A kővágóörsi Cseh Tamás utcában álló, omladozó zsinagóga történetéről korábban már írtunk. Akkor úgy tűnt, a helyi összefogás sem tudja megmenteni az 1820-as években épült, pusztuló műemléket.
2020 februárjában zárult le az a hosszas jogi procedúra, ami után az épület a Káli medence zsinagógája Alapítvány – Vikor András, Jusztin Ádám, Kelemen Csaba, és Csuhay Attila budapesti üzletemberek – tulajdonába került. Úgy tűnik, ezzel nemcsak megmenekül a teljes pusztulástól, hanem néhány év múlva eredeti állapotában pompázhat.

„Mindannyian nagyon szeretjük és kötődünk a Balaton-felvidékhez, évtizedek óta itt van nyaralónk, és a zsidó közösséghez is kötődünk a Maccabi VAC zsidó sport és társadalmi szervezet tagjaiként. Vérzett a szívünk a zsinagóga állapota miatt”
– kezdte az ingatlanvásárlás történetét a telefonos interjúban Jusztin Ádám. „Sikerült megtalálnunk Andrással az akkori tulajdonost, és egy hosszú tárgyalássorozat után sikerült megvásárolni a zsinagógát.”
Nagyon sokan akarták már ezt az épületet megmenteni és újjávarázsolni, folytatta Vikor András. Az előttük járóknak ez nem sikerült, mert nem tudtak megegyezni a gyakran cserélődő tulajdonosokkal. Volt, aki medencés nyaralóvá akarta változtatni az épületet, de ez a műemléki védettség miatt természetesen nem volt lehetséges. Vikor hozzátette:
Nincs profitorientált tervünk, a célunk a zsinagóga megmentése és az, hogy hosszú távon önfenntartóvá váljon.

A cél: vallási és kulturális közösségi tér
A következő lépés az lesz, hogy stabilizálják az épület állapotát, majd kezdődhet a felújítás. A cél az, hogy a műemlék a lehető legközelebb kerüljön az eredeti állapotához. Ezt követően egy olyan szakrális teret akarnak kialakítani, ami zsidó vallási és közösségi eseményeknek is helyet adhat, ezenkívül világi, kulturális funkcióval is rendelkezik, a környék kulturális, zenei és képzőművészeti programokat kínáló helyszíneként.
Ehhez a folyamathoz kapcsolódna egy kutatás és egy tárlat is, ami az egykori helyi zsidó közösség múltját és kulturális kapcsolatait mutatja be az érdeklődőknek, egész évben – vázolta a terveket Jusztin Ádám.

Korábban egy rabbiház állt a zsinagóga mellett, de ezt az 1960-as években lerombolták. A tervek között szerepel az is, hogy felépüljön egy zarándokoknak, illetve a programokra érkezőknek szállást biztosító épület is a zsinagóga mellett. A tulajdonosok szeretnének egy olyan alkotóműhelyt kialakítani, ahonnan remélhetőleg számos, "a térséget gazdagító művészeti érték" kerül ki.
A megvalósulás időtartama most nem megjósolható. A vírushelyzet miatt jelentős az időveszteség, de a tulajdonosok szeretnék, hogy a legalább részben felújított épület helyszínként be tudjon kapcsolódni a Veszprém Európa Kulturális Fővárosa 2023 programsorozatba. Elkezdték felvenni a kapcsolatot a helyiekkel, a környező településekkel és a polgármesterrel, de a folyamat a kijárási korlátozás miatt megszakadt.

Arra is kíváncsiak voltunk, mennyibe kerül majd a zsinagóga teljes felújítása. „Akár elérheti az egymillió eurót is, de nehéz előre megbecsülni a költségeket” – adta meg a választ Jusztin Ádám. "Szerencsére mind a négyen hozzá tudjuk tenni a saját tudásunkat a folyamathoz, így András mellett Csuhay Attila és Kelemen Csaba is folyamatosan dolgoznak a terveken. Lesz egy szerkezeti felújítás, a festmények restaurálásához pedig speciális szakemberekre lesz szükség." Hozzátette:
"Ami most nagyon fontos, az az, hogy megszűnjön az életveszély. Ha az épület már látogatható, lehet programokat szervezni.”

„Szerencsés csillagzat alatt vettük meg ezt az épületet, mindenki nagyon segítőkész a környéken. Eljutottunk egy helyi idős hölgyhöz is, akinek az édesanyja az egyik Auschwitzból visszatért túlélők egyike. A hölgy birtokában van a zsinagóga faliórája, és megígérte, hogy adományként visszakapjuk tőle” – zárta a beszélgetést Vikor András az óra történetével. „Sokkal több nekünk ez, mint egy projekt,hiszen erősen kötődünk az épülethez, ami a jövőben újra a környék ékköve lehet” – tette hozzá.
Fontos! A magánterületen álló zsinagóga állapota jelenleg nagyon leromlott, omlás- és életveszélyes, a belépés tilos, ezért senkit nem biztatunk arra, hogy besétáljon.