Nem ritka, hogy a műfogsor viselése kényelmetlen és nem lehet megszokni. Sőt, az sem ritka, hogy problémák adódnak a rágással, és a mosoly is visszafogott. Van megoldás, amivel visszakaphatjuk önbizalmunkat?

A stégprotézis segíthet

Mivel alapvetően az ember szeret társasági életet élni, így a nem megfelelő mosoly vagy a kivehető fogsor elmozdulásától való félelem könnyen gátat szabhat ezeknek a vágyaknak, és kiszoríthatják az embert a társasági életből. Ez általában depresszióhoz vezet, ami pedig elszigetelődéshez, így semmiképp nem egészséges. Erre a problémára sem a fogsorragasztó, sem pedig az alábélelés nem jelent érdemi megoldást, hiszen ettől még a fő gond fenn áll. A fogbeültetés az egyik legkorszerűbb eljárás, amivel a fogakat pótolni lehet. Ez nem csak egy hiányzó fog, esetleg egy kisebb hiány esetén nyújt megoldást, hiszen akár a teljes fogsor pótolható vele. Sőt, a megfelelő gondoskodás mellett akár egy egész életre szólhat a stégprotézis. Maga az implantátum egy műgyökér, amit az állkapocsba ültetnek be a szakemberek. Ehhez hatékonyan rögzíthető mind a fogpótlás, de akár a protézis is. Mindez altatásban vagy éber szedálásban zajlik, majd 3-6 hónap alatt összenő a műgyökér a körülötte lévő csontokkal. Mivel a műgyökér rendkívül stabilan rögzül, így tökéletes tartást biztosít a rákerülő pótlásnak, legyen ez korona, híd vagy éppen műfogsor. Mivel titánból készül, így nem okoz allergiás reakciót, tehát nem kell következményektől félni, hiszen majdnem 100 százalékos a sikerességi aránya.

Minek kell megfelelni ahhoz, hogy elvégezhető legyen a beavatkozás?

Az implantációnak szigorú feltételei vannak, melyek az alábbiak:

  • A körhíd alkalmazása csak akkor indítható el, ha az állkapocsba legalább 6 pótlás rögzíthető biztonságosan (frontfogaktól az őrlőfogakig). Ehhez szükséges a megfelelő mennyiségű és sűrűségű csontállomány.
Idős emberek esetén gyakran előfordul, hogy nincs elegendő csontjuk a beültetéshez, ami főleg az őrlőfogakra vonatkozik. Ilyenkor csontpótlásra kerülhet sor, ami általában megoldást nyújt, de mégis előfordulhatnak olyan helyzetek, hogy nem alkalmazható. Amennyiben a műtét túl kockázatos, és a csontbeültetés sem hozná meg a megfelelő eredményt, akkor ezt az eljárást általában nem végzik el. Ha valaki nem felel meg a követelményeknek, akkor készülhet el a stégprotézis, ami hasonló, mint az előbbi, mégis egy-két fontos dologban eltér. Mivel nem kell az őrlőfogak helyére beültetni implantátumot, így bőven elég 2-4 darabot rögzíteni. A csontosodás fázisa után egy speciálisan rögzíthető műfogsor kerül a stégre. Ez maximális stabilitást nyújt, de szükség esetén bármikor kipattintható, így könnyű a tisztán tartása. A stégprotézis egy forradalmi megoldás az időskori foghiányra és a stabil fogsor elérésére.