A karácsonyi ajándékozás alapköve a könyv. A Balaton pedig kimeríthetetlen témaforrás a regények, receptkönyvek, nosztalgiaalbumok és fotós kiadványok szerzőinek. Ezért nagyot merítettünk az elmúlt évek könyvterméséből. Íme 10 balatoni könyv, amit ajánlunk a fa alá.
Katona Csaba: Professionatus spielerek (2014)
Tavasszal izgalmas fáklyás városnézésen mutattuk meg, milyen volt Balatonfüred éjszakai élete, mikor még Kossuth és Wesselényi voltak a város celebjei. A reformkori Balatonfüred buja titkairól akkor Praznovszky Mihály irodalomtörténész mondott el izgalmas részleteket. Most viszont a téma másik nagy szakértője, Katona Csaba történész lépett elő tudományával. A szerző Professionatus spielerek - Arcok és történetek Balatonfüred múltjából című könyve ennek a világnak a bemutatója. Megismerheted belőle a reformkori Füred kéjnőit, hamiskártyásait és egyéb zűrös-romantikus figuráit.
Erdélyi Z. Ágnes: Fakanállal a Balatonfüred-csopaki borvidéken (2014)
Kezdetben vala Lajos Mari és Hemző Károly: a receptekből, tájképekből, gondosan berendezett kajafotókból és öreg gombaszedő asszonyokból gyúrt magyar gasztrokönyvek Ádám és Évája. A műfajt azóta számosan művelik: legújabb, nyomdából frissen kikerült darabja a Fakanállal a Balatonfüred-csopaki borvidéken. A könyv a környék ismertebb borászai és vendéglátói köré csoportosul: Jásdi István és fia, Attila, a Söptei-familia tagjai, vagy a tihanyi Piac Placc házigazdája, Peleskey Ákos mesélnek életükről és munkásságukról, miközben ismerkedhetünk a receptekkel. A fotókat szerencsére már nem az állami gazdaságok kétes minőségű borai díszítik.
Megyery-Pálfay Adrienn: Balaton - Beszélgetős könyv (2014)
A beszélgetős könyvet azoknak a pár éves gyerekeknek találták ki, akiknek mindenről ezer kérdésük van. Rengeteg részletgazdag kép, kis szövegek, arra várva, hogy a gyerek lapozzon, kérdezzen, ha már tud, olvasson és elvesszen a részletekben. A Balaton - Beszélgetős könyv szerkesztői azért választották témának a Balatont, mert mindenkinek van jó emlékre róla, és rengeteg témát kínál, így ideális beszélgetős alany egy kiolthatatlan kérdezősködési vággyal rendelkező párévesnek. Az illusztrátor, Radnóti Blanka külön is mesélt a welovebalatonnak a rajzokról, a könyvről és a tóról.
Szabó Tamás: Nagy Balaton-könyv (2012)
A Balaton múltjáról szóló művek sokszor csapnak át a nosztalgia kontrollálhatatlan hömpölygésébe. Ez egyrészt érthető, másrészt könnyen az egyes korok jobb megértésének rovására megy. A Nagy Balaton-könyv ügyesen kerüli el ezt a csapdát: úgy idézi fel a Kádár-rendszer semmivel össze nem téveszthető nyarainak világát, hogy közben csak nagyon finoman hint meg némi édesbús, egyben ironikus nosztalgiával. A könyv kultúrtörténetileg is izgalmas vállalkozás: a hatvanas-hetvenes évek balatoni turizmusának épített örökségét veszi számba. Az üdülőket, hoteleket, izgalmas formájú pavilonokat és állomásokat, amik közül sokat mára elbontottak, míg mások átépítve, szerencsés esetben felújítva emlékeztetnek egy sokak által most is aranykornak tartott időszakra.
