Mikus Gyula festő születésének 110. évfordulójára emlékkiállítás nyílik a keszthelyi Balatoni Múzeumban. A tárlat október 17. és november 29. között látogatható.

Bár a szegény sorsú zalaszántói tanítónak nem volt módja magasabb művészi iskolázottságot szerezni, őstehetsége minden akadályon átküzdötte magát. Helyzetéből adódóan különösen érzékeny volt az alacsonyabb társadalmi rétegek mindennapi gondjaira.  A mindennapi tanítói munka mellett kísérletezgette ki saját stílusát, kereste egyéni művészi hangját. Az 1930-as, 1940-es évek társadalmi feszültségeit , drámáit részletgazdag, elbeszélő jellegű képekben festett meg a századelő életképi stílusában. Első nagyobb sikerét Halottasmenet című művével érte el, amellyel Halmos Izor Életkép-díjat nyert a Műcsarnok 1939-es téli tárlatán.

„A Balatont festettem télen, nyáron, kora tavasszal, késő ősszel. Amikor úgy tűnik, mindent tudok róla, naponta újabb arcát fordítja felém. Kapcsolatom a tóval és környékével megbonthatatlan, már csak magammal elmúló…” Mikus Gyula

A Balatoni Múzeum a festő születésnapja előtt tiszteleg az annak másnapján, október 17-én nyíló tárlattal, melynek anyagát a múzeum kollekciójából, a hagyatékból és magángyűjteményekből válogatták össze.