Emberi felelősségről és felelőtlenségről, hibákról és a természet büntetéséről beszélgettünk a vízimentők vezetőjével, Bagyó Sándorral. Tudta, hogy akad ember, aki a vízben lévő gyerekét vitorláshajóval vontatja?

Pár napja a We Love Balaton is beszámolt róla, hogy a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ) érdekes új kampányt indított, hogy ismertebbé tegye az önfeláldozó civil szervezet munkáját. Az önfeláldozás nem túlzás, hisz a VMSZ emberei a legcudarabb időjárási körülmények között hajóznak ki sokszor, hogy felborult vitorlásokról, a tó közepére sodródott vízibiciklikről mentsék a sokszor úszni is alig tudó embereket. Sajnos az is előfordul, hogy eltűnteket kell felkutatniuk, és néha már csak holttesteket találnak a víz mélyén. Épp ezért tartják rendkívül fontosnak a tájékoztatást, hisz az emberek egyszerűen a legalapvetőbb tényekkel sincsenek tisztában. Mindezek miatt megkerestük Bagyó Sándort, a VMSZ elnökét.

Bagyó szerint nem bonyolult a képlet: "semmi más nem kell a Balatonba bemenő emberektől, csupán egyéni felelősségvállalás." Fel is hozott egy evidens példát: télen cipőt és kabátot adunk a gyerekre, óvjuk-védjük a hidegtől, akkor nyáron miért nem vigyázunk rá egy természetes víznél, miért engedjük be úszástudás és/vagy felszerelés, például mentőmellény, úszógumi nélkül? A fő gond a vízimentőelnök szerint az, hogy a csapból is a tanácsok folynak, mint például, hogy ne menjünk felhevült testtel a vízbe. A nyaralók ezt kötelezettségnek veszik, és aki nyaral ugye, az kikapcsol minden ilyet. Éppen ezért ugyanakkora arányban alakulnak ki veszélyes helyzetek szegényebb vagy gazdagabb, jobban vagy kevésbé iskolázott üdülők között egyaránt.

Márpedig ez nem olyan helyzet, mintha a parton valaki sportsérülést szenvedne, kimenne a bokája vagy a válla. A nyílt víz hamar és kegyetlenül büntet, sőt Bagyó szerint még egy uszodában is fennáll a veszély, nemhogy a Balatonban vagy más álló-, illetve folyóvízben.

A legalapabb mondás, hogy kijelölt fürdőhelyen, nappal és társaságban fürdőzzünk, és akkor kisebb eséllyel kerülünk bajba.

És még ezzel sem zárható ki teljesen a vészhelyzet. A fő gond, hogy a magyarországi élővizek nagy része zavaros, minimális a látótávolság a felszín alatt, így ha valaki elmerül, pár másodperc késlekedés esetén már meg se lehet találni. A gyerekek fokozottan veszélyeztetettek, egy pillanatra sem lankadhat a figyelmünk feléjük. Bagyó javasolja, hogy minden strandoló figyeljen oda a többi strandolóra.

Az elnök több érthetetlen és elrettentő történetet is megemlített, például, hogy sokszor nem rögzítik a helyszínt azok, akik szemtanúi lesznek egy elmerülésnek. Ilyen volt a múlt heti eset is, amikor vitorlásról észlelték, hogy egy úszó belga férfi eltűnt a víz alatt. Segítette volna a kutatást, ha ott azonnal horgonyt dobnak és a helyszínen maradnak.

Sokszor a drog és alkohol befolyásoltsága is fontos tényező, tavaly Siófoknál emiatt két sportos, izmos férfi vesztette életét. Azzal is sűrűn találkoznak, hogy valaki fel akar vágni a társasága más tagjai előtt, ezért akár úszástudás nélkül is beleugrik a mélyvízbe. A vitorlásokkal is meggyűlik néha a bajuk: kedden egy vitorlást szúrtak ki a tavon, amint egy kötélen vontatott egy kiskorút. Fel kellett őket világosítani, hogy ez mennyire veszélyes, a kicsi könnyen megfulladhat, ahogy nyeli a vizet a hajó mögött. Az idei Kékszalagra is úgy készülnek, hogy nem az időjárás okoz majd gondot, hanem a távot félvállról vevők, az ún. teljesítők, akik gyakrabban futnak bele hibákba, balesetekbe.

Tavaly egy szonáros képpel került be a hírekbe a VMSZ: ezen az ultrahangos képen látható volt egy víz alatti emberi test, amelyről nem árulták el, élt-e a kép készítésekor. Bagyó szerint nem nevezhető ez sem sokkolónak, főleg ha az ausztrál vagy új-zélandi kollégák módszereihez mérik: Új-Zélandon egy kaszásnak, azaz a halálnak öltözött figura rémisztgette a strandolókat, valamint emlékeztette őket, hogy az óceán nem játék.

De Bagyó szerint óceán se kell egy balesethez, "a félméteres vízben is meg lehet fulladni."

A megoldás az lenne, ha az emberek úgy mennének ki a vízre, hogy tájékozódnak az állapotáról, mélységéről, az időjárásról, a saját fizikai állapotukról, a gyerekeik állapotáról. "Aki erre se figyel oda, annak marad a rizikó" - summázta a helyzetet a vízimentők vezetője.

Az Uniqa Biztosítóval - ami régóta partnere a VMSZ-nek - közös, Baywatch-szerű plakátjaikról Bagyó elmondta, ez is egy balesetmegelőzési kampány része. Ugyanis Balatonfüreden és Vonyarcvashegyen is tartanak prevenciós előadásokat, ezekre hívják így az embereket, akik többek között megtanulhatják az újraélesztést is.