Akár étterembe mész, akár otthon, családi körben, esetleg vendégségben étkezel, a főtt ételekhez minden valószínűség szerint evőeszközöket is fogsz használni. Azt ugyan már kisgyermekként megtanultad, hogy létezik kés, kanál és villa, ám mennyire vagy járatos a speciális evőeszközök világában? Ha részt kéne venned egy nívós étteremben egy elegáns vacsorán, mekkora problémát okozna eligazodni a teríték elemei közt? Ha esetleg nem is vár rád mostanában efféle meghívás, akkor sem árt, ha tisztában vagy az evőeszközök különböző fajtáival.

Kicsi, nagy, széles, keskeny

Míg otthon általában szemrebbenés nélkül használunk például egy normál, főételhez való villát a süteményekhez, addig egy exkluzív környezetben ez azt sugallja rólad, hogy nem ismered az asztali etikett szabályait.

Laikusként valóban nem egyszerű eligazodni a sokféle evőeszköz között, azonban van egy trükk, amelyet érdemes az eszedbe vésned: a teríték elemei kívülről befelé haladva mindig abban a sorrendben helyezkednek el az asztalon, ahogyan használni fogod őket.

Tehát az előételhez a legkülső evőeszközöket érdemes választanod, a következő fogáshoz a mellette lévőt, és így tovább. Kivétel ez alól a desszertes villa és kanál, amely a tányér fölött, a többire merőlegesen található, de erre úgyis csak az étkezés végén lesz szükség, amikor a többit már felhasználtad. Az is segíthet, ha óvatosan, feltűnés nélkül meglesed, hogy az asztaltársaság többi tagja hogyan bonyolítja le az étkezést.

Ha előételként felszolgálnak valamilyen különleges tengeri fogást, például osztrigát, kaviárt, halat, ehhez a különleges formájú, lapátszerű kést és az apró széles fejű villát érdemes választanod. A főételekhez jöhet a hagyományos kanál, kés, villa, amiket már jól ismersz, a végén pedig a már előbb említett desszerthez használatos evőeszközök. Bár otthonra nem szükséges egy ilyen komplett készletet beszerezni, ha azonban mégis szükséged lenne pár alapdarabra, nézz körül a Gasztronagyker webáruházban.

Vacsora luxuskivitelben

A helyes evőeszköz-használat valóban fontos eleme egy elegáns vacsorának, azonban korántsem elegendő. Léteznek még olyan illemszabályok, amelyeket egy nívós helyen ajánlott betartani. Néhány példa ezek közül:

Ha felszolgálták neked az ételt, ne vesd rá magad rögtön, hanem várd meg, míg az asztalnál ülő többi személy is megkapja a rendelt fogást.
A használt evőeszközöket soha ne az asztalra, hanem az ugyancsak használt tányérba helyezd.
Ha befejezted az evést, az evőeszközeidet egymás mellé, párhuzamosan fektesd a tányérra. Ezzel jelzed a felszolgáló személyzetnek is, hogy elvihetik a terítéket.
Ha olyan fogást is feltálalnak, amelyből többen is szednek (pl. kenyérszeletek, mártás), akkor mindig a jobb oldali irányba kell továbbadni. Ha pedig átanád például a sót vagy a borsot a szemben lévőnek, akkor ne nyúlj át keresztben az asztalon, hanem add inkább körbe.