1/10
Csapody Balázs: Nincs északi-déli part, csak balatoni régió
A szemesi Kistücsök hosszú évek óta fogalom a balatoni gasztronómiában, és manapság már az látszik, hogy az étterem jó híre és remek ételei mellett más fronton is sokat ad vissza a régiónak és a hazai gasztrónak. Az egykor Kistücsökben dolgozó, a szakmát kitanuló alkalmazottak közül többen is saját helyeket alapítottak akár a Balatonnál, akár az ország különböző pontjain. "Ők nem konkurenciáink, a konkurencia az, aki rossz minőséget ad" - mondta Csapody Balázs, a Kistücsök vezetője. Szerinte ha valaki elmegy egy rossz étterembe, a rossz élménye az egész balatoni gasztronómiát járatja le. A sok jó hely márpedig a gasztrorégiót erősítené, amihez jó borászatok, éttermek, cukrászdák, kávézók, piacok kellenek.
Eközben alapanyagok terén is javul a helyzet, "egyre több a jó minőségű regionális és szezonális hozzávaló" Csapody szerint. A strandételverseny győztesének, a koviubilevesnek is örül, hisz az országban először a Kistücsökben volt több mint tíz évvel ezelőtt, most pedig - ha kicsit más formában is - legyűrűzött a strandbüfékbe is.
Összességében ő nem híve annak, "ha elválasztják az északi és déli partot". Az északi kapott anno egy kezdeti jó marketinget, de már a déli part vendégköre is felnőtt a sok jó helyhez Siófoktól Szemesen át Kéthelyig. Az észak-dél felosztásból ugyanúgy ki kell szerinte törni, mint a főszezon körüli őrületből, hisz más évszakok is vannak. A két part közti különbségtétel feleslegességére kitért egy anekdotával is: "egy vendégünk mondta egyszer, hogy a vászolyi sajt nem itteni regionális alapanyag: erre megmutattam neki térképen, hogy Vászoly csak kb. 12 kilométerre van légvonalban, hogyne lenne az."
2/10
Tóth Balázs: A retró lehet briliáns és elhanyagolt is
Tóth Balázs a balatonlellei BL YachtClub & Apartments ügyvezetője és a Balatoni Kör alelnöke, akinek olyan, a szezon fogalmának megszüntetését célzó újítások fűződnek a nevéhez, mint a Mikulás Regatta vagy a korcsolyapálya felállítása Lellén. Egyik projektje egy ingatlanfelújítás - egy igazi retró panzióba lehelt új életet, ebből lett a BL Garden. Ennek kapcsán kérdeztük arról, hogy árt, vagy inkább használ a retró a déli part imázsának.
“Van igényes retró, és van az, ami nem azért retró, mert ez a vonal tetszik az adott hely tulajdonosainak, hanem azért, mert nem foglalkoznak vele” - mondja. “Lehet a retróból nagyon jót kihozni - amit a boglári Pavilon képvisel, az például briliáns - , de a retró semmiképp sem lehet koszos, öreg, hanem az a jó, ha a kor szellemének megfelelő berendezést jelöl. Ha ilyen, akkor nem gondolom, hogy árt, sőt, kimondottan lehet trendi is. De sok helyen sajnos az igénytelenség jelenik meg". A Balatoni Kör alelnöke szerint jó felé haladunk: "Mióta téli rendezvényeket is szervezünk, azt vesszük észre, hogy nemcsak turistaövezet vagyunk, hanem élettér is, megvan az az állandó itt lakó közönség, aki jár az éttermekbe és a programokra. Ebben kicsit le van maradva a déli part, de jó az irány. A déli parton 4 és 5 csillagos szállodából van hiány, 5 csillagosból az egész Balatonon. Egész éven át nyitva tartó, nagy tömegeket fogadó szálláshelyekre lenne szükség, hogy több vendéget tudjunk fogadni a tónál.”
3/10
Nagy Tamás: Lépcsőnként kell haladni
Nagy Tamás 20 éve viszi Balatonlellén a Vitorlás Éttermet. 15 évvel ezelőtt még teljesen más hely volt a Vitorlás, meséli, az étterem kínálata lassan, de biztosan mozdul a hagyományostól az egyszerűbb, modernebb fogások irányába. Egy teljesen új kínálatot nem lehet bevezetni csak úgy, a mostani is egy átmenet, sok olyan étel van rajta még, ami egy idő után el fog tűnni.
