A laposföld-hívők fogalmára sokan legyintenek: ők azok, akik szerint Földünk nem gömb alakú, hanem egy sík terep, ezeket pedig sokszor gyenge és komolytalan, máskor viszont egészen komplex magyarázatokkal igyekeznek alátámasztani. Annyira, hogy már könyv is elérhető a témában, például Eric Dubay 200 bizonyíték arra, hogy a Föld nem egy forgó gömb! című könyve 2018-ban jelent meg.
A Balatonnál bizonyítják igazukat – ha egyáltalán létezik a Balaton
Az egész világon, így itthon is találkozhatunk olyan csoportokkal, melyek olykor szélsőséges módon tagadják, más esetben csupán megkérdőjelezik a tudomány jelenlegi állását vagy akár a NASA munkásságát. Magyarországon is megtaláljuk a Magyar Laposföld Társaságot egy kis kereséssel, bár közösségimédia-oldalaikon az utolsó aktivitások 2022-ben voltak, és a weboldaluk nem elérhető, bejegyzéseik között pont a CGI-technológia, a filmek, a média és a NASA összefüggéseit igyekeznek szemléltetni.
Az oldalon található meg Székely Sándor bejegyzése is, aki egy 14 perces videóban összegzi, szerinte miért lapos a Föld. Székely Sándorral a 24.hu is készített egy videót 2018-ban, ebben éppen a Balatonnál igyekszik bizonyítani állítását, majd az egyik középiskola fizika szakos diákjaival beszélget az elméletéről, akik eléggé szkeptikusan fogadják őt. (Székely Sándornak egyébként 2021-ben fegyházba kellett vonulnia kábítószer-birtoklás és lopás miatt.)

Ha már Balaton, egy másik, merész gondolatmenetük kedvenc tavunk létezését is megkérdőjelezi, pontosabban elutasítja, többek között olyan indoklással, hogy a balatoni fotók nem a tónál, hanem máshol készültek, vagy szerkesztett fotók, hiszen a helyén például sivatag vagy egy egyszerű sík terület van. Minden, ami víznek tűnik, csupán optikai csalódás. A különbség a laposföld-hívők és a Balaton-tagadó csoportok között az, hogy míg előbbi igyekszik több bizonyítékot is felsorakoztatni állításuk megalapozottságához, utóbbiak
a tartalmakat erős iróniával és humorral kezelik.
Balaton-tagadók
A Balatont Tagadók Csoportja és a Balaton Tagadók Klubja mondható a két legaktívabb csoportnak. Előbbiben például volt, aki megkérdezte, hogyan lehetséges, hogy itt vitorláznak a tavon, amire olyan kreatív válaszokat kapott, mint hogy: „Bármilyen tó lehet a videón”; „Egyszerű. Ez nem a Balaton. Sokan próbáltak már egyéb tavi, tengeri strandolós, hajókázós képekkel, videókkal átverni bennünket” vagy „Már megint az AI". Egy balatonszárszói álláshirdetésre pedig nemes egyszerűséggel egy hozzászólás érkezett: „De ez hol van?″ Olyan is előfordul, hogy valaki rákérdez arra, hogy a tagok mennyire gondolják komolyan ezt az elméletet, ilyenkor az illetőt jobb esetben a Balatont imádó csoportokba irányítják.
A Balaton Tagadók Klubjában egyből egy rögzített bejegyzés látható, amely az érzékeléseink becsapására hívja fel a figyelmet, bár itt jóval több, a témától független poszt is szerepel. Persze magukhoz hűen ma, április 1-jén közzétettek egy olyan fotót, amely szerint állítólag mégis létezik a Balaton, de a követők gyorsan rájöttek a tréfára, és azt is megfejtették, hogy a képszerkesztő alkalmazások és a mesterséges intelligencia már nagyon élethű képeket képes generálni.
„Néha elgondolkodom, hogy milyen más lenne a világ, ha lenne Balaton...″
– áll egy bejegyzésnél a hozzászólások között, amit egy másik követő kicsit meredek gondolatnak tart és kikér magának.

A Balaton-tagadó csoportok amúgy egészen sok más csoportot is életre hívtak, keresés során megtaláltuk például a Balaton-Tagadók Tagadók Klubját, a Balaton Tagadók Tagadók Tagadók Klubját, de még a Balaton Tagadók Tagadók Tagadók Tagadók Klubját is, nem egy esetben egészen szép számú követőtáborral.
Az biztos, hogy mindenkinek van véleménye arról, hogy a Balaton létezik-e, szerkesztőségünk pedig inkább az áprilisi tréfában hisz, mint abban, hogy ne létezne ez a csodálatos hely, amely végtelen felfedeznivalót rejt számunkra.
(Borítókép: Getty Images)