Tóth Gábor Ákos: Szerelmem Balaton (2014)
A messziről jött házaspár megtelepszik a Balatonnál, vásárolnak egy lerobbant kúriát, terveznek, próbálkoznak. A helyiek gyanakszanak, aztán feloldódnak, a végén pedig sikertörténetté áll össze az egész. Ilyen sztoriból nem egyet hallottunk mostanában. Tóth Gábor Ákosé azonban nem valóságos, hanem regény: az Édesvízi mediterrán című sorozat második kötetének sztoriját a Balaton partjára helyezte a szerző, így a könyv nem csak a romantikus történet miatt érdekes. A lényege benne van a címben.
Kovács Emőke: A régi idők Balatonja (2013)
Sokak fantáziáját mozgatja meg a „régi idők Balatonja”, ami alatt leginkább a balatoni üdülés 19. századi-20. század eleji hőskorát kell érteni, amikor arisztokraták építettek maguknak villákat Balatonföldváron, nyakig értek a fürdőruhák, Füreden pedig írók és politikusok emelgették egymás előtt a zsirardi kalapot. Ezt a kort mutatja be Kovács Emőke könyve. Aki a faragott tornácos balatoni villákat jobban kedveli a kocka-beton-hálóüveg nyaralóknál, ezt válassza.
Litkey Farkas: Amerről a szél fúj (2014)
Litkey Farkas tagadhatatlanul a magyar vitorlássport legnagyobb alakja. Tucatnyi Kékszalag- és egyéb győzelme főleg a Balatonhoz köti. Idén megjelent életrajzi könyvében pedig részletesen elmeséli gyerekkorától tartó (balatoni) vitorláskalandjait. A könyvet főleg azoknak ajánljuk, akiket érdekel a magyar és a balatoni vitorlássport története. Litkey Farkas könyvéből ugyanis nem csak saját élete történetét olvashatjuk ki, de rengeteget megtudhatunk a magyar vitorlázás nagy alakjairól, a hajóosztályokról és magáról a vitorlássportról is.
Bornai Tibor: Ültünk a mólón (2014)
A nagy magyar édesbús Balaton-életérzés formába öntését nem másnak, mint Bornai Tibornak köszönhetjük. Na meg Laár Andrásnak és a KFT többi tagjának, akik 1986-os Balatoni nyár című számukkal örök formába betonozták azt a melankolikus érzést, mikor az augusztus végi csöndes forróságban ül az ember a mólón és néz a semmibe, miközben a távolban csattognak a hazafelé vivő vonatok. A saját maga által keltett össznépi érzés azonban Bornai Tibort sem hagyta nyugodni. Ezért 2013-ban nekivágott a Balatonnak, hogy Ültünk a mólónk címmel ezúttal könyv formájában adja közre élményeit és tapasztalatait.
Kőrössi P. József: Balatoni szívhalászat (2012)
A magyar irodalomban külön fejezetet lehetne nyitni a Balatonon játszódó műveknek. Irodalmi hőseink közül számosat megihletett a tó, akár féktelen nyári mulatozás, akár egy bármilyen környezetbe belehelyezhető dráma helyszíneként. Kőrössi P. József ebből a hatalmas termésből merített. A Szívhalászat novellái között nem is csak felhőtlen nyári kalandokat találhatsz. Az ismert szerzők, például Kosztolányi és Örkény mellett a nagyközönség számára kevésbé ismerős nevek, Vaszary Gábor, Laczkó Géza vagy Ignácz Rózsa novelláit is a kötetbe rendezte Kőrössi.
Zsiga Henrik: Balaton - Új utak, friss élmények (2014)
A Balaton fejlődésével szerencsére a nyomtatott műfaj nehezen tud lépést tartani. Ami egy-két éve még friss információ volt, ott azóta épült valami, vagy elbontottak valamit, nyílt egy jobb étterem, vagy bezárt egy régi. Zsiga Henrik könyvét most érdemes megvenni: a frissen kiadott új utak, friss élmények, miként címe is sugallja, pont ennek a változásnak egy lenyomata. Ha szerencsénk van, két év múlva már nem lesz érdekes. A szerző akkor majd újra nekivághat mind az 53 településnek, megírni az újabb élményeit. Addig viszont itt egy jó kézikönyv, családosoknak, gyerekkel kalandozóknak is ajánlott.