-faktor.
- S ha már egyszer felrúgtuk a borozás szabályait egy kis pálinkával, kóstoljuk meg a Garamvári Szőlőbirtok pezsgőjét. A Garamvári Vencel által vezetett családi borászatnál a balatoni szőlőből Budaörsön készítenek a champagne-i elvek alapján pezsgőket, az eredménnyel pedig már több versenyt is nyertek.
- A Kishegyre vezető út közelében találjátok még a Bujdosó Pincészetet is, az ő családi borászatukat mindenki ismerni fogja a környéken. Annyira balatoniak, hogy amikor nem borászkodnak, nagy eséllyel egy vitorláson találjuk őket. Indulnak a Kékszalagon is, több borukat pedig ikonikus balatoni hajókról nevezték el.
- A Légli-családot sem kell bemutatni a környéken, azt mégis kevesen tudják, hogy a fivérek közül ketten is borászkodnak. A legidősebb, Ottó vezeti a Légli Szőlőbirtokot, akinek a gyümölcsös fehérboraival a szupermarketek polcain ugyanúgy találkozhattok, mint a legfinnyásabb vinotékákban. Bogláron érdemes keresni őket, ha kóstolnátok, vagy vásárolnátok.
- A legfiatalabb Légli-testvér nevéhez kötődik a Kislaki bor. Gézát nyáron szőlőskislaki birtokán találjátok a Kislaki Borkertben minden pénteken és szombaton, ahol a szó legnemesebb értelmében vett kézműves borait kóstolhatjátok. Géza vendégházai is szót érdemelnek: a közeli János-hegyen újított fel két parasztházat, amelyeket napelemekkel szerelt fel. Egyáltalán nem szokványos itt megszállni, erről Grecsó Krisztián írt egy rövid levelet minden jövendőbeli vendég számára.
Most már irány a part
- Mindenkinek akad kedvenc helye a vízpart mellett, a környéken is könnyen találunk eldugott, strandolós helyeket. Objektíven nézve azonban idén a belépős lellei Napfény Strand egyértelműen a legjobbak között szerepel, lévén ötcsillagos Kék Zászlót kapott. A szocreál főépület ne tévesszen meg senkit, odabent homokos part, hullámcsúszda és élményfürdő vár bennünket.
- Szintén dobogós hely a boglári Platán Strand, amely egyrészt ingyenes elérhető, másrészt a családosoknak lehet ideális választás gyerekbarát szolgáltatásai (értsd: Buborék Élményfürdő) miatt.
- Ha csak egyszerűen élveznénk az északi part látványát a vízből, akkor a fonyódi Panoráma Strand a megfelelő választás. Apró szépséghiba, hogy a klasszikus lángos-hekk vonalon kívül nem tudunk alternatívát a környéken.
- A mi szubjektív tippünk a Fonyód-Bélatelepi Strand. A panoráma magáért beszél és mély a víz, amiért még azt is megbocsájtjuk, hogy főszezonban kb. 45 fő/m2 a népsűrűség.
Ebédre Bazalt Burger, vacsorára harcsapaprikás
- A boglári Paletta Bistrobar & Vinotecát az új szelek (vitorláskikötőben vagyunk) fújták ide, hasonló kínálatot találtok itt is, mint keszthelyi testvérében. Bezerics Dani bazalt burgerével itt biztosan nem járunk rosszul.
- Továbbra is Bogláron: harcsapaprikást kapros túrós csuszával az Ibolya Büfében együnk, sőt, jó hír még, hogy négylábú kedvencünket is vihetjük. Kívülről büfé, belülről igényes magyaros étterem.
- Bogláron jót fagyizni is lehet az Árkád Fagyizóban. A tulajdonos 50 éve készíti a fagyikat adalékok nélkül.
- Ha átugrunk Lellére, nem mehetünk el szó nélkül a 7-es főút mentén 2016-ban nyílt Rock Burger mellett. Kézműves bucik, jó hússal, mindezt egy retró poharazó lugasában.
- A lellei sétányon megtalálunk mindent, ami kell egy sétányra: bazárok, lángosos és gyrosos büfék, mellé rengeteg ember. A Mango Restaurant & Café azonban minőségi ugrás a többi helyhez képest, mióta új séf dolgozik náluk. Érdemes adni egy esélyt a főételeiknek.
- A vitorlázók és így a kikötők is megközelíthetetlennek tűnhetnek, ám ez Balatonlellén mégsincs így. Erre jó példa a BL Yachtclub, ahova bármikor betérhetünk vacsorázni. A BL nagy komplexum, lehet apartmant kivenni, van wellness részük is, az ügyvezetőjük pedig mindig újdonságokon gondolkodik. Lehet az nyilvános elefánt fürdetés a Balatonban, veterán autó verseny, vagy korcsolyapálya egész télre. Idén nyáron új szállást nyitottak BL Garden néven, egy régi üdülőt alakítottak át hotellé.
- Édességek között is jól áll Balatonlelle, kezdjük a Márton Cukrászdával. A kerti biogyümölcsből készült fagylalt nem fog csalódást okozni, süteményeik pedig a klasszikus iskolát követik - már nagyon régóta igényesen.
- A Geleta Cukrászdában megtapasztalhatjuk, milyen az, amikor a tanítvány újít, és versenyre kel a mesterrel. Ez a verseny csak látszólagos, a Márton és a Geleta nagyon jól megférnek egymás mellett. A tulajdonos süteményei gyorsan népszerűek lettek a helyiek és a nyaralók körében is, klasszikus Sacher-tortát ugyanúgy találtok majd a pultban, mint olasz- és francia idegenlégiósokat.
- Fonyódról egy kifejezetten meglepő helyszínen, a kutyás strandon nyitott strandbüfét emelnénk ki. Itt mutatkozott be ugyanis Bezerics Dani Pavilon névre hallgató büféje a déli parton hamburgerrel, kolbászokkal és hasonló egyszerű strandételekkel. A büfé a négylábúakra is gondol: a pulton találunk kutyasnacket, a földön pedig vizestálakat.