A kiállítás Remethey Fülepp Dezső 1937-ben megjelent könyve után kapta „A nagy szenvedély” címet. A kultúrtörténeti munka még egészen más szellemben készült, a szerző szerint a modern világ ,,idegemberének" szüksége van a füstölés nyújtotta pillanatnyi örömre és ellazulásra. (A könyvet azért is érdemes kézbe venni, mert illusztrációit korának elismert rajzolóművésze, Mühlbeck Károly készítette.)
„A dohányzástörténeti emlékek gyűjtését édesapám, Vörösváry László kezdte el 50 évvel ezelőtt” – meséli Vörösváry Ákos műgyűjtő, az Első Magyar Látványtár alapítója. „10-en vagyunk testvérek, és az volt a kérése, hogy ne osszuk szét egymás között a gyűjtemény darabjait, hanem tartsuk egyben az egészet. Rám bízta a kezelését”.
A gyűjtemény alapítója soha nem dohányzott, de nagyon szerette a faragásokat. „A szivarszipkákat, pipákat nem a téma, hanem a mívessége miatt gyűjtötte. Az én biztatásomra elkezdett más olyan tárgyakat is venni, aminek köze van a dohányzáshoz: hamutartókat, öngyújtókat, dohányvágót, szivarvágót, dóznikat, stb.” – meséli a műgyűjtő, aki a kilencvenes évektől, édesapja halála után tovább ápolta és bővítette a kollekciót.
Olyan kortárs műveket válogatott össze, amelyek a dohányzás különböző aktusait ábrázolják: reklámokat, híres fotókat, dohányzás közben fotózott politikusokat, művészeket. A műgyűjtő minden könyvet megvesz, aminek a címlapján dohányzással kapcsolatos jelent van - de ezeket már ma már csak antikváriumban lehet kapni.
A tárlat nyomon követhető a dohányzás megítélésének változása is. A régi időkben a dohányzás kellékei gondosan megmunkált darabok, gyakran műalkotások voltak, aztán átfordult az egész, és a pöfékelésre káros szenvedélyként kezdett tekinteni a világ. Az értékes cigarettásdobozokat felváltották a papírdobozok, az egyszerű, olcsó kellékek.
A rendkívül gazdag kiállítás a Látványtár összes terét kitölti. A pipatóriumoktól és a kínai tubákos fioláktól a pöfékelő Deák Ferencen és Horn Gyulán át a dohányzás szemetét bemutató csikkekkel teli üvegekig ezerféle megközelítésben dolgozza fel a témát. Úgy tűnik, aki tehette, állandóan füstölt pár száz évvel ezelőtt, a 19. századi vizitkártyák képein mindenki szivarral, cigarettával szerepel.