1. CODE Veszprém
A város legújabb helye, a CODE Digitális Élményközpont egy jövőbe mutató kulturális tér, ahol találkozik egymással a művészet, a technológia és a tudomány. A Dózsa György utca 2. szám alatt található, hatszög alaprajzú helyszínen még egy robottal is összefuthatunk. A hely három részből áll, és mindegyik tartogat meglepetéseket: az egyik a Stúdió, ahol például a világűrbe tehetünk egy utazást; ezt követi az Installációs tér, amely a VEB 2023-projektnek, az épületeknek, a rendezvényeknek és Veszprém régi és új helyszíneinek állít emléket; az utolsó az emeleten található, hatszög formájú tér, a Hexagon, mely immerzív vetítések helyszíne. A különleges élményközpont nagyon egyedi módon mutatja be a mai technikai megoldásokat, köszönhetően a kreatív megvalósításnak, a 3D-hatásnak, a 360 fokos megjelenéseknek, na meg a hanghatásoknak.

2. Állatkert
A Veszprémi Állatkert nagy kiterjedése és a programok sokasága révén akár egész napos programnak is beillik. Az egyik leglátványosabb rész a Gulya-dombon elterülő Afrika szavanna kifutó, ahol zsiráfok, orrszarvúk és zebrák élnek a közel egyhektáros közös élettérben. Ezenkívül van már itt medvekifutó, őshonos magyar háziállat bemutató, 2024 nyarán pedig egy nagymacska-bemutató komplexummal is bővültek az állatkert látnivalói. Az új kifutókban más-más szintekről, sőt testközelből nézhetjük meg a szibériai tigrisek, a hópárducok és a kárpáti hiúzok birodalmát. Az állatkert azonban nem csak ma élő állatokat mutat be, a Dinóparkban rég kihalt őshüllők másaival is találkozhatunk.

3. Kolodko-miniszobrok
Kolodko Mihály szobrászművész miniatűr alkotásaira nemcsak Budapesten, hanem a Balaton környékén is vadászhatunk, három is található Veszprémben. Az első helyi mű a Hősök Kapujának keleti pillérén őrködik: Ernő, az őr bronzból készült, 30 centi magas, és koronaőrök egyenruháját viseli. A város kulturális életének leghangsúlyosabb eleme a zene, a szavazás eredményeként Ödönnek keresztelt utcazenészt a Kossuth Lajos utca alsó részén találjuk. A harmadik miniszobor, LeoNóra a Séd partján, a Kollégium utca végén található gyaloghíd park felőli részén, a vár felé eső hídvég tetején található. Az oroszlán hátán ülő kislány kezében lévő tárgy lehet mobiltelefon vagy akár könyv is. Míg Ernő szobra a múltat, Ödöné a jelent, az oroszlánon ülő lányt ábrázoló alkotás pedig a jövőt jelképezi.

4. Várbörtön Látogatóközpont
Ez a kiállítás rengeteg információval szolgál a börtönök falai mögött zajló mindennapokról. A látogatóközpont az Ember a rács mögött című állandó tárlatával a nagyközönség számára ismeretlen vagy szinte csak a filmekből ismert világba kalauzol. Az egykor itt raboskodókat nem kívánja felmenteni a tetteik alól, hacsak nem ártatlanul vagy ideológiai okokból kerültek a börtönbe, mert természetesen erre is volt példa. A több érzékszervünkre ható vizuális és hangeffektusoknak is fontos szerep jut, mindenhol megvan a maga helye a világosságnak és a sötétségnek, a csendnek és a zajnak is. Úgy ismerhetjük meg a veszprémi büntetéstörténetet, hogy közben megtudjuk a korabeli büntetés-végrehajtás szakkifejezéseit és az elítéltek személyes történeteit is.

5. Művészetek és kiállítások
A környék első és egyben legnagyobb múzeuma, a Laczkó Dezső Múzeum közel félmillió darabos gyűjteményében az érem- vagy az ásványgyűjtői ritkaságoktól a népművészeti cserépcsodákon keresztül a Balaton ihlette költemények kávéfoltos kézirataiig megtalálható itt szinte minden, ami Veszprém. A Művészetek Háza célja a kortárs művészet megmutatása, és öt kiállítóhelye van: a Modern Képtár – Vass László Gyűjtemény, a Csikász Galéria, a Dubniczay-palota, a Várgaléria és a Magtár.
WLB-tipp: A Laczkó Dezső Múzeum egyik korábbi projektje most online él tovább, a Formákon túl olyan balatoni kerítéseket gyűjt, amelyek különleges formájukkal és retró hangulatukkal tűnnek ki. A gyűjtéshez bárki csatlakozhat.

