A piacozás valahogy mindig egy jó kávéval és néhány finom étellel ér véget, ha pedig az ebédidőbe csúszik a program, már komolyabb étkezés követi. Keszthelyen szerencsére nem kell túl messzire menni a fentiekért: a piac mellett található Pajti kávézó kiadós reggelikkel, street food fogásokkal és melengető levesekkel várja a betérőket, persze nem csak a piacozás után.
Péntek, tizenhárom
A tulajdonos, Vass Ákos régi vágya volt egy specialty kávézó, ahol a kávé mellett néhány snack és egyszerűbb fogás is szerepel a kínálatban. Ez addig tűnt jó ötletnek, amíg Ákos nem végzett egy kis kutatást a környéken, hogy mire lenne igény a potenciális vendégek részéről. Kiderült, hogy a minőségi kávé önmagában nem elég, kell konyha is.
Ákos az üzlet indulásához szándékosan egy babonás dátumot választott: A Pajti 2019. december 13-án, pénteken 13 órakor nyitott meg. Ezek a számok eleinte tényleg nem bizonyultak szerencsésnek, mert néhány hónap működés után a járványhelyzet felülírta a terveket.
Az indulás után spagettit, bageleket, melegszendvicseket és egyszerűbb reggeliket kínált a hely, és egy könnyű ebédre és uzsonnára is be lehetett térni. Hetente változó menüajánlattal, kis étlappal dolgoztak. Egy beszélgetős, laza hely volt a cél, amit a piacra járók, a középkorúak és az idősebbek, illetve a közeli Vajda János Gimnázium diákjai egyaránt látogathatnak.
2020 márciusában, a lezárások idején a Pajti bezárt, mert a kiszállítás nem lett volna gazdaságos. Ezt az időt felújításra, a konyha és a terasz bővítésére fordították. Az őszi lezárások idején már ráálltak az elviteles kiszolgálásra, és újbóli ráncfelvarrást kapott az üzlet, elkészült a külső terasz is.
Street food kis csavarokkal
A Pajtiban egy kiadós reggelivel vagy brunchcsal indulhat a nap, folytatódhat egy könnyű ebéddel, egy uzsonnával és egy korai vacsorával (este 8-kor zárnak, de a hét elején már 6-kor). Instára kívánkozó amerikai palacsinták, tojásreggelik, bagelek közül választhatnak a reggelire betérők, de készül tofurántotta is.
A szezonális étlapra melegítő levesek (napi krémleves és ramen), thai, olasz és mexikói street food ételek kerültek. A klasszikus ízeket kedvelők találnak sonkás, sajtkrémes vagy olaszos ízvilágú bagelt, chili con carnés quesadillát, pirított hagymás-marharagus, sajtos wrapet, akik pedig vevők arra, hogy egy kicsit tágítsák a kulináris komfortzónájukat, kipróbálhatják a sütőtökpestós és birsalmacsatnis csirkés szendvicset vagy a wrapet, amelyben kávés BBQ-csirke találkozik a sajtszósszal.
„Nagyon szeretjük az ázsiai ételeket, de sokáig nem mertük meglépni, hogy feltegyük őket az étlapra” – meséli Ákos. „Attól féltünk, hogy túl sok lesz a közönségünknek, de tévedtünk. Egyszer próbaképp az egyik menüajánlatba bekerült a pad thai, és annyira sokan kérték, hogy idő előtt elfogyott az alapanyag.” Miután kiderült, hogy mégis van kereslet erre a vonalra, thai tésztaételek, ramenek, süt rizs is találhatók a kínálatban, ami egyébként kb. minden harmadik héten változik.
Ha specialty kávézó, akkor már legyen saját blend
A Pajti kávézó eleinte egy sötétebb pörkölésű, brazil kávét kínált. Sokan szerették, de Ákos szintet szeretett volna lépni, a vendégeknek pedig idő kellett, hogy megszokják az új ízeket. „Néha próbálkoztunk egy-két világosabb pörkölésű kávéval, de nem tudtuk, hogyan fogadja a közönség. Az elején egy nap 5-10 ilyen kávé fogyott, és azért is jártattam a számat egy órán keresztül, hogy el tudjam adni” – mondja Ákos.
Többféle kávét kezdtek tesztelni, végül a CrackerJack pörkölő mellett döntöttek. Közösen elkészítették a Pajti kávézó saját blendjét (keverékét) is, amit meg is lehet vásárolni, ha valaki otthon is az itt megszokott ízekre vágyik.