Pulitzer József kalandos élete
Eleinte katonai pályára szeretett volna lépni, azonban egészségi állapota és rossz látása ezt nem tette lehetővé. Az osztrák, a francia és az indiai brit hadseregből is eltanácsolták. Nem adta fel és végül az amerikai hadsereg kötelékébe került, 17 évesen kivándorolt és részt vett az amerikai polgárháborúban az északiak oldalán. A polgárháborút követően St. Louisban, Missouri államban telepedett le és a Westliche Post című, német nyelvű újságnál kezdett el dolgozni, amelyet pár évvel később pedig meg is vásárolt. Ezt követően felvásárolta a St. Louis Dispatch újságot is, és a kettő lapot összeolvasztva létrehozta a St. Louis Post-Dispatch nevű újságot, amely a mai napig St. Louis napilapja. Itt indította útjára a populista megközelítést, melyet így fogalmazott meg: “Amit eléjük teszel, legyen rövid, hogy elolvassák, világos, hogy értékeljék, képekben gazdag, hogy emlékezzenek rá, de mindenekelőtt pontos, hogy a fénye vezessen.”. Mindemellett fontos szerepe volt abban a médiakampányban, amelynek révén - adományokból - összegyűlt a New York-i Szabadság-szobor talapzatának építésére a pénz. 1903-ban a Columbia Egyetemen újságíró képzést indított, mert felismerte, hogy a minőségi újságírás úgy érhető el, ha azt egyetemi szinten oktatják. Élete végén idegei és látása is tönkrement, a zajokat nehezen viselte, így hangszigetelt szobákban vagy a jachtján töltötte mindennapjait. A halál a jachtján érte 1911-ben.
A legrangosabb újságírói elismerés
Pulitzer József végrendeletében 2 millió dollárt hagyott a new york-i Columbia Egyetemre, azzal a céllal, hogy támogassa az újságírói képzést és a róla elnevezett díj alapítását. Az első Pulitzer-díjat 1917. június 4-én adták át, amely presztízs díj, tehát elsősorban erkölcsi és szakmai elismerés, a hozzájáró pénzjutalom csekély mértékű. Két tényt azonban kevesen tudnak:
- A Pulitzer-díj az Amerikai Egyesült Államok legrangosabb újságírói díja, így csak amerikai hetilapok és napilapok újságíróinak adható.
- Irodalom, dráma és zene területeken is jutalmazzák a tehetséges művészeket Pulitzer-díjjal, de ezek csakis amerikai állampolgároknak adhatók.
- Magyarországon 1989-ben megalapították a Joseph Pulitzer-emlékdíjat, amely a kimagasló teljesítményű magyar újságírókat jutalmazza.