A Balatont öt régióra bontottuk, hogy könnyebben megtalálj mindent, amit az úticélod közelében érdemes felkeresni.
Keszthely és Hévíz környéke
A Balaton nyugati csücskében a strandokon és vízibicajokon túl mindent megtalálsz, amit csak turista kereshet: várakat, kastélyokat, gyógyfürdőket, mocsári vadvilágot, bort, hegyeket, arborétumot és wakeboard-pályát. Itt van Magyarország egyik leghíresebb gyógyfürdője Hévízen, ahonnan csak egy hajításnyira van Magyarország egyik legnagyobb kastélya, a keszthelyi Festetics-kastély.
Ha otthagyod a balatongyöröki, gyenesdiási vagy vonyarcvashegyi strandot, akkor találhatsz római erődöt Fenékpusztán, Rezi, Tátika és Sümeg várait, vagy a magyar történelem egyik legfontosabb helyszínét, Deák Ferenc, a haza bölcsének kúriáját Kehidán. Ha pedig véletlenül Afrikára lennél kíváncsi a Balaton partján, akkor is jó helyen jársz: a balatonedericsi Afrika Múzeumban trófeákat és élő afrikai állatokat is láthatsz. Keszthely nem csak a kastélyáról híres, a város tömve van kisebb-nagyobb múzeumokkal, erotikus panoptikumtól a mezőgazdasági élményparkig. Ha unod a történelmet, és inkább sportolnál vagy túráznál, akkor várnak a Kis-Balaton mocsarai és védett madarai, a Keszthelyi-hegység sziklái, a Balatoni Bringakörút, a györöki Szépkilátó, a cserszegtomaji Arborétum, a zalai borvidék, a vonyarcvashegyi strand wakeboard-pályája vagy a balatongyöröki golfpálya. Ha pedig csak áznál egy medencében, Hévíz mellett Kehidakustányt és Zalakarost is választhatod.
A Káli-medencétől Badacsonyig
A Balaton legbalatonabb része. Ez a rész a legszebb a déli partról nézve, és innen látszik a legjobban a déli part. A tótól északra kialudt vulkánok, fennsíkok, hegyek kis falvakkal, várakkal és romtemplomokkal vannak megszórva, középen a már-már mitikus státuszba került Káli-medencével. Erre találod a legendás badacsonyi borokat, a népművészek és hippik kedvelt fesztiváljáról ismert Kapolcsot és környékét, a híres tapolcai Tavasbarlangot és a zánkai gyerekvárost. A Balaton-felvidéknek ez a szakasza magában is megér több napot. Erdőiben és hegyeiben napokig lehet tekeregni bringával vagy gyalog. Járd be a Káli-medencét, mássz fel a Kab-hegyre, a Szent György-hegyre, a Hegyestűre vagy a Badacsonyra, keresd fel az állítólag magnetikus erejű mindszentkállai Kőtengert.
Ha nem csak hegyeket és erdőket akarsz látni, keresd meg Mátyás király legkeményebb hadvezérének nagyvázsonyi várát, vagy a Balaton fölé magasodó szigligeti várromot, a törökök által elpusztított falvak után maradt romtemplomokat, a szív alakú sírköveket Balatonudvariban, az örvényesi vízimalmot vagy a szocializmus emlékeit: Zánka hatalmas üdülővárosát a haditechnikai parkkal vagy a Nagyvázsony közelében rejtőző szovjet atombunkert. Itt nem csak a Balatonon tudsz csónakázni, de a tapolcai Tavasbarlangban a föld alatt is, és nem csak a bringások, yachtosok vagy túrázók találnak maguknak sportlehetőséget: Balatonudvariban panorámás golfpályán üthetsz, Szentbékkállán pedig lovaspólózni is lehet.
