Január 23-án a Kis-Balatonnál tartottak bemutatót a 2024-ben vásárolt mentőeszközökkel – közölte a VMSZ. Az airboat egy olyan mentőhajó, amely szokatlan terepen is alkalmazható, így fagyban és mocsárban is tudnak vele menteni.
A mentési gyakorlatot a VMSZ a Hévíz-Balaton Airport Kft.-vel, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatósággal és a Balaton-Felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságával közösen szervezte a Kis-Balatonnál.
A repülőtér üzemi területéhez képest még 8 kilométeres körzeten belül van beavatkozási kötelezettsége a Hévíz-Balaton Airport Kft.-nek. „A szárazföldi beavatkozásokhoz szükséges eszközökkel rendelkezik is a repülőtér, de a mocsaras, lápos területeken nem igazán tudunk a tűzoltófelszereléseinkkel mozogni. Ezért kötöttünk együttműködési megállapodást a VMSZ-szel, mert most már van olyan mentőeszközük, amivel tudnak segíteni, amennyiben egy légijármű itt, a Kis-Balaton területén kerül bajba” – fejtette ki Benkő Attila igazgató.
A gyakorlatról készült képek az alábbi galériára kattintva elérhetők.
Busa Tamás, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese elmondta, hogy az airboat nagymértékben segítheti a Kis-Balaton vízvédelmi rendszerét érő esetleges vízminőségi kárelhárítási feladatait. A terület „egy összetett műszaki és egyben egy gyönyörű természetvédelmi terület, amire büszkék vagyunk”.
Bagyó Sándor, a VMSZ elnöke elárulta, hogy több év munkájába került megszerezni ezeket az eszközöket.
„Az elmúlt 25 évben számtalan hatósággal működtünk együtt, amennyiben a mi szaktudásunkra, eszközeinkre volt szükség ahhoz, hogy segíteni tudjunk. A Kis-Balaton egy speciális terület, ahol csak merev aljú, légcsavaros hajóval lehet hatékonyan vízimentést, kárelhárítást végezni. Ugyanez igaz a befagyott vízre is”
Hozzátette, hogy a mentőhajókat a könnyű szállítás miatt bárhol be tudják vetni az országban.
A gyakorlatról készült videó jól bemutatja a különböző terepviszonyokon manőverező airboatot.
(Borítókép: Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata)