A VEB2023 EKF által támogatott programsorozat célja, hogy kulturális eseményeken keresztül láthatóvá tegye a tó összetett ökoszisztémáját, és hogy hozzájáruljon a Balaton jövőjét érintő létfontosságú kérdésekben folytatott társadalmi párbeszédhez. A PAD Alapítvány koordinálta program koncepciójának kialakításában számos szakértő, kutató és kutatóintézet vett részt, többek között a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága és a Pannon Egyetem Limnológia Kutatócsoportja.
Mi az ökológia, és mi köze van a Balatonhoz?
Az ökológia nézőpontjából a Balaton nemcsak egy tó, hanem összetett élőhely, melynek folyamatait az ember is nagymértékben befolyásolja. A Balaton és az azt körülölelő mintegy tízszer nagyobb vízgyűjtő terület összességében az ember által aktívan alakított és befolyásolt táj. Az ökoszisztéma érzékeny egyensúlyának felborulása a mi életünket is befolyásolja.
A Balaton jólléte és élhetősége közös érdekünk, fenntartásáért nekünk kell cselekednünk.
A Balaton jólléte és élhetősége közös érdekünk, fenntartásáért nekünk kell cselekednünk.
De mit tehetek én?
A kutatók mellett mindannyian sokat tehetünk a tó és térség környezeti állapotának megőrzéséért, alakításáért, többek között saját igényeik újragondolásával, a természeti környezet igényeinek előtérbe helyezésével, vagy a hiteles forrásból való informálódással.
A BALATORIUM ökológiai x kulturális hétvége programjaival szeretnék a mindennapokba is elhozni a Balaton ökológiai szemléletét, az alkalmazkodó, tudatos tó- és tájhasználatot.
A BALATORIUM ökológiai x kulturális hétvége programjaival szeretnék a mindennapokba is elhozni a Balaton ökológiai szemléletét, az alkalmazkodó, tudatos tó- és tájhasználatot.
Élményalapú ismeretszerzés
A BALATORIUM ökológiai x kulturális
hétvége programjai sokszínűen és közérthetően mutatják be a Balaton környékének
ökológiai kihívásait. Szó lesz a tavat is érintő éghajlatváltozás kapcsán a
vízminőségről, a nádasokról, a tó mikroszkopikus élőlényeiről és ezek
kapcsolatáról, az ökológiai gazdálkodás hatásairól a Balaton vízgyűjtő
területein, a talaj élőlényeinek fontosságáról, a Balaton-felvidéki fás
legelőkről, és még sok minden másról is!
A program során a kutatók művészekkel
együttműködve, élményszerűen dolgozzák fel a tó kapcsán felmerülő kérdéseket,
kihívásokat. Az eseményre készülő emberi hajtású vízijárműveken ülve
tudhatunk meg többet a Balaton vízminőségéről, vagy belekóstolhatunk a
szabadonbalaton által megalkotott ALGABÁR finomságaiba. Itt nézhetjük meg
elsőként a MOME Építészeti Intézet diákjai által készített formabontó
installációt, ami egy modern közösségi tér, kiállítótér és oktatái helyszín is
egyben.
A programokat böngészve felmerülhet bennünk, hogy mi is lehet az a legelőlenyomatolás, erre a SLOWWALK lassú tájbejárásainak egyikén fog fény derülni, ahol a növények és a legeltetett állatok világába pillanthatunk bele. A lassú tájbejárás során a sietős mindennapjainkból kiszakadva időt szentelünk a táj és a benne lakó élőlények megfigyelésére.
Minden Balatont szerető helyi lakost és nyaralót vár a BALATORIUM ökológiai x kulturális hétvége 2022. augusztus 26-án a Balatoni Limnológiai Kutatóintézetben és augusztus 27-28-án az Örvényesi Szabadstrandon, a részletes program ide kattintva böngészhető.
A BALATORIUM ökológiai x kulturális hétvége a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa jóvoltából, a BALATORIUM projekt részeként a PAD Alapítvány koordinációjával jött létre. A BALATORIUM programban résztvevő fő partnerek: PAD Alapítvány, szabadonbalaton, MOME, Balaton-felvidéki Nemzeti park, Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, Pannon Egyetem, Bakony-Balaton Környezetvédelmi Oktatóközpont Egyesület.