Retró épületek, reformkori patina, Ötvös Csöpi pofonjai, zsíros velő és csapolt vörösbor. Retróséta az őszi Balatonfüreden.
A Balatonnak három fővárosa van, legalábbis Balatonfüred, Siófok és Keszthely is szereti magát fővárosnak titulálni. Keszthely például vastag kulturális életével villant, Siófok a bulizó fiatalokkal és a nyaranta ide érkező hatalmas tömeggel, Balatonfüred pedig történelmi, kulturális, egészségügyi és egyéb hagyományaival. Mert hát hol volt Siófok és Keszthely, amikor Füred már magyar Monte Carlo volt, ahol Kossuth Lajosok emelgették egymásnak a kalapot a sétányon? Füred emellett magára ragaszthatná a retró fővárosa címet is. A város mindent megtesz, hogy a XIX. századi-reformkori hangulatot feltámassza, nem csak az ekkor épült városrész példás felújításával, hanem fodros kosztümös kulturális programokkal. Közben a hatvanas-nyolcvanas évek balatoni „aranykorának” is olyan szépen megmaradt emlékművei vannak itt, mintha csak direkt hagyták volna őket úgy. Ráadásul mindez egy délután bejárható. Egy ilyen túrához kiindulópontnak a legjobb a vasút és buszállomás. Ekkora mafla vasúti épület nincs még egy Balatonnál, és ez aztán példás és kellően riasztó mementója a szocializmus balatoni gigaépületeinek. Pedig az avatott szem a vízerőműre hasonlító kinézete, és lepukkant állapota mögött észreveheti a késői modernista építészet nemesebb hagyományait, és a lejtőre épített többszintes állomás ügyes megoldását.
Velős élmény
Az állomástól indulj balra a Horváth Mihály utcán, aztán a végén jobbra a Jókai utcán, ami egyenesen a reformkor-retró szívébe, a reformkori városközpontnak hívott, pár utcányi tömbbe visz. A vicc, hogy pont ennek a közepén van a füredi szociretró Balaton-szerte legendás bástyája, a hivatalosan Muskátlinak hívott Hatlépcsős, ahol a híres velőspirítóst adják. Minden más felejthető, de a vastag-zsíros velőskenyeret muszáj kipróbálni. Kettő már akkora adag, hogy simán lenyom egy kétfogásos ebédet. Kávét azonban már eszedbe ne jusson a Hatlépcsősben inni. A Jókai utcán tovább, a kerek templomnál balra nyílik a Blaha Lujza utca. Ez a reformkori placc közepe. Itt van a város múltját bemutató Városi múzeum, a Balatoni Borok Háza. És itt van a Kredenc borbisztró-Kedves cukrászda kettős is, egymás mellett. Mindkettőt Dobai András, a hatlapos sütemények helyett az elektro alapokra tolt riddimekről ismert Brains egykori MC-je vezeti.
A Kedves cukrászda régi motoros volt a cukrászdákban igen gazdag Balatonfüreden, de aztán bezárt, és most újra megnyílt. A reformkorra utalgató belső tér inkább cukormentes nagymamáknak hívogató. A kávé finom, és ettünk itt már jó házi süteményeket, viszont krémest inkább valamelyik Bergmann cukrászda csilláros szalonjában egyél. A Blaha Lujza utca az Anna Grand hotel, a szívkórház és a Horváth-ház által közrefogott térre visz. Látnivalónak mindenképpen érdekes, de ha nem az Anna-báloknak helyt adó hotelbe jöttél, és nem is egy kiadós szívműtétre, akkor a nézelődésen túl nem sok lehetőséged van. Inkább a part felé érdemes fordulni a mindenki által ismert Tagore sétányra.
Csak semmi pánik
A nyári szezonokat elviszi a nappal strandolás-este bulizás, de kevésbé strandolós időben egy múzeumba is benézne az ember. Balatonfüreden a Tagore környékén ősszel sem kell messzire menni a kultúráért, Csak kb. 100 méterre. A Blaha Lujza utcai Városi Múzeumtól pár méterre, a Jókai utcából nyílik a Honvéd utca, ahol – meglepő módon – a terjengős elbeszélő irodalom nagymesterének, Jókai Mórnak áll a villája, azzal szemben pedig a Vaszary-villa található. Mindkét hely kiállítótér, előbbi múzeum, második inkább képtár, alkalmanként egészen izgalmas kiállításokkal.
De most nem kiállításokat nézni jöttél, csak a Retrófüreden tenni egy sétát. Bujtor István nemrég felavatott szobránál vagy, a hajóállomás előtti Vitorlás téren. Bujtor játszott sok filmszerepet, de alighanem elsőként mindenkinek a pufimellényben vitorlázó-pofozkodó Ötvös Csöpi jut róla eszébe, amilyennek a szobor is ábrázolja. Bujtor emlékezetes filmbeli kalandjainak az egyik helyszíne Balatonfüred volt, ráadásul innen a szobortól alig párszáz méterre. Sétálj végig a hajóállomástól induló Zákonyi Ferenc utca sétányán. Bal kéz felől, a Silver Resort hotel udvarán mindent megtalálsz, ami a jól ápolt, őszes borostát viselő vitorlázóknak kellhet, a Karolina kávéházat, a Figula borbárt, a Menta bisztrót és a Silver Yachtklubot.
Füredi dolce vita
Ahol a sétány eléri a 71-es főutat, ott áll a Helka diszkó és kávézó épülettömbje. Ha a főút felől nézed, hajóorrt formáz, nem véletlenül. Itt állt a partra vetett, diszkóként funkcionáló híres balatoni hajó, a Helka. Itt zajlott a magyar filmtörténet egyik legepikusabb verekedős jelenete, amikor a Pogány Madonnában Ötvös Csöpi laposra verte a kapufabajszos keményfiúk bandáját. A Helkát azóta visszatették a vízre, de az emlékére épült disco nem nagyon mutat életjeleket mostanában.
Innen tovább a főúton haladva jön a füredi szállodasor, szocialista szállodaipar élő emlékműve. Jobbra a 71-esen száguldó autók, balra szállodák által takart strandok, parkolók, bennük külföldi rendszámú buszok, londínerek, kopottas bordó szőnyegek, all inclusive karszalagok. Ha ennél többre is kíváncsi vagy és érdekel egy kényelmes időutazás, csekkolj be egy estére! Ülsz este a lobbiban, kezedben vodkaszóda, körülötted duruzsolás és az étteremből kiszűrődő cigányzene. Talán az sem lepne meg, ha begördülne egy állólámpás Merci, vagy egy kockalada a főbejárat elé.