A vörös mocsárrák a világszerte elterjedt fajok közé tartozik, ennek okai pedig főleg az emberi felelőtlenséghez kapcsolhatók. Már a Balatonban is több helyen felbukkant.

A vörös mocsárrák magyarországi megjelenése óta kiváló alkalmazkodóképességének köszönhetően több területen is elszaporodott – derül ki a Halászat szaklapban megjelent tanulmányból, amelyet a Magyar Haltani Társaság szemlézett áprilisban.

A faj jelentős állományméretet képes elérni rövid idő alatt. 2024. október 2–21. közötti időszakban Balatonfűzfő, Balatonfüred és Siófok területén is találtak kifejlett és fiatal egyedeket, decemberben pedig egy lakossági bejelentést követően a Velencei-tónál, Gárdonyban is több rák került elő.

Az invazív fajok egyre több szokatlan helyen jelenhetnek meg, amelyek a felelőtlen állattartáshoz, a meggondolatlan szabadon engedéshez, és a nem megfelelően elvégzett haltelepítéshez vezethetők vissza a tanulmány szerint. 

Mint írják, a felmérés alapján számítani kell a faj további terjedésére, amely egyáltalán nem ártalmatlan környezetére:

„A vörös mocsárrák megjelenése és terjedése a Balaton vízrendszerében honos folyami rák és kecskerák, Velencei-tó esetén a Császár-víz folyami rák állományára is kockázatot jelent, mert a rákpestist aktívan terjesztő fajként az itt élő populációkat megfertőzheti a betegséggel.”

A természeti károk mellett a Balaton-felvidéki Nemzeti Park 2024 októberebén megjelent bejegyzése szerint kiváló aljzatfúró, így az árvízvédelmi töltések, és a csatornahálózatok gyengítésével is képes károkat okozni.

(Borítókép: Getty Images)

Címkék