Ingyenes, 12 részes főzőtanfolyamon vehetnek részt azok, akik érdeklődnek a finom és egészséges ételek gazdaságos elkészítése iránt.

A tanfolyam során a résztvevők hetente kétszer, keddenként és szombatonként ismerkedhetnek meg  a hagyományos és a korszerű táplálkozással, a különféle étkezési irányzatokkal és technológiai eljárásokkal. Emellett megtudhatjuk azt is, hogy mi is az a "bio". Az elméleti oktatás után mi magunk is elkészíthetjük a különböző reform leveseket, pástétomokat és gluténmentes finomságokat.
A tanfolyamra előzetes telefonos jelentkezés szükséges!

Tematika

Október 21. kedd Étkezési, táplálkozási szokások régen és ma. Miért fontos az étkezés minősége? Az egészséges étkezés kritériumai. Ételek reggelire, tízóraira.
Október 25. szombat Étkezési irányzatok, fogalmak. / nyers étkező, vegetáriánus, vegan, reform vagy natur, makrobiotikus, paleolit, stb./ Kenyérre kenhető édes-sós krémek, pástétomok reggelre, tízóraira, uzsonnára. 
Október 28. kedd Hagyományos konyha és a korszerű táplálkozás. Technológiai eljárások. Levesek másképp, nyersen, gabonával, ill. krémlevesek. 
November 4. kedd Szervezetünk tápanyag szükséglete. Naturkonyha és a teljes értékű táplálkozás. Feltétek, fasírtok, gabonából, zöldségből, hüvelyesekből.
November 8. szombat Vitaminok, ásványi anyagok biztosítása a szervezetünk számára. Az elegendő folyadékbevitel fontossága. Bio élelmiszerek. Mit jelent a bio? Turmix italok, préselt levek készítése, csírák, olajos magok használata. 
November 11. kedd Főzelékek készítése másképp, akár ételintolarencia esetén. Növényi „tejek” készítése.
November 15. szombat A halak szerepe az étkezésben. Halas ételek készítése.
November 18. kedd  A „mindennapi” kenyerünk. Kenyér és más pékáru készítés házilag.
November 22. szombat  Egészségeset olcsón. Szuperételek!
November 25. kedd  Egytálételek, rakottak, palacsinták reform módon.
November 29. szombat  A gyümölcs szerepe az étkezésben. Édességek egészségesen. 
December 2. kedd Gluténmentes készítmények.