„Látok fejlődést, de nem olyan ütemben, mint ahogy azt elvártam volna” - mondja Nagy Tamás két évtized távlatából. „Sokat fejlődött a déli part a minőségi helyek kínálatában, de még mindig nagyon le van maradva az északi parttól, a Balaton sok helyen még mindig megmaradt kelet-európainak. És itt az önkormányzatok sem teszik oda magukat eléggé. Tamás a generációváltásban látja a változás esélyét: „A 80-as évek kelet-német dömpingjén szocializálódott vendéglátósok már nem fognak változni. Ők nem értik, hogy nemcsak az a fontos, hogy tisztán menjen ki a tányér, hanem minden más is. Például, hogy a vendég tényleg vendégnek érezze magát. A generációváltás ugyanakkor elkezdődött. Nálunk a Vitorlásban az a mottó, minden nap egy hangyányival jobbnak kell lenni, mint tegnap. Nem lehet egyszerre egy emeletet ugrani, lépcsőnként kell haladni. Az idén is tudtunk előrelépni: továbbra is keressük a helyi beszállítókat, és inkább visszafogjuk a forgalmat, kevesebb vendéget fogadunk, de azt szeretnénk, hogy több időt töltsenek nálunk. Így mi is magasabb minőséget tudunk biztosítani.”
4/10
Szívós Zsigmond: Vannak próbálkozások, de ez még nem felfutás
Szívós Zsigmond, a Rock Burger alapítója úgy látja, láthatóak már jó példák, de főleg a strandokon még bőven van hova fejlődni: "Ha lemegyek a strandra, egyáltalán nem érzek változást." Lellén és Bogláron sok nagy szabadstrand van, ahol nem vállal senki kockázatot a büfések között, nem változott a tendencia. A választék évek óta adott: "a fagyasztott húsos hamburger, a hot-dog, megmaradtak a régi cuccok". Vannak persze próbálkozók, a balatonboglári Pavilont mondta példának, de ezt felfutásnak nem nevezné." Hozzátette, "egy-két fecske előbb-utóbb nyarat csinál", de a nagy kérdés az, hogy az igények miatt vannak rossz helyek, vagy az emberek csak a rossz helyekből választhatnak. "Miért csináljon valaki jobbat, ha azt látja, hogy ez is elég?" - tette fel a kérdést. Szerinte nagyon kevés az, aki hivatásból, küldetéstudatból akar olyan helyet csinálni, és aki "nem hányja oda a számlát és várja, hogy felállj és menj tovább, és törli az asztalt, ha végeztél.
"Múltkor Lelle-felső és Lelle között voltunk egy barátommal egy régi vágású büfében. Egy olyan fickó vezeti a helyet, aki teljesen be volt rúgva, kértünk tőle két lángost. A tejföl úgy fel volt vizezve, mintha tej lenne, aztán amikor kértem egy szalvétát, azt mondta a büfés, hogy nem ad többet, majd amikor adott mégis, közölte, hogy rosszul használom, meg kellett volna tanulnom ezt. Amikor a mosdó kulcsát akartam elkérni, azt a választ kaptam, hogy azért, mert a vécé nem nekem van ott. Ő lehet, hogy ezt egy nyáron ötször-tízszer megcsinálja, ettől függetlenül aki arra biciklizik, az ugyanúgy be fog hozzá menni, és a havi kis pénzét megkeresi, hogy fennmaradjon a vízen. Ha paraszt leszek a vendéggel, mert kiégtem, akkor inkább abbahagyom", de persze ő is tisztában van vele, hogy van, aki a családot tartja fenn ebből, nem hagyhatja abba.
5/10
Orbán-Juhász Zsuzsa: Az egyik fesztivál elriaszt, a másik bevonz
Tavaly az Év Felfedezettje lett, idén az Év Strandételét adta a tengerparti fílinget megcélzó a zamárdi Tiki Beach Bisztró. Nekik sikerült az évek alatt jól működő strandbüfét felépíteni egy hatalmas szabadstrandon, ahol nehéz meghatározni a közönség összetételét és igényeit meghatározni, akár fesztiválok idején is. "A célközönségünk pont az a közeg, ahova magunkat soroljuk" - vázolta fel Obán-Juhász Zsuzsa, a Tiki egyik megálmodója és üzemeltetője, kiknek is akartak és akarnak ételt-italt adni.
