1/6
Rózsakő
Bármelyik túratípust is keressük, érdemes a Kisfaludy-forrás feletti parkolóból indulni. Na nem azért, mert lusták volnánk, hanem azért, mert a Badacsony túraútvonalain szó szerint el lehet veszni, így megspórolhatjuk a parkolóig való gyaloglást. Fontos tudnivaló, hogy a parkoló fizetős. Óránként 300-400 forintért hagyhatjuk itt az autónkat. A parkoló felett azonnal meg is pillantjuk az első, s talán a legismertebb látnivalót, a Szegedy Rózához köthető Rózsakövet. Minden napszakban ajánlott helyszín, leginkább azért, mert a kövön, pontosabban a környékbeli padokon üldögélve a Balaton vizének színváltozása tökéletesen nyomon követhető.
A Rózsakő egyben elágazási pont is: eldönthetjük, balra, a Bujdosók Lépcsője avagy jobbra, a Kisfaludy-kilátó felé vegyük-e az irányt. Csak a pontosság kedvéért: a Kisfaludy-kilátó bármelyik túraútvonalról elérhető, s az útvonalak mentén ezt többször táblák is jelzik, igaz, sajátságos módon, de erről majd bővebben később.
2/6
Bujdosók Lépcsője és a bazaltorgonák
A Bujdosók Lépcsője nagyobb kihívásnak ígérkezik, errefelé azoknak ajánlott menni, akik rendszeresen kardióznak, lévén a lépcsőzés megterheli a szívet, annak ellenére, hogy számos pihenőt iktattak be a 464 fokból álló lépcsősorba. Rejtett látnivaló még a rózsakői elágazásnál a lépcső felé vezető út jobb oldalán a Szent Korona emlékére állított mini emlékmű, ami valójában egy, a koronát formázó vaskeret, Szűz Máriával díszítve. Sajnos jelenleg elég rossz állapotban van, kicsit olyan, mintha nem lenne gazdája.
A lépcsősor felé vezető tördemici emelkedő megadja az alaphangot a kaptatáshoz. A lépcsők kezdetben nyílegyenesen tartanak felfelé, majd a híres kurucokról elnevezett pihenők egyikénél éles jobbkanyart vesznek. A Kéktúra útvonalához tartozó turistaút itt becsapósan tájékoztat: jobbra a lépcsőkön haladunk felfelé, míg balra – alig 3 méternyi távolságban a Badacsony-hegy saját bazaltorgonáit találjuk, amelyek kevésbé híresek, mint a Szent György-hegyen található társaik, ám hasonlóan látványosak.
A túraútvonalról letérve, szigorúan saját felelősségre egy kőfolyáson és egy ingókövön keresztül akár az orgonák tetejét is megmászhatjuk. Csak annak ajánlott, aki nem tériszonyos, illetve biztosan mozog a nagy kövek között! Esős, nedves időben ne próbálkozzunk ezzel a mutatvánnyal, de napsütéses időjárás esetén remek panoráma tárul elénk: balra a Balatont és Szigligetet, illetve a településen található Szentháromság-kápolna (avagy Rókarántói-kápolna) sziluettjét láthatjuk, míg jobbra a Szent György-hegy és a Tapolcai-medence egy része látható.
A nyári forróság helyett érdemes az őszi időpontot választani a túrára (s ez a Badacsony többi részére is igaz), lévén kevesebb a turista, s még a vaddisznók is jól el vannak látva makkokkal, így nem kell attól tartani, hogy összetűzésbe keveredünk velük.
5/6
Kisfaludy-kilátó
A kilátót elhagyva ismét választhatunk (táblák sajnos nem segítenek): a hegy tó felőli oldalán vagy hátat fordítva a Balatonnak, egyenesen a Kisfaludy-kilátó felé vesszük az irányt? Ha utóbbi mellett döntünk, meglepő élményben lehet részünk: az addig megszokott bazalt eltűnik, s a föld vörössé válik. Akárha egy erdővel borított külszíni bauxitbányában járnánk. Az út – elvileg – nyílegyenesen visz a legmagasabb kilátó felé, érintve két elágazást is, amelyek közül az egyiknél semmilyen jelzést nem találunk. Pontosabban egy, valaha talán jól elhelyezett táblát a kilátó helyzetéről, ami azonban mostanra már egyrészt nincs a helyén, másrészt a parkgondnokság mintegy véletlenszerűen elhelyezte egy romos pad mellett.
