Nem akármilyen borászok
Arra, hogy manapság már a gasztronómia is fel tud emelni egy környéket, Csopak és Paloznak remek példa. A helyi borászok közül többen is évtizedes munkát tettek bele abba, hogy Csopak ne csak egy legyen a sok szép kilátással bíró domb közül, hanem ennél sokkal több. Nem véletlen, hogy itt jött létre a Csopaki Kódex és olyan borász-körökben jegyzett esemény, mint az őszi Olaszrizling Szerintünk. Éppen ezért, ha valaki szeretné megismerni a környéket, először érdemes azokkal kezdeni, akik napi szinten borral foglalkoznak a környéken. Elsőként mi is a róluk szóló cikkeket gyűjtöttük össze.
- Kovács Tamás, a Szent Donát Birtok vezetője édesapjával valójában azért kezdett el borászkodni, hogy a család a birtokon a saját borát kortyolgatva nézhesse a vízen zajló Kékszalagot a mandulafák árnyékában. De ennél nagyobbra nőttek, amiért mi eléggé hálásak vagyunk nekik.
- Jásdi István élő legendának számít a hazai borászok között, aki jól menő vállalkozását eladva döntött úgy, hogy borász lesz. Az épület 1998-ban, ötven év elhagyatottság után került romokban a család tulajdonába. Érdemes megnézni, mit varázsoltak belőle, és mivel töltötték meg a méltóságát visszanyert pincét. Jásdi István és Kovács Tamás ötlete volt egyébként a független eredetvédelmi és védjegyoltalmi rendszer, a Csopaki Kódex létrehozása is. Az ezt a védjegyet viselő boroknak az ország legszigorúbb minőség- és eredetvédelmi szabályainak kell megfelelnie, így érdemes egy-egy Kódexes tételt megkóstolni és közben elbeszélgetni a házigazdával az olaszrizling reneszánszáról és a terület speciális adottságairól.
- Nem hagyhatjuk ki a sorból Homonna Attilát, a Homola Birtok főborászát sem, aki a paloznaki lankákból hozza ki a legjobbat. Neki köszönhetjük a Homola-sorozat remekeit és a 100% borcsaládot.
- A Guden Birtok története a lovagkorba nyúlik vissza, ami roppant izgalmas, de annál is érdekesebbek az itteni borok, amik Molnár Csaba kezei közt és irányításával születnek. Aki Guden-bort inna, annak nem árt sietni. Az egyes tételekből ugyanis alig több mint ezer palack készül, és ami kapható, azt hamar el is kapkodják a környéken.
Nem akármilyen kóstolók
- Mivel a két település lankás, mediterrán klímájú hegyoldalra épült, karöltve egyszer elnyerhetnék a borteraszok fellegvára címet. Ez ugyan (még) nem létezik, de mi képzeletben megadjuk nekik. Itt van például Csopak egyik gyöngyszeme, a hegyoldalban elnyúló Szent Donát Birtok, aminek nemcsak egy borászat, hanem a Márga Bisztró is része, Gundel-díjas séffel és egy hatalmas kilátóterasszal. Itt csak saját szőlőt dolgoznak fel, és a borkészítés minden mozzanata a csopaki birtokon történik.
- A Petrányi Pince alig száz méterre van innen, a borkínálat és a gasztroforradalomnak köszönhető, helyi alapanyagokból készült ételek miatt is kár lenne kihagyni. 2018-tól Bakó Ambrus vette át a borászat irányítását, ami teljesen új lendületet adhat a pincészet munkájának.
- A Söptei Pincészet és Étterem lugasa és az onnan látható panoráma miatt érdemes felsétálni a hegyre, ígérjük, az itt kapható borok és a kacsamájpástétom vagy a sült csülök méltó jutalom lesz.
- Homoláék egy egész borbirodalmat építettek Paloznakon. Nem csak zseniális borok, hanem finom falatok társaságában nézhetjük meg innen a naplementét: a hidegtálon környékbeli termelők és az Őshonos Delikát sajtjai, szalámijai és sonkái csábítanak. A bolttal szemben pedig panziót építenek, de tervben van egy vendégház és egy 200 ezer palackos borászat is, utóbbi látványtérrel, ahonnan a szőlő útját követhetjük a szürettől a palackozásig.
- A Jásdi Borterasz a balatoni borok patrónája, Ranolder püspök présháza mellé épült. Ha előre bejelentkezünk, akkor borvacsorával is várnak minket, de ha random esünk be, a hidegtál is kellő gasztroörömöt gyújthat, hiszen Serrano-sonka, bakonyi kecske- és tehénsajtok, szicíliai olíva és friss kenyerek borítják.
- Legalább ilyen jó híre van a szomszédos Tamás Pincének, ahol kiemelt figyelmet fordítanak a biogazdálkodásra. Tilos kihagyni a levendulás cider-t és a vinotékájukban megvásárolható chutney-kat, lekvárokat!
- Ha már a környéken járunk, csak egy ugrás a szomszéd falu, Lovas, ahol egy fiatal pár nagyot álmodott, és otthagyva az erdélyi hegycsúcsokat, megnyitották a Levendula Pincét. Ma már három és fél hektár kiváló vörös-agyagos talajról szedik az olaszrizlinget, chardonnay-t, juhfarkat és a cabernet sauvignont.
Nem akármilyen éttermek
Mivel – a kényelmes gaszroutazók nagy szerencséjére – itt a legtöbb pince mellé étterem is épült már, majdnem mindegyiket megemlítettük a borászatok felsorolásánál, ám egy pillanatra érdemes újra nagyító alá venni ezeket a komoly színvonalat képviselő éttermeket.