Balatonfüred és Veszprém környéke
Balatonfüred és Veszprém környékén akkor is remekül fogod érezni magad, ha ki sem mozdulsz a településekről. Tihany, Balatonfüred, Balatonalmádi és a parttól kicsit távolabb lévő Veszprém önmagában is több napra elegendő programot kínál, ami nem csoda, hiszen csak ezen a három helyen már ezer éve gyűlnek a látnivalók. A veszprémi várba, a tihanyi apátsághoz, Balatonfüred reformkori városközpontjába és a mellette húzódó Tagore sétányra már csak a látvány miatt is érdemes elmenni. De a három helyen egymást váltják a kisebb-nagyobb fesztiválok, kiállítások és egyéb programok. Ez a környék a vitorlások kedvence, Tihanytól Balatonkeneséig egymást érik a kikötők. De ha túráznál vagy bringáznál, akkor sem maradsz program nélkül. A Tihanyi-félszigeten önmagában is megéri eltévedni, hogy a végén megtaláld Sajkodon a Balaton egyik legjobb, legeldugottabb strandját, a „Teázó az erdő mélyén”-t, vagy a Belső-tó melletti gejzírkúpokat. Aki pedig szenvedni is szeretne az élményért, az a part menti hegyeken át nekivághat bringával Veszprémnek, a lábizmai garantáltan meg fogják emlegetni. De ha extrém mutatványokra szereted használni a biciklit, akkor Balatonfüreden, a Balaton egyetlen bringaparkjának rámpáin a helyed.Tihany és Balatonfüred környéke újabban Balatoni Riviérának hívja magát. Ez némileg fellengzősen hathat, de autózz végig a Tihanyi-félsziget keleti oldalán húzódó fasoron, ahol az út szinte a vízparton megy, nézz körül a borairól híres csopaki Jásdi pince, vagy a Szent Donát étterem teraszáról, a sajkodi strand fölé tornyosuló Csúcs-hegyről, és nem igazán érzed majd túlzásnak a Riviéra megnevezést.
Siófok és Balatonföldvár régió
Siófokot a Balaton bulifővárosának tartották. Hogy még mindig az-e, azt nem tudjuk, de az biztos, hogy ezen a környéken nem várromokat és ódon apátságokat kell keresni. Hanem nagy szabadstrandokat, laza labdázásokhoz kellően sekély vízzel, éjszakai bárokat vagy éppen a Balaton Sound fesztivált, Európa egyik legjobb könnyűzenei fesztiválját. Ha komolyabb kulturális élményekre vágysz egy diszkónál, azt is találsz. Siófoknak már a diszkók előtt száz évvel is súlya volt a könnyűzenei életben. Itt van a világhírű operettszerző, Kálmán Imre emlékháza. Ha az operettek cukrozott világa helyett máshoz támad kedved, keresd fel az országban egyedülálló csipkemúzeumot Balatonendréden, a Zamárdi határában álló haditechnikai park tankjait, vagy a több száz éves szántódpusztai majorságot, ahol romantikus kápolnától az állatokon át a bolhapiacig sok minden találsz. A sportoláshoz a legjobb tippünk: bringázz fel Balatonvilágosnál a magaspartra, ülj le a Panoráma kilátónál, gyönyörködj a Balaton keleti medencéjében, aztán gurulj vissza a partra. A bringázás mellett a zamárdi vagy a siófoki ezüstparti szabadstrand kiváló hely futásra. Siófokon vagy Balatonföldváron tanulj szörfözni vagy katamaránozni, Zamárdiban pedig egy komplett kalandpark vár, ha fákon csimpaszkodni és kötélcsúszdákon egyensúlyozni van kedved.
Fonyód és Balatonboglár környéke
Ezen a környéken látszólag semmi más nincs, csak összefüggő üdülőtelepek, fizetős- és szabadstrandok, végtelen hosszúságú utcák és fasorok. Fonyód és Balatonboglár környékének tényleg ez a specialitása, de ettől még érhetnek meglepetések.A balatoni borról mindenkinek Badacsony és Csopak borai jutnak az eszébe. Ha te is így gondolod, akkor keresd fel a balatonlellei Kishegyet vagy Szőlőskislakot Balatonboglár határában. Remek borok és az északi parttal vetekedő panoráma lehet a jutalmad, ha felmászol a Kishegyen álló Majthényi Présházhoz, felkeresed a Konyári pincészetet vagy a Kislaki Borkertet. Aki az ízekben keresi az élményt, annak amúgy is megéri erre a környékre jönni, mivel a balatoni gasztronómia ikercsúcsai is itt találhatóak: a Kistücsök Balatonszemesen, a Chateau Visz kastélyszálló gourmet étterme pedig Visz mellett.Ha unod a parton tespedést, és kalandokra vágysz, akkor a parttól csak egy hajításnyira vannak a kastélyokkal és hatalmas erdőkkel borított somogyi dombok. Ez a vidék a vadászok és az offroadosok zarándokhelye. Ha adrenalinfröccsök helyett inkább a szétáradó békére vágysz, akkor a somogyvámosi Krisna-völgy biofarmjait és szent teheneit keresd fel.Ha pedig kultúrára vágysz, akkor szintén érdemes elveszni a somogyi dombok között: Zalában áll az orosz cárok legendás festőjének, Zichy Mihálynak a kúriája, a mesztegnyői Faluház gyűjteményében pedig nyakig lehet merülni mindenféle izgalmas régi holmi között.