6. Óváros Piac
Tavasztól őszig megéri egy kört tenni az Óvárosban is minden vasárnap, ahol egy klassz piaci forgatagban találhatjuk magunkat. Az utcákat ilyenkor a helyi termelők, a kézművesek, a kreatív műhelyek és a gasztronómiai helyszínek uralják, így a klasszikus vásári hangulat úgy marad meg, hogy közben számtalan újdonságot is felfedezhetünk a kínálatban. A finomabbnál finomabb sajtok, húsok, lekvárok, szörpök mellé kézműves szappanok és tárgyak, de akár dizájnerholmik is kerülhetnek, ezért – ahogyan minden piac esetében – érdemes nyitott szemmel járni!

7. Gasztronómia
Legyen szó isteni pizzákról, pazar bisztróételekről, szaftos húsokról és mennyei péktermékekről, Veszprémben mindent megtalálunk. A város ikonikusnak számító helyszíne a Fricska, a Séd pataknál található helyen BBQ-ételeket és isteni hamburgert találunk, és napokon belül nyílik a pizzázójuk is. A nevével is sokat eláruló Bivstróban bivalyhússal készült fogásokat kóstolhatunk, a Veszprémiumban pedig csodás kemencés pizzát kaphatunk. Az Oliva Hotel és Étterem olyan, mintha egy másik világba kerültünk volna, itt minden a mediterrán életérzésről és ízekről szól. Ha egy kis lendületre van szükségünk a nap elkezdéséhez vagy a folytatáshoz, irány egy pékség, a Derce Pékbisztróban és a Makmoiselle-ben is remek kovászos kenyerek, illatozó péksütemények és jó kávé kapható. A Papírkutya egy kultúrbisztró és egy kocsma egyvelege, az ételek és italok mellett pop-up eseményekbe, kiállításokba, bulikba is belefuthatunk, a Füge Fagyiudvart pedig nemcsak a hűsítő édesség, hanem a reggelikínálat miatt is megcélozhatjuk.

8. Buli és lazítás
A Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programsorozat egyik legfontosabb helyszíne a fesztiválhangulatot idéző Gyárkert volt, amely a programév óta tovább él, és idén június 20-án nyitja meg kapuit. A hely tavasztól őszig koncerthelyszínként működik, télen pedig a jégkorcsolyák és a szánkók uralják a területet. A Wine & Vinyl Bar & Store-ban válogatott bakelitlemezeket és hazai, illetve nemzetközi borászatok tételeit találjuk, és persze hangulatos bulik helyszíne is, ahogyan a Pekedli vagy az Expresszó is, bár utóbbiban jóval többen férnek el, és népszerű zenekarok is koncerteznek itt. Ha a bulizás visszafogottabb vagy pihentetőbb formájára vágyunk, a Hangvilla felhozatalát érdemes átnézni, itt főleg ülőkoncerteken vehetünk részt.

9. Kilátás és természet
A város határain belül több kilátópont is található. A legkönnyebben megközelíthető kilátó a Gizella királyné-kilátó, amely gulya-dombi kilátóként is ismert, a város másik végén pedig az Árpád vezér egyik fiáról, Jutas vitézről elnevezett, több mint 6 méter magas kilátó, ami alaprajzával, a Fibonacci-spirállal az építmény, a természet és a matematika közös törvényszerűsége előtt tiszteleg. A városon kívül, de a közelben, a 77-es úton, Nagyvázsony mellett található egykori szovjet szemletorony pedig nem elsősorban a panoráma, hanem a történeti vonatkozásai miatt izgalmas. A Szent Miklós- vagy Kálvária-dombot se hagyjuk ki, az itt futó sétány igazi zöld sziget Veszprém szívében.

10. Fenyves Malom
Tamás Péter malomrestaurátor és felesége, Tamás Petra 2019-ben vásárolták meg Veszprém egyetlen épségben megmaradt, működőképes vízimalmát. Céljuk az volt, hogy a Fenyves Malmot megmentsék az utókornak, és felújítva, működő malomként mutassák be az érdeklődőknek. Egy interaktív kiállítást is létrehoztak a veszprémi vízimalmok történetéről, melyek között 700-800 éveseket is találunk. A malomban az őrléstől a sütésig végigkövethetjük a búza útját. A felújított konyhában – nagyobb rendezvények esetében az udvari kemencében – lehetőség van kenyér- és langallósütésre is.

(Borítókép: Kőrösi Tamás – We Love Balaton)