1. HOMMAGE ‘A ALBERS
35 évvel ezelőtt Vass László műgyűjtő több magyar kortárs képzőművészt kért fel, hogy készítsenek Barcsay Jenő művészeti örökségéhez kapcsolódó műveket. Az így létrejött festményeket 1990-től több alkalommal, számos városban láthatta már tárlatokon a geometrikus és nonfiguratív művészet iránt érdeklődő közönség.
A Modern Képtár – Vass László Gyűjtemény tavaszi kiállításán – folytatva a korábbi elgondolást – öt magyar képzőművész, Benedek Barna, Halmi-Horváth István, Szelényi Károly, Varga Bertalan és Wolsky András Josef Albers művészetére reflektáló alkotásai kerülnek bemutatásra július 7-ig. A kiállított művek közös vonása, hogy saját művészi eszközökkel fejezik ki a hódolat Albersnek és hódolat a négyzetnek tematikában rejlő kettősség lehetőségeit. Josef Albers festőművész Veszprém testvérvárosában, a németországi Bottropban született és vált a modern, geometrikus művészet egyik legjelentősebb képviselőjévé, a művészettörténet és színtan elismert tanárává.
2. Veszprémi Várbörtön: Ember a rács mögött
Megújult formában, egyedi koncepcióval nyílt meg a veszprémi Várbörtön Látogatóközpont, amelynek interaktív elemekben bővelkedő állandó kiállítása Ember a rács mögött címmel azt szeretné elérni, hogy a látogatók maguk formáljanak véleményt a kiállításon feszegetett kérdésekről. A régi várbörtön folyosóin járva különleges utazást tehettek térben és időben. Sokat megtudhattok arról, hogy egy-egy korszakban mi számított bűnnek, és milyen büntetést tartottak jogosnak, igazságosnak. Míg korábban a nyilvános testi fenyítést, a közösségből való kivetést, a megszégyenítést tartották fontosnak, korunkban a szabadságtól való megfosztás számít a legfőbb büntetésnek. De vajon jobb lesz ezáltal a társadalom? Véleményformálás helyett többek között ennek végiggondolására ösztönzi látogatóit a tárlat.
3. Európa Kulturális Fővárosának legszebb pillanatai – Ragyogj tovább! kiállítás
A 2023-as EKF-évben Veszprém és a Bakony–Balaton régió egy éven át viselte a kitüntető Európa Kulturális Fővárosa címet: egy minden ízében pezsgő, kreatív-kulturális régióként ragyogott az ország és Európa térképén. A gasztronómiai programoktól a képzőművészeti eseményeken, a koncerteken és a rendhagyó dizájnprojekteken át a közösségi megmozdulásokig több ezer programban merülhettek el a régióban élők és az odalátogatók. Régi épületek születtek újjá, új kulturális helyszínek jöttek létre, közösségek kovácsolódtak össze és erősödtek meg, és megismerhettük a térség egyedülálló kulturális kincseit.
A veszprémi Laczkó Dezső Múzeumban április 26-án nyílt Ragyogj tovább! kiállítás mélyebb bepillantást enged a VEB2023 EKF szellemiségébe, a programokat összefogó kilenc tematikus klaszter tartalmába, és felidézi a programév legszebb pillanatait, miközben megmutatja azt is, hogy mindaz, ami 2023. január 1-jén elkezdődött, nem csupán 365 napig tartott, hanem egy olyan hosszú távú lehetőséget nyitott meg a régió számára, aminek köszönhetően még sokáig kulturális főváros vagy sokkal inkább kreatív-kulturális régió maradhat. (x)
4. In memoriam Vera Molnar: Dürer–Cezanne–Klee
A díjnyertesbalatonfüredi MoMű időszaki kiállítótermében május 10-én nyílt meg a tavaly decemberben Párizsban elhunyt Vera Molnar emlékkiállítása In memoriam Vera Molnar: Dürer–Cezanne–Klee címmel. Az alapító-gyűjtő házaspárt, Szöllősi-Nagy Andrást és Nemes Juditot a művésznővel évtizedekig tartó szoros barátság fűzte össze, ezért már korábban tervbe vették, hogy az intézmény első két időszaki kiállításán a gyűjtemény kivételesen gazdag Vera Molnar-anyagának bemutatásával köszöntik közelgő 100. születésnapján. Az első, Ritmusok és algoritmusok c. tárlat a művész kreativitásának számítógépes aspektusára fókuszált: a folytatásban Vera Molnar kedvenc művészettörténeti „háziszentjei” idéződnek meg. Dürer, Cezanne és Klee művészetét a képalkotó munka kombinatorikus természete, a választott művészi elvek melletti makacs kitartás, továbbá a képi gondolkodás játékossága rokonította az övével.
5. Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi a Folly Arborétumban
Újabb kiállítás látogatható a Follyban, Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi címmel. A három éve készülő fotósorozat hazánk nevezetes fáit mutatja be. A fotósorozat szerzője Kállai Márton – André Kertész-nagydíjas fotóriporter –, közreműködő Kovalik Máté – ötletgazda, szerkesztő.
Az alkotók leginkább azokat a fákat keresték, amelyek valamiben rekorderek, elhelyezkedésük vagy történetük kuriózum, és persze azokat is, amelyek mellett nem lehet elmenni szó nélkül. A fa életére való rácsodálkozás volt a cél, tisztelet a hosszú élet előtt, amelyet egy helyben töltenek el. A sorozatban a legnagyobb példányok kultúrtörténeti vonatkozással bíró fák, a helyi közösségek, Az Év Fája versenyre nevezett fáinak érdekesebb példányai, szakrális okokból jelentős fák, a környezetváltozás vagy az emberi tevékenység lenyomatait hordozó egyedek szerepelnek.
Az Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi kiállítás november elejéig látható a kiállítótérben, az étteremben és a kertben, két helyszínen, a közkedvelt szaletlikben. Emellett megnézhetitek a Folly állandó család- és birtoktörténeti kiállítását vagy a húsvétkor nyílt tobozkiállítást, amelyek nyitvatartási időben, belépőjegy megváltása mellett látogathatók az egykori pincéből kialakított kiállítótérben. (x)
Ha további programokat böngésznétek, ide kattintsatok!
(Borítókép: Kőrösi Tamás – We Love Balaton)