Vekerdy Tamás Belső szabadság című előadását az ország minden pontján vastapssal köszöni meg a közönség, hiszen igazi kincsesbányát jelent a szülők, pedagógusok, lélektan iránt érdeklődők számára. A nevelés számos területét érinti, a Tanár Úrtól megszokott bölcsességgel, széleskörű tájékozottsággal, lebilincselő stílussal és fergeteges humorral.

Napjainkban az embernek könnyen az a benyomása támadhat, hogy sok minden a szabadságára tör, és olyan korlátok közé szorítja, amelyek között nem tud természetes igényeinek, vágyainak, meggyőződésének megfelelően élni. Igaz ez az élet számos területére, többek között a gyermeknevelésre, a gyerekekkel való együttélésre is. 

A külvilágban értelmetlen, sőt, gyakran kifejezetten romboló hatású szabályozások, belül szorongás, bizonytalanság, zavar nehezíti azt, hogy örömtelien, harmonikusan élhessünk, és a gyerekeink is jól érezhessék magunkat a bőrükben. Ilyen időszakban különösen fontos, hogy kimunkáljuk belső szabadságunkat, létrehozzunk egy olyan szuverén belső teret és mikroközeget, amelyben úgy élhetünk, ahogy tényleg érdemes, és többé-kevésbé megvédhetjük magunkat a külvilág ártó hatásaitól. 

Ennek része az is, hogy a saját szorongásainkkal és irreális elvárásainkkal, megfelelési kényszerünkkel is kezdjünk valamit. Hogy ne akarjunk tökéletes szülők lenni - elég, ha elég jó szülők vagyunk. Hogy ne akarjunk tökéletes gyereket sem - elég, ha elég jó az a gyerek. Tanuljuk meg önmagunkat és egymást tökéletlenségünkben szeretni, örömünket lelni az egyediség szabálytalanságaiban, és bizonyos derűs lazasággal, nem pedig görccsel tekinteni a felmerülő nehézségekre.