1/6
A Szent György-hegyi bazaltorgonákhoz vezető lépcső
Vadregényes, árnyas és meditatív hangulatú lépcsők vezetnek a Turistaháztól a hegytetőre – azon sem csodálkoznánk, ha az egyik fordulóban a Gyűrűk Ura egyik szereplője bukkanna fel. Itt a nyári forróságban is kellemes hűvös van, főleg a jégbarlangnak nevezett üreg közelében, ahonnan a legmelegebb napokon is hideg levegő áramlik ki.
Az útvonal egyébként a csaknem 4 km-es, önmagába visszatérő Szent György-hegyi Bazaltorgonák tanösvény része, ami a volt raposkai bányaudvarból indul. Ahogy sétálunk fel a lépcsőkön, megcsodálhatjuk a 30-40 méteres magasságot is elérő bazaltorgonákat, a hegytetőről pedig a lenyűgöző panorámát. De a hegy még számos látnivalót tartogat: a Lengyel-kápolnát, az Oroszlánfejű kutat, több apró kápolnát, és persze több pincészetet, ahová visszafelé nagyon is érdemes betérni.
2/6
Bujdosók lépcsője
A Badacsony oldalában található Bujdosók Lépcsője tényleg kihívás: 464 fokból áll, igaz, több helyen is meg lehet pihenni közben. Már a lépcsősor felé vezető tördemici emelkedő megadja az alaphangot a kaptatáshoz. A Rodostó turistaháztól induló lépcsők - amiket megmunkálatlan bazaltkockákból építettek 1936-ban -egy darabig nyílegyenesen tartanak felfelé, majd a híres kurucokról elnevezett pihenők egyikénél éles jobbkanyart vesznek.
A Kéktúra útvonalához tartozó turistaút itt becsapósan tájékoztat: jobbra a lépcsőkön haladunk felfelé, míg balra – alig 3 méternyi távolságban a Badacsony-hegy hatalmas bazaltorgonáit találjuk, amelyek kevésbé híresek, mint a Szent György-hegyen található társaik, ám hasonlóan látványosak. Ha sikerült leküzdeni a lépcsősort, a kék jelzésen továbbindulva meglátjuk azt a kilátást, amiért érdemes volt izzadni egy kicsit.
3/6
Kopasz-hegyi bazaltlépcsők
Bár a Káli-medence szívében vagyunk, itt biztosan nem találkozunk tömegekkel a hosszú hétvégéken sem. A mindszentkállai Rákóczi utca felől lehet megközelíteni az izzasztó lépcsőfokokat. Egy helyi mondás szerint ennek a bazaltlépcsőnek annyi foka van, ahány nap van az évben. (Megszámoltuk, nekünk nem annyi jött ki, de az is lehet, hogy nálunk csúszott hiba a számolásba.) Ha legyőztük a 120 méternyi szintkülönbséget, és felértünk a hegytetőre, a jutalmunk a panoráma, és persze a pihenés. A lépcsőkön lefelé vigyázzunk, mert néhol mohásak, csúszósak.