Megváltozhat a szülők közti kapcsolat
Amikor egy férfi és egy nő között szerelem alakul ki, a szerelmük egy bensőséges kapcsolattá válik. Kialakulnak a közös nyelv és szokások, egy erős érzelmi kötelék alakul ki kettejük között.
Ezt a különleges kapcsolatot megszakítja az új csöppség érkezése, és az anya és a gyermek között alakul ki a legszorosabb kötelék. Egy egészséges gyermek esetében egy idő után az apa is részesévé válik ennek a kapcsolatnak.
Azonban a fogyatékkal született gyermekek esetében az anya-gyermek kapcsolatba az apa általában nem tud bekapcsolódni, az anya és a gyermek kirekesztik. Csupán az anya lesz képes megérteni a gyermek érzéseit, gondolatait, stb. Ebből az következik, hogy az apa csak csendes megfigyelőként van jelen a gyerek életében, sőt az is előfordulhat, hogy csupán az anyagiakat teremti elő a család számára, de érdemben nincs jelen a család életében.
Mit gondolhat(nak) a tesó(k)?
Azoknak a szülőknek, akiknek van már egy idősebb sérült gyermekük, általában nem vállalnak több gyermeket. Persze vannak kivételek, ekkor az új jövevényt hatalmas figyelem fogja körülvenni, hiszen szülei mindentől óvni szeretnék.
Viszont amikor a fogyatékkal élő gyermek a fiatalabb, a szülők általában rá sokkal nagyobb figyelmet fordítanak. Ezt az egészséges gyermek úgy élheti meg, hogy szüleinek rá nincs idejük, nem akarnak vele foglalkozni, egyszóval elhanyagolva érezheti magát. Emiatt dühös lehet beteg testvérére.
Mindemellett az egészséges gyermek nagyon korán megtanul majd önállóvá válni és felelősséget vállalni testvéréért, ami egyfajta előny is. Sőt sokkal empatikusabbá, felelősségteljesebbé válhat, és sokkal fejlettebbé válnak a szociális kompetenciái is.
Amennyiben kérdése van a témát illetően, esetleg tanácsra lenne szüksége, keresse fel az Onlinepszochológus.net oldalát!
A nagyszülők reakciója
A nagyszülők viselkedése nagyon eltérő lehet. Vannak azok a típusú nagyszülők, akik csupán szemlélőként szeretnének részt venni a fogyatékos gyermek életében, a nevelésből pedig inkább szeretnének kimaradni.
A vádló típusú nagyszülők úgy gondolják, hogy unokájuk betegségéért az édesanya, vagy az orvos a felelős. Elképzeléseiket általában szóvá is teszik, ami konfliktust generál.
Végül beszélhetünk a védő típusú nagyszülőkről, akik mindent megtesznek annak érdekében, hogy bárkitől és bármitől megvédjék unokájukat. Ők azok, akik általában iskolába, óvodába, orvoshoz viszik a gyermeket, és fél szemük mindig rajta van. Ők már a nevelésben is szeretnek állást foglalni, amely gyakran konfliktust okozhat a szülők és a nagyszülők között.