A műhelyt ugyan a fővárosban találjuk, de a balatonos kollekció azonnal a vízpart mellé repít minket. A strandok tipikus figurái tűnnek fel a kerámiákon, a csónakázó és a horgászó figurák a legkedvesebb nyári emlékeinket idézik. A színes, absztrakt mintás kerámiák pedig ebben a kollekcióban furfangos csomagolást kaptak, ugyanis a dobozokon kivágott flekkek mögül előbukkanó színes kacskaringók varázsolják egyedivé a strandolók öltözékét.
„Több mint 40 éve járok a Balatonra nyaralni, 26 éve Födő Gábor grafikussal, ugyanoda, a nagyszüleim házába”
– meséli Judit.
„A strandra én a törölközőmmel, ő a rajzfüzetével a hóna alatt érkezik. Ez a rajzfüzet évről évre telítődik, és egyre több szereplős. Ebből a gyűjteményből került kiválasztásra szigorú „casting” után például a nagymama, a nagypapa és az unoka figurája, és kerültek a kerámiákra, dobozokra.”
Az Apacuka Balaton-kollekcióját itt találjátok.
Innentől pedig szerencsére nem volt megállás, ma már saját műhelyében készülnek a Balaton ihlette kerámiák.
„A Balaton közelsége elképesztően inspirál”
– meséli Zsuzsa.
„A türkizkék kerámiáimat ezért is neveztem el Balatonkék kerámiáknak. A munkáimmal szeretném kifejezni a víz árnyalatait, hangulatát, dinamikáját, és a tárgyakon keresztül visszaadni azt a sok energiát, boldogságot, nyugalmat, amit én kapok minden alkalommal, amikor a Balaton partján ülök és gyönyörködöm.”
A Balatonkék kerámiákat itt találjátok, Zsuzsa alkotásaival a szezonban személyesen a Liliomkert Piacon találkozhattok.
Az első Misija figurák ráadásul a Balaton mellett születtek meg, ugyanis Éva már az alapítástól kezdve részt vesz az AlmadiART alkotóház életében. A Balaton gazdag inspirációt jelent számára, így nem véletlen, hogy a tó színei és atmoszférája ihlette kollekció is létrejött. A Misija szobrai pedig nemcsak otthonunk apró díszeivé válhatnak, de egy jó ügyet is támogathatunk megvásárlásukkal, ugyanis Éva a Segítő Vásárlás szervezet révén olyan szociális műhelyekkel dolgozik együtt, amelyek megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztatnak.
„Az egyedi mázas, magastüzű kerámiamadarak Tomay Kata iparművésszel együttműködve készülnek. A termékskála folyamatosan bővül: a Misija cica, a vaddisznó és az elefánt is kapható már az Almádiban kikísérletezett mázakkal” – mesélte Éva.
A Misija Balaton-kollekcióját itt találjátok, vagy személyesen a Balaton mellett, a veszprémi KUNSZT! galéria és közösségi tér boltjában vásárolhatjátok meg.
Ángyán Krisztina Argentínában talált rá a kerámiázás iránti szenvedélyre, amit hazahozott, később pedig a Balatonhoz fűződő rajongását is belegyúrta az agyagba. Balaton-felvidéki otthonában, Gyulakeszin elsősorban home decor tárgyakat készít. A mosdótálak például igazán egyedi hangulatot kölcsönözhetnek fürdőszobánknak, de olyan, apróbb kiegészítőket is találunk a kínálatban, mint az ékszerek és az akasztós díszek. Kerámiái pedig olyannyira utánozhatatlanok, hogy egész Európában le vannak védetve.
„Munkáim érzésvilágom életteli színeit, élénkségét tükrözik, azért készítem őket, hogy szebbé tegye az otthonokat, a nagy napokat vagy akár a hétköznapokat, mert az apró részletek a legfontosabbak” – vallja Krisztina az alkotómunkáról.
A Krisz Ceramica termékeit itt böngészhetitek, a Balaton környékén pedig a szezonban a Liliomkert Piac árusai között is megtaláljátok Krisztinát.
