Kereslet és kínálat - mi történt a budapesti piacon?
A vírus legnagyobb hatással talán a budapesti lakáspiacra volt. Nem az árakat rendezte át, hanem a magát a szerkezetet módosította. A vírus nem kedvezett a rövid távú lakáskiadásnak. Sok tulajdonos úgy próbálta meg átvészelni a helyzetet, hogy legalább néhány hónapra kiadta a szállodaként üzemelő lakást. Az albérletárak fokozatosan csökkentek.
Sokan azt remélték, hogy a rövid távon kiadott lakások piaca teljesen bedől, így pedig jó áron lehet majd “pesti lakáshoz” jutni, esetleg meg lehet vásárolni azokat a - rosszabb állapotú - lakhelyeket, amelyeket eddig nem volt esély elkapni a piacon, hiszen sokszor már azelőtt értékesítették őket, hogy egyáltalán felkerültek volna a kínálatba.
Ezek a számítások nem teljesen jöttek be: a szétköltözők, illetve azok, akik a járvány miatt igyekeztek Pesten maradni a munkalehetőségek reményében, fentartották az albérletpiacot, bár az árak kis mértékben csökkentek.
Mi a helyzet vidéken?
Az Ingatlannet.hu felmérése szerint több megyeszékhelyen is csökkentek az albérletárak. A használt lakások piacát megtorpanás jellemzi. Sokan nem akarnak eladni, mert abban reménykednek, hogy a járványhelyzet elmúlta után még feljebb mennek az árak. Másrészt sokan nem mernek vásárolni, mert féltik a tartalékaikat.
A babaváró hitelre sok pár elveszítette jogosultságát, hiszen jó páran elveszítették a munkájukat, mások inkább a gyermekvállalást igyekeztek halasztani, félnek elkötelezni magukat a hitel felé. Másrészt viszont többen, akik eddig mindenképpen fővárosi lakásvásárlásban gondolkoztak, hajlamosabbak megfontolni a vidéki vásárlást. Akadtak olyanok is, akik felvásárolták a lakható állapotú ingatlanokat, hogy a karantén idejére hétvégi házzá alakítsák.
Lassan árazódik be a piac
Jelenleg a piacot az óvatosság jellemzi, ezért nehéz megjósolni, mikor áll helyre az ingatlanpiac. Nagyon sok múlik azon, hogy mikor normalizálódik az élet és mikor stabilizálódik a gazdaság annyira, hogy a potenciális vevők ismét tervezni merjenek. Az is kérdés, hogy mennyien tudnak visszatérni az állásukba, és ők mikor válnak újra hitelképessé a bankok szemében.
A távmunka erősödése szintén fontos változást hozhat a piacon. Az otthoni munka megváltoztathatja azt, hogy mennyire marad “vízfejű” az ország. Elképzelhető, hogy többen vállalják a távolabbi, vidéki életet és dolgoznak otthonról. Ez a folyamat hosszú távon komolyabb gazdasági és társadalmi változásokat is hozhat.