- A Szent Donát Birtokhoz tartozó Márga Bisztróban ugyan elég magasak az árak, de csupán azért, mert tényleg igényes, nem mindennapi alapanyagokkal dolgoznak. Így jelenik meg kínálatukban például a Vászolyi sajt, a füstölt pisztráng, az akasztói szikiponty zöldborsóval és kolbászmártással, a szürkeharcsa vajtökkel vagy a keleméri bárány.
- A 71-es főút mellett található, télen is nyitva tartó Vígmolnár Csárda az ételeket illetően kiválóan ötvözi az igazi magyar konyha remekeit a mai könnyedebb gasztrovágyakkal.
- A Söptei Pincészet és Étterembe pedig bátran visszatérhetünk minden nyáron, biztosan nem lesz unalmas, hiszen évente megújul az étlap, de egy dolog állandó: a zászlóvivő a magyar konyha ízvilága, minden erre épül.
- A már szintén említett Petrányi Pince és Borterasz kínálatában is magyaros, tájjellegű ételeket kaphatunk. Olyan ez a hely, mintha a nagymamához mennénk látogatóba.
- A Code Zero egy egészen más vonalat képvisel, itt tombol a street food feeling, amit a konténerből összerakott mini étterem tűzpiros színe csak tovább fokoz. Elsősorban a grillételek és a saláták rajongóinak ajánljuk ezt a helyet.
- A Sáfránkert Vendéglő az innovatív szabadtűzi konyha fészke, hiszen a grill óriási szerepet játszik az ételek elkészítésekor, és szezonálisan folyamatosan változik az étlap.
- A Szomszéd Kertje gasztropub 2018 nyarán nyílt meg, a helyi kocsma épületét újították fel. Helyieket sörözni és ideutazókat étkezni egyaránt szívesen látnak, az étlapon pedig ugyanúgy találunk egy jó libazúzapörköltet, mint kijevi csirkét, vagy olyan ételt, ami Latin-Amerikában nagyon népszerű, itthon viszont ismeretlen.
Nem akármilyen község
Ha Csopak és Paloznak, akkor a gasztronómia lesz középpontban, de ettől függetlenül egyáltalán nem átlagos balatoni községekről beszélgetünk.
- Paloznak főként a csendességéről, tisztaságáról és pazar panorámájáról híres, de minden évben van néhány nap, amikor az egyébként jól eső állóvíz örvénnyé válik és a zenéé lesz a főszerep. Itt rendezik meg ugyanis a Jazzpikniket, ahol a műfaj legismertebb hazai és külföldi kiválóságai lépnek fel. Elfeküdve a fűben a tájat nézve, és a régió legízletesebb tételeket kóstolgatva nem mindennapi élmény élő jazz zenét hallhatni.
- Aki a két falu valamelyikén sétál, elkerülhetetlenül belefut a Hello Wood alkotóközösség fából készült, dizájnos alkotásaiba. Két éve a csopaki alkotótáborukban hazai egyetemekről érkező építész hallgatóknak köszönhetően két installáció a strandra, egy pedig a főút mellé, a Csonkatoronyhoz került.
- A következő évben pedig csigaház, hekk, tribün, biciklitároló és hal-les is született.
- És ha egy kicsit lehűlnénk a forróságban: a csopaki strand egész nyáron várja a látogatókat a Balaton legnagyobb csúszdájával és vízi élményparkjával.
- Ha pedig meg is szállnánk éjszakára: a Manor House Inn tökéletes helyszín a háborítatlan pihenésre. Egy 1929-ben épült, felújított kúria ragyog itt teljes pompájában. A country-style hangsúlyosan végigvonul az egész házon: fehér minden mennyiségben és visszafogott, de éppen emiatt decensnek ható bútorok vesznek körbe minket, bármerre nézünk.
- Egy délelőtti kiruccanás célpontja lehet a szomszédos faluban épült Lovas Kikötő, ami kávézó, bár és nem utolsósorban közösségi hely, ahol romkocsmára hajaz az enteriőr. A bútorok a tulajdonos 25 évi gyűjtögető munkájának köszönhetően varázsolhatják ma el az ide belépő vendégeket.
Nem akármilyen túrák
- Aki a bevezetőnkben leírtak bizonyítékéra vágyik, miszerint a két falu előtt elterülő panoráma páratlan, nem hagyhatja ki a közeli kirándulóhelyek, kilátók valamelyikét. Az Endrődi Sándor-kilátóból például gyönyörű panoráma nyílik a Balaton keleti medencéjére és a Bakony déli lejtőire. Az 1972-ben épült fakilátót a kék túraútvonalat követve érhetjük el, a túra végállomásaként pedig egy kellemes pikniket is eltölthetünk itt.
- Érdemes a környéken bringára pattanni, ugyanis a Paloznaki Tekerőprogramnak köszönhetően az itteni utak teljes mértékig alkalmasak erre, sőt, a falu közepén lévő önkormányzati vendégházban kerékpárokat is bérelhetünk.
- És ha már a bicikli megvan: gyors tekeréssel elérhetünk innen az Alsóörsi amfiteátrumba, amit kivételesen nem a rómaiaknak, hanem a helyi bányászoknak köszönhetünk. Remek szabadtéri színházi előadásokat rendeznek itt.
- Kicsit nagyobb tekerést kíván ugyan a Nemesvámos és Veszprémfajsz között található Villa Romana Baláca, de olyat láthatunk itt, ami nem terem minden bokorban. A Közép-Európában páratlan római villagazdaság romterületét, amelynek sokszázéves mozaikjai legalább olyan színesek, mint ezzel a sok látni- és ízlelnivaló kinccsel együtt a csopak-paloznaki régió.