A újdonsült szülők feladatai között az egyik legfontosabb az, hogy a picinek mindig tele legyen a pocakja. Az etetések nagyon fontosak, hiszen megteremtik a bensőséges hangulatot a szülők, nagyszülők és a pici között. Az etetés mellett azonban nagyon fontos az is, hogy a kicsi cumisüvege megfelelően tiszta legyen. A babák szervezete még nagyon-nagyon érzékeny, így egyáltalán nem mindegy, hogy csak elmosogatod vízzel az üveget, vagy sterilizálod is. A következőkben mindent elárulunk a sterilizálásról: milyen módszerek vannak rá, miért olyan fontos, mit és milyen gyakran érdemes sterilizálni!

Kezdjük a legfontosabbal: miért sterilizálunk?

Sok friss anyukának egyértelmű a kérdésünkre a válasz, mégis vannak páran, akik számára érthetetlen vagy még túl új ez a téma. Sterilizálásra azért van szükség, mert a kicsi babák szervezete még borzasztóan érzékeny minden behatásra, így a kórokozókra és szennyeződésekre is. Az, amitől nekünk semmi bajunk nem lenne - pl. csupán vízzel való kiöblítés után inni egy pohárból -, attól a kicsik könnyen elkaphatnak egy fertőzést.

Mit, hogyan kell sterilizálni?

A kicsi egészségének megőrzése érdekében kell tehát sterilizálni… de mit is? A helyzet az, hogy gyakorlatilag bármit és mindent, amit a kicsi a szájába vehet. A plüssöket és ruhácskákat érdemes erre alkalmas szerekkel megtisztítani! A cumisüvegeket, cumikat, műanyag játékokat, rágókákat pedig sterilizálni kell. Na de hogyan?

A sterilizálásra két módszert is ismerünk. Lehet a direkt erre a célra készült sterilizálót használni, vagy alkalmazhatod nagyanyánk módszerét: a kifőzést. Ha utóbbit szeretnéd használni, akkor egy nagy edényben tegyél fel vizet forrni, majd kb. 5 percig főzd ki benne a dolgokat. A forró víz köztudottan bacilusölő hatással rendelkezik, ezért hatásos módszer. Sajnos azonban nem a legjobb, ugyanis sok időt vesz igénybe, ráadásul ha megfeledkezel róla, akkor bizony búcsút inthetsz a benne épp sterilizálódó tárgyaknak.

A modern sterilizáló használatának az az előnye, hogy nem tudod a forró vízben hagyni a kiegészítőket, nem történhet semmi baj a benne lévő cumikkal, cumisüvegekkel. Sok méret és kialakítás létezik, ezek közül minden anyuka megtalálhatja a hozzá leginkább illő darabot.

Hányszor használd a sterilizálót?

A sterilizáló lesz a háztartásod egyik legdolgosabb új tagja. A cumisüvegeket ugyanis érdemes minden használat után betenni a sterilizálóba. A többi babaholmi esetében a napi egy tisztítás ajánlott. Mindent, ami elhagyja a háztartásunkat, érdemes nap végén betenni a sterilizálóba, ilyen például egy rágóka, amit magatokkal visztek a délutáni séta alkalmával.

Egy éjszakai cumi esetében azonban más a helyzet, hiszen azt a kicsi csak alváshoz, csak a kiságyában használja, ebben az esetben nincs szükség arra, hogy olyan gyakran legyen tisztítva.