A fúvókarendszerek rögzítése
A fúvókarendszereket klipszes, más néven rugós csőbilinccsel, valamint szerelőbilinccsel lehet rögzíteni. A bilincsek és a klipszek többféle méretben kaphatóak, a megfelelő kiválasztásához ismerni kell a cső átmérőjét, ez nagyon fontos, valamint valamennyi méret esetében többféle csapméret is található. Minden csőátmérő és csapméret esetében ugyanakkora a bilincsben és a klipszben található golyóülék, aminek köszönhetően szabadon lehet váltogatni a különböző térfogatáramú golyókat ezekben. Ráadásul a golyót minden irányba lehet mozgatni az ülékben, a megfelelő irány kiválasztása után a golyó pozícióját hollanderrel kell rögzíteni.
Fúvókarendszerek típusai
A golyós fúvókarendszerek fúvókarésze kétféle lehet. Az egyik típusban a golyó és a fúvóka egy egységbe van fröccsöntve, a másik típus esetében nem egyben van a golyó és a fúvóka, hanem a fúvóka bele van tekerve a golyóba. A fúvóka golyóba történő betekerésének két lehetséges változata van. Az egyikben a golyó és a fúvóka is menetes, a másik esetben a golyó és a beletekert fúvóka is memóriás. Az utóbbi esetben a rögzítés bajonettes csatlakozással történik.
Amennyiben fúvókát keres, akkor mindenképpen érdemes szétnéznie a Monojet fúvókakínálatában.
A memóriás fúvókák előnyei
A memóriás fúvókák egyik legnagyobb előnye, hogy nincs szükség minden használatnál beállítani a szórásirányt, ugyanis ezek a fúvókák megjegyzik. A fúvóka és a golyó két külön egység, ezért a fúvókát el lehet távolítani anélkül, hogy a golyót is ki kelljen venni.
A fúvókák használata felületkezelésnél
A fúvókákat lehet használni úgynevezett szóróalagutas eljárás során. Ebben az esetben a fúvókák szórókoszorúkon vannak egy szóróalagútban. Jellemzően ennél az eljárásnál a fúvókák szóróképe lapos, amire azért van szükség, mert a kezelt munkadarab is állandó mozgásban van. Vannak azonban olyan alagutas eljárások is, amelyekben a munkadarabot időről időre megállítják, ezt szokás takt rendszernek is nevezni. Ebben az esetben telekúp fúvókák vannak a rendszerben.
A fúvókák használatának egy másik módja az úgynevezett KTL sor. A KTL sor abban az esetben indokolt, ha sok hasonló nagyságú munkadarab készítésénél van szükség az egyenletes felület kialakítására.