Borzók Anikó a BA kerámia alapítója kerámiaművesként végzett a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolában, emellett évekig tanult rajzot és festészetet, ez teszi lehetővé, hogy csempéi igazán egyediek és művésziek legyenek. Az épületkerámiák és -burkolatok saját ötlet alapján, kézzel készülnek, de Anikóék gyakran szerveznek workshopokat is a dorogi stúdióban, ahol megálmodhatjuk saját csempéinket. Egy ilyen Nyitott Műhely Workshop során készültek el az első balatonos csempék, melyekből aztán önálló kollekció lett.
„Olyan népszerűnek bizonyult a megrendelőink között a Balaton ihlette csempe, hogy aki a tó környékéről rendel a vegyes mintás csempéinkből, szinte mindig kér néhányat ebből a kollekcióból is. A Balaton-szériánk folyamatosan bővül, de idén tervezünk egy nagyobb, látványosabb, Balatont formázó csempeösszeállítást is” – mesélte nekünk Anikó.
A BA kerámia csempéit itt találjátok.
Kínálatukban főleg a balatoni virágoskerteket idéző apró kerámiavirágokat találunk, melyek nemcsak tökéletes ajándékok lehetnek a nagy napokra, de saját otthonunk vagy kertünk örökké virágzó díszeivé válhatnak.
„Olyan helyre születni, élni és dolgozni, ahol az ember még együtt lélegzik az őt körülvevő világgal, ritka kiváltság. A Nivegy-völgy, az otthonunk ilyen vidék, folyamatos inspirációt jelent számunkra. Imádjuk az utánozhatatlan harmóniát, ami a tóból és a felette elterülő szőlőhegyekből árad” – vallja a Csicsó Kerámia csapata.
A Csicsó Kerámia alkotásait itt vehetitek szemügyre, vagy a szezonban a Liliomkert Piacon is találkozhattok velük.
A Goods műhelyt családi vállalkozásként négy éve alapította
Kozma Renáta, aki olyan stúdiót hozott létre, ahol az agyag és a
kerámia kicsit újragondolva, bohókásan, kedvesen mutatja meg magát és csempész
mosolyt a mindennapokba.
„A Balaton már gyerekkorunktól a kedvenc nyári helyünk
volt, Fonyódliget a bázis, és innen fedezzük fel a tó környékét nyárról nyárra.
Ezért is van a Badacsony megörökítve az egyik tányéron, mert mindig azt látjuk
a déli partról, és emblematikus része a magyar tengernek” – mesélte Renáta a balatoni kötődésről.
A Goods műhely Balaton-kollekcióját itt találjátok.
Plesovszki Klára békéscsabai keramikus rendszeres vendége a Balaton északi partjának, mely kézzel festett, egyedi alkotásaihoz is folyamatos inspirációt jelent. Ha egy hosszú, nyugodt kávézásra vagy étkezésre vágyunk, akkor a Klára Kerámia visszafogott és bohókásan elegáns, nosztalgikus Pelso-szettje tökéletes választás lesz.
„17 éves voltam, amikor először láttam a Balatont, azt a hihetetlen kékséget, ami semmi másban nincs meg. Még most is, amikor megérkezem, a szemem csak ezt a kéket issza órákig. Nem tudok betelni vele” – mesélte Klára balatoni élményeiről.
A Klára Kerámia Pelso-kollekcióját itt találjátok.
2016-ban azonban visszaköltözött szülőfalujába és megalapította az Angyalok Kertjét, ahol a kreatív workshopok mellett akár még jógafoglalkozásokon is részt vehetünk. Természetesen Veronika saját kerámiakollekciókat is készít, melyeket a Balaton inspirál, a kék csodás árnyalatai, a víz hullámai és a vízpart fényei egyaránt visszaköszönnek a tányérokról és az apróbb dísztárgyakról.
„Szeretem a szabad alkotást, amikor anélkül születnek meg a formák és a minták, hogy gondolkodnék. Ami az alkotásban inspirál, az a Balaton, a természet és a tudatosság, a spiritualitás. Ezek tükröződnek vissza a mintákon és a színeken, melyeket használok” – meséli Veronika az alkotói folyamatról.
Az Angyalok Kertje Kerámia workshopjairól itt tájékozódhattok, Veronika Balaton-kollekcióját pedig itt találjátok.