A sport hasznossága tagadhatatlan. Rengeteg tanulmány, cikk és blogbejegyzés jelent már meg a témában és fejtegeti az élet különböző területeire való hatását. A sport nem csak a testi, de a mentális képességeidet is fejleszti, valamint hozzájárul a személyiséged sokoldalú fejlődéséhez egyaránt. Legyen szó egyéni vagy csapatsportról, hobbi, szabadidős vagy versenysportról a sport művelése hasonló előnyökkel kecsegtet.

Ugyan sportágtól függetlenül beszélgetünk a hatásokról, hiszen a testmozgás minden típusa más és más tényezőt hoz előtérbe, más és más lényeges tulajdonságot tanít meg, amely később beépülhet a személyiségedbe. A harcművészetek és a küzdősportok különböző ágainak űzése által az ember az átlagnál nagyobb kitartást, teherbírást és stressztűrő képességet sajátíthat el, hiszen olyan szituációkkal találkozhat, amelyben egy-egy apró mozdulatnak vagy a fejben lejátszódó gondolatmenetnek is hatása lehet.

Mit adhat a sport művelése?

A harcművészet és a küzdősportok, valamint magának a fizikai aktivitás úgynevezett “velejárójának” mibenlétéről ad tanúbizonyságot a következő történet, amely a SKI Karate szervezet alapítójáról szól. Soke Hirokazu Kanazawa 2019-ben hunyt el, azonban elmondhatta magáról, hogy a karatét a Gichin Funakoshi mester keze alatt sajátíthatta el és gyakorolhatta. Az 1957-ben megrendezésre kerülő JKA, azaz Japán Karate Szövetség országos bajnoksága sokakat tartott lázban, hiszen egy neves és kifejezetten népszerű tornáról volt szó.

Kanazawa edzettségi szintjének és alapos felkészülésének köszönhetően esélyesként készült a bajnokságra, amelyet nem szeretett vola komolyabb eredmény elérése nélkül elhagyni. Azonban a felkészülés utolsó fázisában, nem sokkal a bajnokság megrendezése előtt az egyik edzésen egy szerencsétlen mozdulat miatt eltört az egyik keze. Amennyiben szeretnél még több történetről olvasni, akkor nézz körül a SamanSport.hu könyvei között.

Mi a történet tanulsága?

A történet azonban nem ér itt véget, hiszen a verseny miatt ellátogatott a helyszínre Kanazawa édesanyja is, aki messziről érkezett annak érdekében, hogy láthassa fia kemény munkájának gyümölcsét. Amikor az édesanya megérkezett és a szerencsétlenség híre fogadta, megkérdezte fiát: “Fiam, a te karatéd csak a kezedből áll?”.

Az anya egyszerű kérdése képes volt egy olyan lényeges tényezőre rávilágítani, amelyre sokan nem vagyunk képesek önmagunktól. Felébresztette a fiában a reményt és elhitette vele, hogy nem minden a testi erő és épség, szükség van a lélek erejére egyaránt. A történet vége természetesen az, hogy Kanazawa elindult a bajnokságon és megnyerte azt törött kézzel, kitartása, hite és felkészültsége kifizetődött, valamint egy olyan leckét kapott az élettől és édesanyjától, amelyet biztosan nem felejtett el haláláig sem.