A magyar festészet történetének legmozgalmasabb és legváltozatosabb szakasza az 1896-tól napjainkig terjedő több mint száz év. Ezt a száz évet dolgozza fel a Kovalovszky Márta A modern magyar festészet remekei című könyve alapján készült válogatás, mely megtekinthető január 3-ig a Vaszary Villában.

A pályája kezdetén francia indíttatású Rippl-Rónai vagy Czóbel, az erőteljes formavilágú Nyolcak, az avantgárd élvonalába tartozó Kassák vagy a Bauhaus tanáraként is ismert Moholy-Nagy, a Bartók szellemiségét követő szentendrei iskola, vagy utóda, a második világháború után alakult Európai Iskola tartoznak többek között annak a hídnak tartópillérei közé, amely napjaink nemzetközileg is ismert mesterein, mint Keserü Ilonán, Nádler Istvánon és másokon át vezet a legfiatalabbakig.

A tervek szerint a látogatók az elmúlt évszázad magyar festészete egy-egy korszakának jellemző mestereivel találkozhatnak. A festményeken kívül reprodukciók is szerepelnek, így szinte az évszázad összes fő áramlatát bemutatjuk a kiállításon. Az egyre növekvő ismeretségű és látogatottságú balatonfüredi Vaszary Galéria kitűnő helyszín egy ilyen, a modern magyar művészettel átfogóan foglalkozó kiállítás megszervezésére. A magyar képzőművészetben járatos vendégek mélyebb betekintést nyernek a témába, a kevésbé tájékozottak pedig áttekintést kapnak a korszakról. A kiállításra kerülő műtárgyakat különböző múzeumi és magángyűjteményekből kölcsönözték.