Vajon működőképesek-e a kondenzációs kazánok a hagyományos rendszerekben?
A szakemberek egy részének álláspontja szerint egyértelmű nem a válasz a kérdésre, ugyanakkor számos gyakorlati példa cáfolja meg az állításukat. A kérdés eldöntéséhez az egyes elemek külön-külön történő vizsgálata helyett a kialakuló üzemállapot vizsgálata célszerű.
Leginkább felújítások esetében van egyébként relevanciája a kérdéskörnek. Hogyha új építésről van szó, akkor szimplán a hőtermelőnek megfelelő méretezési előremenő hőmérsékletet kell csak megválasztani, erre pedig a megfelelő hőleadókat kiválasztani nem túl nehéz feladat.
Vizsgáljuk meg tehát, hogy új építés esetében milyen szempontokat kell górcső alá vennünk.
Mit érdemes fontolóra venni felújításkor?
Fontos tudni, hogy a modern fűtési szabályozások hosszú ideje dolgoznak már a változó rendszerhőmérséklettel. Ennek köszönhetően csökken az égő indítások száma, a fűtőberendezés hosszabb időn keresztül képes üzemelni, miközben a rendelkezésre állási veszteség is csökken.
A hagyományos fűtési rendszerek általában igencsak jelentős túlméretezéssel bírnak. Ezzel együtt a rendszerhőmérséklet viszont általában rendkívül alacsony, a kazánban pedig gyakorlatilag semmiféle akadályt nem találhatunk a kondenzációs üzemmel szemben.
Hogyha ez még nem volna elegendő indok a kondenzációs kazánok hagyományos rendszerekben történő alkalmazása mellett, akkor vegyük még pluszban hozzá a lakossági hőigény változását egy teljes esztendő leforgása alatt.
A kazáncserében alapvetően rejlő lehetőségek
Amennyiben a technikai feltételek adottak, akkor a felújítással együtt eszközölt kazáncsere többféle szempontból is előnyös választásnak bizonyulhat. Ezzel ugyanis jelentősen megnövelhetjük a fűtési berendezés hatásfokát, miközben az otthonunkban tapasztalható komfortérzetünk is pozitív irányba változhat.
Persze az újonnan használni kívánt kondenzációs kazán beszerzését megelőzően nem árt pontosan utánajárni annak, hogy a technikai feltételek mellett adott-e az elegendő szabad hely a zavartalan működéshez. Hogyha ennek az eldöntésében nem vagyunk biztosak, akkor célszerű hozzáértő szakembertől is szakmai segítséget kérnünk.
Mindenképp megéri ugyanis ez a kérdéskör az utánajárást, hiszen hosszú éveken át hatékonyabbá tehetjük az otthonunkban alkalmazott fűtési megoldásokat, ezzel pedig komfortosabban érezhetjük magunkat a fűtési szezon idején.