A kutya stresszes állapota pedig nem csupán az állat számára kellemetlen, hanem az egész család számára gondot okozhat, hiszen a viselkedésbeli problémák megviselhetik a család minden tagját. Ahogyan az embernél, úgy a kutyánál is számtalan dolog előidézheti a stresszes állapotot. Ilyen lehet a környezeti változás, költözés, egy kisbaba születése vagy az, ha egy újabb kisállat kerül a házhoz, esetleg az egyedüllét vagy az utazás, illetve a tűzijáték is.
Miből veheted észre, ha a kutyád stresszes?
A kutya nem tudja elmondani, hogy mit érez, ezért csak a megváltozott viselkedéséből tudsz először következtetni arra, hogy mi lehet annak hátterében. Sok esetben nem tudod mire vélni, hogy miért nem a megszokott módon viselkedik a kutyád, miért lett visszahúzodó vagy épp ellenkezőleg, kifejezetten ingerlékeny a korábban olyan nyugodt kutyusod. Nem tudod, hogy miért vált passzívvá, vagy miért nem hajlandó megközelíteni sem a lakás egyes pontjait. Ez mind gyanúra adhat okot.
Ha az alábbiakat tapasztalod, érdemes megvizsgáltatni a kutyusod, mert ezek okozója lehet a stressz:
- megváltozott viselkedés
- csökkent játékkedv
- rombolás
- szobatisztaság elfelejtése
- rendellenes viselkedés (pl.: túlzott tisztálkodás)
- étvágycsökkenés vagy étvágytalanság
- álmatlanság és alvászavar
- megváltozott testtartás (pl.: összegörnyedten jár) lelapuló fülek, hátrahúzott száj, szájnyalogatás vagy nyálzás, folyamatos ásítás
- lábak közé húzott farok
- extrém vedlés állandó nyüszítés vagy ugatás
A fenti tüneteket érdemes minden esetben komolyan venni, mert elhanyagolásuk esetén a stressz komoly betegségeket okozhat a későbbiekben.