Az önfeledt balatoni nyaralás legnagyobb ellensége a péntek késő délutáni M7-es után egyértelműen az eső. Pár hete vakmerő terveinkkel Keszthelyre mentünk, de az időjárás a maga tisztességes felhőivel és északnyugati széllökéseivel megadta a fő csapásirányt. Nem volt választásunk: az Enyém a Balaton!-kampányunk keretében leteszteltük, mennyire sikerül elfoglalni magunkat Keszthelyen és Hévízen, ha a túrázás-strandolás-vitorlázás tengely szóba sem jöhet. Jártunk múzeumban, új étteremben, sőt még Hévíz legdurvább turistarészére is bemerészkedtünk. És ami különösen meglepő: nem bántuk meg.

Vadászati Múzeum és Történelmi Modellvasút Kiállítás

Pont a Festetics-kastély mögött található a múzeum, ami akár magához a gyönyörű kastélyépülethez is jó bemelegítés lehet, egy jó órát simán rá lehet szánni. Egy új épületben kapott helyet a két teljesen különböző tárlat, amelyek mellett makettek is ki vannak állítva, van helikopterszimulátor, és ha nem esik odakint, még a kerti kis vonattal is lehet zakatolni. Rengeteg típusú jegy kapható, akár kombinált formában is a városi múzeumokba.

A Festeticsek nagy vadászok voltak, de az ő trófeagyűjteményükből semmi sem maradt fenn, más nemesi családokéból azonban igen. Ha az ember azzal az előítélettel megy be, hogy csodás vadállatok másait nézheti meg és éljen a természet sokszínűsége, akkor élvezni fogja az egészet. Gyerekek számára külön poén, hogy az adott földrész adott állatai diorámákba, teremnyi "terepasztalokba" vannak szervezve és hangszórókból még állathangokat is játszanak. Aki irtózik az egész vadászattól és a lesből puskával ölés hőskultuszától, inkább hagyja ki ezt a bulit.

A vasútmodell teljesen más: egy békés és kifejezetten monumentális terep. Zalát, az ausztriai Semmering-hágót és Németország egyes részeit mutatja be 2 kilométer sínhálózattal, ezer épülettel és 160 mozdonnyal/vagonnal a kiállítás. Láthatólag nem spóroltak a költségekkel, profi szoftver kezeli a menetrendet, minőségi alapanyagokból dolgoztak, bár még sok helyen látni, hogy akad csiszolandó rész a terepasztalon. Aki szerette az Andrássy úti Miniversumot, ezt is imádni fogja (sőt, a Miniversum egyik szakija segít az itteni karbantartásban is).

Mennyit fizettünk?
A két kiállításért fejenként 1600 Ft-ot, de aki csak az egyikre nevezne be, annak 1100 Ft-ba kerül majd a kaland.

Paletta Bisztró

Ha az ember kivadászta és kivonatozta magát, érdemes lemenni a Libás strand melletti vitorláskikötőbe is, ahol a Bistro Classico helyén nyílt egy teljesen új étterem. Pontosabban egy meglévő éttermi helyiséget vett ki Bezerics Dániel, aki a balatonboglári után itt hozta létre a Balaton második Palettáját.

Egyikünk a napi menüt tesztelte (leves+főétel 1350 forintért), és egyik szereplőbe sem tudott belekötni. Az újzöldség-krémleves tökmagroppanccsal és a rántott csirkecomb májas-borsós rizzsel is tökéletes volt. Másikunk a ház hamburgerére rabolt rá (1650 Ft-ért), aminél szintén nagyon rendben volt az ízvilág és az ökölnyi méretű húspogácsa is, legfeljebb azzal gyűlt meg a bajunk, hogy az étel sokkal magasabb volt, mint szélesebb, ezért elfogyasztása nem sikerült kulturáltan.

Bezerics a vakteszt után elmondta a We Love Balatonnak, hogy fő cél reggeli és ebéd nyújtása (utóbbi menüben), ehhez még jön az á la carte étlap, na meg a bisztrójellegű vacsora is. Mint minden befutott környékbeli étterem esetén, ők is helyi alapanyagokból dolgoznak, ez Bezerics szívügye: Cserszegtomajról jön a bioáru, Balatonszemesről a spárga, Balatonfenyvesről az angus marha, Zircről az apátsági sör.

