A hajhullás nem feltétlen jelent egészségügyi problémákat. Mivel hajunk folyamatos növekedésben van, ezért naponta búcsút kell intenünk néhány hajszálunknak, kb. 70-100 db hajszál kihullása teljesen normális folyamat. Az örökletes hajhullás sokak életében jelen van. Nőknél gyakran a menopauza időszakában jelentkezik, ennek során a fejtetőn kezdődik meg a látható hajhullás. Férfiaknál ezzel szemben a homlok két oldalán indul meg, majd kiterjed a fejtetőre, végül a fejbúbra. Viszont nem szabad félvállról venni, mert az is lehet, hogy a pajzsmirigy nem megfelelő működéséhez van köze!

Pajzsmirigy probléma állhat a háttérben?

A pajzsmirigy a nyak elülső részén megtalálható szervünk, amely a pajzsmirigyhormonok előállításáért felelős. Ezek a hormonok a test melegen tartásához, a szerveink, izmaink megfelelő működéséhez szükségesek.

Ezen kívül ezek a hormonok felelősek a szőrtüszők megfelelő növekedéséért. Ha pajzsmirigy problémák lépnek fel, akkor a szőrtüszők nem tudják ellátni a feladatukat, ez pedig hajhulláshoz vezet.

Ha ilyen jeleket tapasztalunk, nem szabad elhanyagolni! A pajzsmirigy-túlműködés vagy -alulműködés esetén a hajhagymák növekedési fázisaiban zavar keletkezik, emiatt túl korán kerülnek nyugalmi állapotba. Két hónapon belül akár 70%-os hajveszteség léphet fel.

Milyen tünetei vannak még?

A pajzsmirigy problémáknak különböző tünetei vannak, más tünetek jelennek meg, ha a pajzsmirigyünk nem megfelelően működik (kevés hormont termel) és más panaszok jelentkeznek ha túlzottan aktívan működik és így túl sok hormont termel.

Pajzsmirigy-alulműködés esetén a jellegzetes tünetek közé tartozik a fázás, a hízás, a fáradékonyság, a száraz bőr, a feledékenység, a rossz közérzet, a székrekedés.

Túlműködés esetén megfigyelhető a fokozott verejtékezés, az emelkedett pulzus, a kézremegés, a szorongás, az alvászavarok, az izomgyengeség. Okozhat még fáradékonyságot, súlycsökkenést, törékeny, vékonyszálú hajat, gyakori bélmozgásokat.

Az ilyen jellegű tünetek esetén érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni. A CMC Déli Klinika endokrinológiai vizsgálatai során kiderülhet a probléma, és megkezdődhet a szakszerű kezelés.

Mit lehet tenni a hajhullás ellen?

Bár a pajzsmirigybetegségek döntő többségében orvosi kezelést igényelnek, otthon is tehetünk azért, hogy mérsékeljük a fokozott hajhullást.

A kiegyensúlyozott étrend sokat javíthat a haj állapotán. Ennek alapja a rendszeres, nagy mennyiségű zöldség- és gyümölcsfogyasztás, és a zsírbevitel csökkentése.

Bizonyos élelmiszerek hozzájárulhatnak a hajszálak megerősítéséhez. A halak Omega-3 zsírsavakkal, a sötétzöld zöldségek magas A- és C-vitamin tartalommal járulnak hozzá az egészséges hajkoronához. A kalciumban gazdag élelmiszerek szintén jó szolgálatot tehetnek.