A következő elágazásnál egy szakadt, valaha szebb napokat látott menedékház (?) áll s néhány táblát, melyek közül kettő is a Ranolder-keresztet jelöli, egymáshoz képest 90 fokos eltéréssel. A Kisfaludy-kilátóról tájékoztató táblát most látjuk másodszor – edzett túrázók lévén nem esünk kétségbe, de akiben elvész az iránytű, hamar megzavarodhat, főleg, ha sötétedés közben talál ide.
A hegy teteje a Kisfaludy-kilátóé, amit a lombkoronák eltakarnak, így alig 10-15 méteres távolságból tűnik csak fel: az egyébiránt 18 méter magas kilátó szlogenje az „Egy jobb kilátásért”. A jó kilátás meg is valósul, de bármelyik irányba is nézzünk – a Balaton, a Tapolcai-medence, a Káli-medence – felé, a kilátó valamelyik részlete mindig belelóg a képbe. Kukákat itt sem találunk, de legalább akad két, a fákra rajzszöggel felerősített nejlonzsák.
Lefelé menet választhatjuk a rövidebb kék utat (pontosabban csak ezen indulhatunk el), ekkor néhány perc alatt a Rózsakőnél találjuk magunkat, de variálásképpen becsatlakozhatunk a piros jelzésre, amely egy kerülővel az általunk már tavasszal tárgyalt internáló táborhoz vezet, s útba ejti az egykori kőfejtőt is, a Tomaji bazaltbányát.
Bazalt körút
A Bazalt Körútnak keresztelt túraútvonal a borrajongók között jól ismert Istvándy Gergő fejéből pattant ki némi helytörténeti kutakodás során. Elsősorban azoknak javasolt, akik nemcsak a természetért, hanem a kulturális látnivalókért is rajonganak. Az Istvándy Borműhelyből indul, s ott is ér véget, közbeiktatva borkóstolást, borzongást és bámészkodást. Az egykori tábortól a kőfejtőig vezető bazaltlépcső és a bányabéli kőemberek felejthetetlen élményt nyújtanak.
- Nehézségi fokozat: közepes
- Hossz: 10 km
- Időtartam: 3,5-4 óra
Kulturális séta
Aki csak a kulturális látnivalókra kíváncsi, az nyugodtan átugorhatja ezeket a stációkat, s rögtön, már a Rózsakőtől a Szent István-kápolna vagy II. János Pál pápa szabadtéri szentélye, illetve a Klastrom-kút felé veheti az irányt.
- Nehézségi fokozat: könnyű
- Hossz: 2 km
- Időtartam: 30 perc
Kuruc-körút
A Kuruc-körút egyszerűen csak körbe visz a Badacsony szélén, minimális, könnyen leküzdhető szintemelkedéssel. Ha kevés az időnk, érdemes ezt választani, itt is remek kilátópontot találunk.
- Nehézségi fokozat: könnyű
- Hossz: 8 km
- Időtartam: 3-3,5 óra
„We Love Balaton-körút”
Ha a kalandot keressük és mindent látni szeretnénk, akkor mindezek, a szerkesztőség által lejárt útvonalak összefésülését javasoljuk: a Bazalt Körút-Bujdosók Lépcsője duó Ranolder-kőkereszt kitérővel és kilátós szalonnasütéssel (van kijelölt tűzrakóhely). Igazán bevállalós túrázók ennek szürkületkor vágnak neki, mert ez az elhagyatott kőépületek felkeresésével garantált lesz a Twin Peaks-hangulat a Balaton-felvidéken.
- Nehézségi fokozat: nehéz
- Hossz: 13-14 km
- Időtartam: 5-6 óra