A konyha még lassú, de isteni, ahogy a tulaj fogalmaz: "mindenben elmélyülünk, megpróbálunk emlékezetes ételt csinálni". A hírük el is terjedt, hiába nyitottak csak másfél hete: előző szombatra 30 ebéddel készültek, végül 120-an jöttek. A terveik is ambiciózusak, lesz kültéri barbecue smoker, bográcsállvány, halsütő, lesznek koncertek, az emeleti teraszon pedig pezsgőbár bulikkal. De egyelőre "inkább húzzuk a boltot, mint toljuk", a cél, hogy elkészüljön minden. És aztán jöhet a vendég, aki szereti a zseniális, de megfizethető ebédet.

Mennyit fizettünk?
Kereken 3 ezer Ft-ot, ebből ketten bőségesen megebédeltünk.

Amazon szálló

Keszthely egyik méltatlanul elhanyagolt háza volt az egykori fogadó, a XVIII. század elején épült Amazon Szálló épülete, aminek felújítását alig néhány hete fejezték be. Odaérve még az esőn át is érezni lehetett az "új-szagot", na meg az innovációt: a főúri utazásokat bemutató kiállítás olyan interaktív lett, hogy csak ámultunk. Varga Zoltán, a ház vezetője mutatta meg nekünk az alapos kutatásokkal alátámasztott turisztikai kiállítást, aminek anyagát több más múzeumból szedték össze, és még bővülni is fog.

Az 1500 négyzetméteres kiállítótérben mindent megtudhatunk arról, hogy zötyögtek a grófok hintón, vonaton, automobilon vagy épp gőzhajón, illetve milyen veszélyeknek voltak kitéve. Közben egy hintóra felülve belőlünk is egy pillanat alatt kocsis lehet, vagy épp teherautót kurblizhatunk be. A padlón vonalak és piktogramok segítik a tájékozódást, hamarosan audio guide is lesz, és olyan unikális dolgokat szemlélhetünk, mint a MÁV egy régi szalonkocsijának felépített belsője. Az udvarra nemsokára kézműves piac érkezik, miközben a szomszédos botanikus kertet is felújítják, szóval hamarosan itt lehet a Balaton egyik legszuperebb múzeuma.

Mennyit fizettünk?
Ez a kiállítás is a Helikon Kastélymúzeum része, de ide külön belépőt kell váltani, ami 1300 Ft-ba kerül felnőtteknek.

Macchiato Caffe, Hévíz

Hévíz gyakorlatilag Keszthely elővárosa, főleg ha ránézünk a térképre, amin látszik, mennyire közel van a Kertváros Hévízhez. Megéri kocsival átugrani, van itt egy méltatlanul a tucat turistahelyek közé süppedt kávézó, ami többet nyújt annál, mint amit elsőre kiszúrunk. A Macchiato ugyanis egy gyenesdiási manufaktúra által készített különleges süteményeket kínál.

Karádi Szabolcs ügyvezető elmondta, 13 éve tartanak nyitva, és kétévente megújulnak (a következő megújulás jövőre várható, mert nyitnak egy delikát bisztrót). A gyenesi cukrászüzem is az övé, tizenkét másik városba is szállítanak süteményt. Hét cukrászuk van, időnként Alessandro Noferini, firenzei cukrászmester felügyeli a munkájukat. Zömmel külföldről szerzik be az alapanyagot, hogy tökéletesen olasz legyen minden. Még tonkababért is Bécsbe mennek.

A beszélgetést megelőző teszten azt tapasztaltuk, megérte: az erdei gyümölcsös  és a vaníliás-krémes sütik is isteniek voltak. Főleg az utóbbi, aminek a belsejében még egy kis lekvárt is elrejtettek. Meg is állapítottuk, ha ez a cukrászda nem ilyen frekventált helyen, hanem pl. Gyenesdiás valamelyik eldugott kis utcájában lenne, mindenki istenítené.

Mennyit fizettünk?
Két sütiért összesen 1380 Ft-ot.

És a lehetőségek végtelen tárháza:

A teljesség igénye nélkül álljon itt még pár hely a környéken, ahova érdemes elmenni, ha szakad az eső: