„Balatonos Monopolyt” dobott piacra az Adaptér, a népszerű játék során a résztvevők a régió helyszíneivel és problémáival találhatják szembe magukat.

Aki már játszott Monopolyval baráti körben vagy a családja társaságában, nem biztos, hogy az élményt egy kifejezetten kedves emlékként idézi fel. 

A játék méltán nevezhető klasszikusnak, és ha kellő lazasággal állunk hozzá, szuper órákat okozhat, de ahogy nőnek a tétek és a váratlan fordulatok során gyarapodik vagy csökken a vagyonunk, egyre inkább erősödhet fel a versenyszellem és szabadulhatnak el az indulatok.

A Monopolyhoz sokan a kapitalizmus népszerűsítését kapcsolják, pedig rámutat a rendszer kritikájára is a mindent vagy semmit üzenetével.

Az Adaptér a játék vázát emelte át egy balatoni változatba, ahol a régió ismerős helyszínei köszönnek vissza a táblán. Itt nem a magyar nagyvárosok ikonikus helyszíneit lehet megkaparintani, hanem a régió közkedvelt vagy megosztó helyeit vásárolhatjuk meg, hogy aztán építkezzünk és áthaladás esetén beszedjük az érintettektől a díjakat. Többek között a Club Aligára, Oszi bácsi halsütödéjére, a fonyódi kutyás strandra és a Kultkikötőre is rátehetjük a kezünket, azonban váratlan kiadás is érhet, ha a vízibicikli vagy a Bahart mezőire lépünk, esetleg rossz kártyát húzunk.

Az Adaptér egy egy műhelyből, egy hang- és videóstúdióból, egy digitális élményelemeket tartalmazó fogadótérből és egy kreatív projekttérből álló városi laboratórium. Tudástár, amely új, naprakész tudást nyújt a humán és gépi technológiákról. Az érdeklődők a társadalmi evolúció, az ökológia, a jövő humán értékei vagy az adaptáció témáit érintve vehetnek részt műhelymunkákon és oktatási programokon.

Persze aki már játszott legalább egyszer a hagyományos verzióval, jól tudja, hogy a helyszínek birtoklása és a vagyonunk növekedése mellett előfordulnak ezek a nem várt kiadások is, innentől válik izgalmassá a játék, és

kezdődnek a játszmák, alkudozások. 

Az sem elhanyagolható tény, hogy a Monopoly esetében nagyon nehéz, sőt, szinte lehetetlen több körrel előre tervezni, hiszen a játékos sorsunk meghatározó része kizárólag a szerencsénken, tehát a dobott számokon, a húzott kártyáinkon és játékostársaink jó- vagy rosszindulatán múlik. Utóbbira a Balatopoly is hangsúlyt fektet:

„Légy akár polgármester, nagyvállalkozó, natúr borász vagy helyi aktivista, saját céljaid szerint tudod megszerezni és alakítani a Balaton egyes régióit. Engedd el a morális értékrendszered, zsebeld be minden körben a járandóságod és pusztuljon a nádas a hotelekért! Vagy gyűjts minél több társadalmi pontot, szolgáld a közösséged, és nyerj jócselekedetekkel (hogy reálisabban működjön a társadalmunk).”

A játék részletei és a vásárlással kapcsolatos infók az Adaptér weboldalán találhatók.

(Borítókép: Novák Dorottya - Adaptér)

Címkék