2024 novemberében tette közzé a Kreinbacher Birtok, hogy megkezdődik a Szobrász Pince felújítása, korszerűsítése. „A megújult Pince kulturális, borturisztikai és vendéglátási profillal várja majd az ide látogatókat” – írták.
A birtok által 2019-ben megvásárolt Szobrász Pince átalakítására is most kerül sor, melynek során az épületben helyet kap egy bisztró, egy terasz és egy kiállítás is, ahol az egykori tulajdonost, Élő Amáliát ismerhetjük meg jobban. De ki volt ő, és miért meghatározó a Somló történetében?
A nő, aki tanított és szőlőt művelt egyszerre
Élő Amália 1928-ban született Csornán. Tanulmányai után a helyi, jelenlegi nevén II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Óvoda és Általános Iskola ének–rajz szakos tanáraként dolgozott egészen nyugdíjba vonulásáig, és évtizedeken át vezette a csornai leányiskola kórusát, kitűnő versenyeredményekkel. Minden órájára külön óratervet készített, közösséget kovácsolt a zenekedvelő fiatalokból, kirándulni vitte őket. Szabadidejében festett, rajzolt. Értékelte a szépet.
Anyai nagyapjának a Somló hegyen volt szőlőbirtoka. A Szobrász-szőlőt szülei vásárolták meg, közel nagyapja birtokához, sok időt töltött itt gyerekként, de később sem szakadt el tőle, mélyen kötődött a birtokhoz és a hegyhez egyaránt. 35 évesen veszítette el édesapját, ekkor átvette a szőlő körüli teendőket. Tanítói pályája mellett nőként fenntartani, megmunkálni az egész birtokot nehéz, de számára az egyik legszebb feladat volt, amelyre kötelességként és örömforrásként is tekintett. A család tagjaival együtt végezte a feladatokat, de a döntés, a vezetés
az ő kezében volt.
Rendkívüli memóriája minden eseményt, pillanatot és dátumot megőrzött, ezekről szívesen mesélt is a betérőknek.
Férjétől két hét után vált el, mert politikai szempontból csalódott benne a család: úgy vélték, kémkedik, de a pontos igazság sosem derült ki. Gyereke nem született, de sajátjaként szerette testvére lányát, Polster Ildikót, akinek aktívan végigkísérte tanulását, sikereit, boldogulását. „Így emlékszem rá hálás szeretettel, nagyrészt neki köszönhetem, aki lettem s vagyok, mind a munkámban, mind lélekben.”
Jó barátságot ápolt Barsi Ernő győri zenetudóssal, Kokas Ignác Kossuth-díjas festőművésszel, és tanította Áder János volt köztársasági elnököt is.
„Pihenni soha nem láttam, csak dolgozott. Mikor érezte, hogy közeledik a halál, mint erős asszonyhoz illik, ki egész életében nem várt segítséget senkitől, saját magának hívott mentőt, így került be a csornai kórházba, ahol 10 nap után a kemény, dolgos és gazdag történésekkel teli életét 2016-ban befejezte, s először életében megpihent.”
– teszi hozzá unokahúga.
Régóta vár a felújításra
A Szobrász Pince állapota jelentősen leromlott az elmúlt évek, évtizedek alatt. A megvásárlást követően a Somlói Borok Boltjának tulajdonosa nyílt levélben fogalmazta meg a birtoknak címezve azt, hogy a pincét meg kell menteni, aminek érdekében egy petíciót is indítottak. A levélre válaszolva a Kreinbacher Birtok akkor kifejtette, hogy a közösségi kezdeményezés és a megkeresés tárgya egybeesik az ő szándékukkal is.
A látványtervek az alábbi fotóra kattintva érhetők el!
A Kreinbacher Birtokon 2024 novembere óta átfogó fejlesztés zajlik, emiatt az étterem és a szállás zárva tart, jelenleg csak a pezsgőpincészet és a vinotéka látogatható, és várhatóan 2025 szeptemberében lesz újra elérhető teljeskörűen.
A Szobrász Pince fejlesztési munkálatai 2025 májusáig tartanak.