De pontosan ki is a célközönség? "Családosok olyan gyerekekkel, akiket egy - számukra unalmas - éttermi étkezésnél le kell foglalni. Számukra fontosak a jó minőségű alapanyagok, az egészséges, frissen készült étel és a külső". Az utóbbihoz az inspirációt főleg ázsiai útjaik során szedték össze, Thaiföldön láttak olyan lazán összetákolt bungalókat, amikből a turistákat etették és itatták.A jól szituált, 30+-os, családos, jó minőségre szívesen költő célközönség a fentiek ellenére nehezen állt össze, az első évben ugyanis alig jött valaki, a másodikban pedig olyanok is sokan jöttek, akiknek nem ez volt a világuk. "A tavalyi évet már pont kihoztuk nullára" - mesélte Zsuzsa a büdzsé nehézségeit, hozzátéve: "nem is értem, hogy vagyunk még itt ennek ellenére".
Az tehát világos, hogy egy ilyen jelentős méretű strandon nem egyszerű belőni és be is csábítani a célközönséget, de ezt a képletet még a fesztiválok is bonyolítják. A mostani "STRAND Fesztivál közönsége betalál hozzánk", de a Balaton Soundra járó fiatal, bulizós, ivós réteghez nincs sok közük már. Viszont amikor Sound van, az összes szállást ők foglalják le, a családosok pedig menekülnek Zamárdiból, ez meg is látszik az üzlet forgalmán. A Red Bull Air Race ellenben a partra csődítette az embereket, és ez a Tiki Beachnek is rekord látogatottságot hozott.
6/10
Szikra Gabi: Legalább a büfét már lefestik, az ételek még a régiek
Amikor a fent említett Tiki az Év Felfedezettje lett, a Szikra Gabi által működtetett fenyvesi Konyhám nyerte a 2018-as Év Strandétele versenyt a Gofcsi névre hallgató ételükkel. Ő több érdekes megállapítást is tett nekünk, beszélt a vendégek oktatásáról, a külcsín változásáról (a belbecs hanyagolása mellett, legalábbis a régi motorosoknál) és a kurta idei szezonról. "Amikor nyitottunk, folyamatosan kérdezték, van-e hekk, kolbász, hurka. Aztán rájöttek arra, hogy mit szeretnénk, manapság meg már csak azok jönnek, akik nem a régi büfék kínálatára vágynak. Olyan dolgot kell csinálnom, ami jó, amiért képesek eljönni az emberek ősszel vagy tavasszal is. A vendég már elvárja, hogy jó ételt kapjon, ehhez pedig a vendéglátósnak is fel kell nőnie. A régiek viszont úgy vannak vele, hogy ha 30 éve működik valami, miért változtassanak. Nekik rá kell jönni arra, hogy ugyanúgy oda fog menni a vendég, ha új dolgot alkotnak, mert szeretik a helyet 30 éve".
A környező büfékre vannak-e hatással? - merült fel a kérdés. Szikra szerint a déli parti büfék nagy általánosságban lelakottak, ablaknál kell kérni, nincsenek lefestve, a betűk leestek a szavakból. Több szomszédos büfé tulaja már foglalkozik a külsővel, lefesti az épületet, szépen kiírja a büfé nevét. "Az ételekben még nem látom a fejlődést, de kinézetre már próbálják igényesebbé tenni a büféket".
Ami érdekes tapasztalat, hogy Szikra szerint egyre rövidebb a szezon. Tavaly jó volt, de idén nincs "megőrülés". Húsvétkor, pünkösdkor és a nyári szünet előtt is rengetegen voltak. "Hétvégén annyian vannak, hogy a gerendáról is lógnak, de hétköznap ez nem érezhető", ráadásul a Balaton erre a részére még sok "hűtőtáskás" turista jár, akik nem engedhetnek meg maguknak egy drága büfézést. Hétvégén még Boglárról és Lelléről is átjönnek miattuk, és ilyenkor nagyon nehéz a sok munka miatt. Szikra Gabi szerint arra is van remény, hogy a feljövőben lévő déli parti gasztronómia a többi szolgáltatást is felhúzza magával. Egyre több pl. a tavat körbetekerő bringás, aki megkeresi azokat a helyeket, amiről hallott.