Közeleg a Vízparti Terv elfogadása, amelynek célja a természet értékeinek védelme és a Balaton beépíthetőségének csökkentése. A 44 balatoni települést érintő szabályozásról az elmúlt időszakban több önkormányzattól és szervezettől érkeztek vélemények, ezek alapján többen kedvezőtlen változtatásokról és döntésekről számoltak be, míg az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) szerint figyelembe vették a javaslatokat. Hamarosan lehetőség van kiadást megelőző társadalmi egyeztetésre, ez esetben mindenki véleményezheti a Vízparti Tervet.

Előzmények: Az ÉKM balatoni építkezésekre vonatkozó új keretrendszerének célja többek között a vízparti területekre vonatkozó építésügyi szabályozások megújítása, a vízpart beépíthetőségének visszaszorítása, a természetes területek védelme, a vízparti területek közcélú használatának erősítése és ösztönzése, valamint a táji adottságok megőrzése. A kormányrendelet részét alkotja a Vízparti Terv, amelyről úgy nyilatkoztak, hogy a korábbinál nagyobb területen tiltja a beépítést, és védi a strandokat, zöldterületeket, növényzetet. A Vízparti Terv összesen 44 települést érint, és előkészítése az utolsó fázisokban tart.

Legutóbb a HírBalaton számolt be arról, hogy a Balatoni Szövetség siófoki elnökségi ülésén Dr. Borbély Sarolt, a kormányrendeletet előkészítő osztály vezetője elmondta, hogy tavaly az önkormányzatokkal, cégekkel, civilekkel is történt egyeztetés. Erről akkor többen is úgy nyilatkoztak, hogy a terv nem védi kellően a Balatont. Az osztályvezető elmondta, hogy az egyeztetés hatására végül több ponton is változtattak a tervezeten, például – az Országos Vízügyi Főigazgatóság javaslatára – a kikötőkön kívüli területen tilos a hajók tárolása, a parti sétányokhoz hasonlóan jelölik a közhasználatú mólókat, és Dr. Pomogyi Piroska nádszakértő javaslata alapján pótolták a hiányosságokat és jelölték a nádasokon kívül az egyéb növényzeteket is a tómederben és a szárazulatokon egyaránt.

A partvonaltól legalább 30 méter távolságig nem beépíthető a terület, a meglévő épületek pedig legfeljebb 100 négyzetméter alapterületig bővíthetők. A tómeder területe nem csökkenhet, és a Balatonnal kapcsolatban álló új vízfelület sem hozható létre.

A Vízparti Terv környezeti értékelését március végéig, azaz már csak pár napig van lehetőség véleményezni, ezt követően hamarosan a teljes tervezethez is mindenki hozzászólhat. Mint írják, az új jogszabály megszavazása előtt

ez lesz az utolsó lehetőség a véleménynyilvánításra.

Jó lesz vagy nem? – Vélemények

A HírBalaton egy kétrészes cikksorozatban foglalta össze Vízparti Terv problémáit. Március elején írtuk meg, hogy a tervet illetően Szigliget öt kéréséből négyet elutasítottak, akkor Balassa Dániel polgármester úgy nyilatkozott, az utolsó társadalmi egyeztetéssel nem kívánnak majd élni. Badacsonyban két kempinget terveznek átsorolni olyan területté, amelyek ezáltal beépíthetőbbé válnak. Az Építészfórum cikke alapján Csopak esetében a helyiek számára kedvezőtlen változtatások várhatók, ezért 10 pontban kérnek felülvizsgálatot és módosítást.

Mint írják, Dr. Borbély Sarolt az előadása során mindenkit biztatott a véleményezésre, a javaslatokat az e-epites.hu weboldalon, de akár a 06 (1) 986-7760-as telefonszámon vagy a sarolt.borbely@ekm.gov.hu e-mail címen is várják.

(Borítókép: Kőrösi Tamás - We Love Balaton)

Címkék