Július 25-én nyitja meg kapuit, sőt: utcáit, udvarait és pajtáit Magyarország egyik legpatinásabb összművészeti fesztiválja, a Művészetek Völgye, mely idén három településen, Taliándörögdön, Vigándpetenden és Kapolcson kínál mindenféle programokat. A tényleg számtalanból mi itt és most tíz zeneit választottunk – íme!
Szabó Balázs Bandája
július 25. 20.30, Palya-udvar, Kapolcs
A folkot, rockkal, funkkal és blueszal, a saját szövegeket versekkel, többek közt Radnóti-feldolgozásokkal keresztező Szabó Balázs Bandája egyre népszerűbb – hallhatjuk a rádióban, de láthattuk például a Nagy-szín-pad című, tehetségmutatónak keresztelt zenei versenyben is, ahol egyébként a döntőig jutottak. A zenekar 2009-ben indult, időközben többször is átalakult, legutóbbi lemeze idén jelent meg Élet elvitelre címmel. Bulizóknak jól táncolható, bölcsészeknek tarisznyában hazavihető – a széplelkűek kenyérre is kenhetik.
Middlemist Red
július 25. 19.30, Elevenkert, Taliándörögd
Hazánk pillanatnyilag talán legtehetségesebb fiatal zenekara, mely a hatvanas évek brit pszichedelikus rockzenéjéből táplálkozik és nemrég a Deezer nemzetközi tehetségkutatóját is megnyerte, a Művészetek Völgyét sem hagyja ki idén nyáron, miközben Nóvé Somáék az As If You Could Mess This Up című bemutatkozó EP után most ősz végén megjelenő debütáló nagylemezükön dolgoznak. Ezerszínű hangzásuk jól passzol majd a Völgy rurális környezetéhez.
Képzelt Város
július 25. 21.00, Elevenkert, Taliándörögd
Az izgalmas, itt finom, ott sodró és grandiózus poszt-rockban utazó hattagú Képzelt Város nagyot gurított tavaly novemberben megjelent harmadik albumával, az elveszett kozmonauta házaspár történetét bemutató Anatolij című koncept-lemezzel, melyet idén nyáron a Völgyben is bemutatnak. A lemezhez több klip is készült – ez itt a második, a Theodor, mely „a hatalmas világűr és az emberi lét kicsinysége közötti kapcsolatot dolgozza fel”.
Kaláka együttes
július 26. 11.00, Kaláka versudvar, Kapolcs
A Kaláka együttes – egyáltalán nem modoros egy ilyen jelzőt iderángatni – intézmény. Vers, folk, sanzon, városi dalok, és még ezer más dolog találkozik Gryllus Vilmosék privát univerzumában, amely, hogy egy másik kétes közhelyt citáljunk, valóban kilenctől kilencvenkilenc éves korig működik. Ezen az estén Ragyog a mindenség című új lemezüket mutatják be.
Ponikló Akusztik
július 26. 17.00, Blues Pot Café, Kapolcs
A jelenleg új dalokon dolgozó Amber Smith (vagy: amber smith) a hazai indie-színtér egyik alapzenekara, mely 2000-ben alakult, s eddigi pályafutása alatt öt nagylemezt jelentetett meg, legutóbbi kiadványa pedig a 2013-as Another Way kislemez. A zenekarban az állandóságot képviselő gitáros-énekes frontember, Poniklo Imre időről-időre egy szál gitáros klubesteken (akusztikus gitárral, csellókísérettel) is prezentálja dalait – egy ilyenre kerül sor a Művészetek Völgyében.
Muriel
július 27. 18.00, Palya-udvar, Kapolcs
A funkot és artpopot keresztező négytagú Murielről a Red Hot Chili Peppers Californication- és By The Way-korszaka is eszünkbe juthat, de végül szerencsére leginkább ők maguk jutnak eszünkbe róluk. Játszottak már a 30Y, a Kiscsillag és a Carbonfools előtt, készítettek egy rakás nagyszerű hangfelvételt (egész pontosan a Check In: 1 és a Check In: 2 című cuccokat), most pedig Palya Bea völgyes klubhelyszínén is pöröghetünk zúzos-roots-os rockzenéjükre.
Romengo együttes és Lakatos Mónika
július 27. 20.00, Muharay udvar, Kapolcs
A hazai roma-folk-színtér egyik legizgalmasabb együttese a magyarországi oláh cigány-zenét játszó öttagú Romengo, melynek legutóbbi (második) nagylemeze, a Nagyecsed-Budapest idén májusban az európai világzenei listára, a World Music Chart Europe-ra is felkerült. A Romengo - mely biográfiája tanulsága szerint úgy alakult, hogy „Rostás Mazsi megkérte Lakatos Móni kezét” - a létező cigány népdalok mellett saját számokat is játszik – nos, akkor ezek közül számosat meg is hallgathatunk a Muharay udvarban.
Morningdeer / vendég: Harcsa Veronika
július 27. 21.30, Harcsa Veronika udvar, Kapolcs
A Morningdeer Dányi Krisztina énekes-gitáros-multiinstrumentalista artisztikus, kísérletező („elborult”), mégis a popdalformán belül közlekedő zenéje, melybe bekavar némi jazz, barokk zene, elektronika, kortárs zene, s amelyben az ablaksikálás és a küllőcsattogás egyenértékű hang a konvencionális könnyűzenei soundokkal. A Morningdeer legutóbbi lemeze, a Concert On a Twig 2013 nyarán jelent meg – hazánkon kívül Japánban, Angliában és az Egyesült Államokban is. Ezen az estén Kriszta vendége a koncerthelyszín háziasszonya, Harcsa Veronika énekesnő lesz.
Kipu
július 28. 22.30, Elevenkert, Taliándörögd
Rendes, böcsületes magyar alternatív rockzene a Kipu: egy dob, egy basszusgitár, egy gitár (a gitárhoz még egy énekes is), némi Kispál és a Borz-, némi 30Y- és Foo Fighters-hatásokkal, természetesen Pécsről. Ettől persze lehetne a Kipu egy szörnyen unalmas rockzenekar is, de képzeljék el, nem az. Hangos, szellemes, virgonc, szakadt, jól bulizható. Láthattuk nyári fesztiválokon, találkozhattunk velük a Supernem, az Y, vagy a Vad Fruttik előtt, van már egy nagylemezük, az …és medvévé változott – most pedig lesz egy koncertjük a Völgyben. És ez jó.
colorStar
július 30. 22.30, Palya-udvar, Kapolcs
Az izgalmas elektronikát, a világzenét, a pszichedelikus rockot és a popdalformát keresztezi az 1996 óta működő, fennállása alatt többször is megújult colorStar, melyben a Budapest Bárból is ismerős Keleti András énekes-gitáros, és a Korai Örömben és új együttesében, a Stukkerben is zenélő Szalay Péter a megmaradt alapító tagok. A nem is olyan régen megújult zenekar legutóbbi dolgaiban, így az idén megjelent Reaction EP-n is a hagyományosabb popdalforma és éneklés felé tolódott el a hangsúly, de ez egyáltalán nem baj, mert a modern klasszicizálás igen jól áll a colorStarnak. Csekkoljuk a Völgyben!