Németországból szeretettel
A Rajna vidékét tekintik szülőhazájának, Németországban kétségkívül csodaszép rizlingeket kóstolhatunk, de azért Elzásznak sincs oka szégyenkezni. Hűvös klímájú borvidékeken szívesen foglalkoznak vele, mert igen jól bírja a hideget, persze ilyenkor is figyelni kell a megfelelő dűlő kiválasztására. A fajta általában mindenhol a védett, kiemelten jó fekvésű dűlőt kapja, mert legszebb formáját csak hosszú érést követő késői szürettel mutatja meg.
Bár a Balaton körül több pince házasítja olaszrizlinggel, jellemzően önállóan palackozzák. A fajta nagy erénye, hogy a borban képes megjeleníteni a termőhelyet, valószínűleg ezért is népszerű a vulkanikus alapkőzetű Badacsony környékén. Magas savait sokan pár gramm maradékcukorral ellensúlyozzák, ami még jobban kiemeli a gyümölcseit. Fiatalon zöldalmát, őszibarackot, citromot, virágot szoktak sorolni vele kapcsolatban, míg az érettebb tételekben mézes, grépfrútos, mandulás és az összetéveszthetetlen petrolos jegyeket fedezhetjük fel.
Sokoldalúan használható a gasztronómiában, a száraz változatait hal és szárnyasok mellé ajánlják gyakran, míg a félszáraz verziók remekül működnek az ázsiai konyha csípősebb fogásaival. Körbekóstoltuk a Balatont és kiválasztottunk 10 szép rieslinget, az érdeklődő kezdők ugyanúgy találnak köztük kedvencet, mint a feketeöves haladók, sőt a végére még egy meglepetés édes bor is került.
1/10
skr
Skrabski Rajnai Rizling 2019: A balatonudvari pince egyetlen olyan fajtája, ami nem kötődik a Kárpát-medencéhez. Elvis Presley-ként jellemzik a fajtát: a nők elalélnak tőle, míg a férfiak mind így szeretnének énekelni. A bor jól bevált recept alapján készül évek óta és töretlen népszerűségnek is örvend. A feszes savakat kis maradékcukor ellenpontozza, a finom körtés-almás ízjegyek mellett citrusok zárják a kortyot, garantált, hogy ebből még egy pohárral kérni fogsz!
2/10
pálff
Pálffy Káli Rajnai Rizling 2018: A Káli-medencében már igazán van mit megmutatni a talajból, Mindszentkálla és Köveskál bazaltos dűlőiből szüretelték Pálffyék a bor alapanyagát, fiatal ültetvényekről. Trópusi gyümölcsökkel, mézzel és finom petrolos utalással indít az illat, barátságos a korty, lédús őszibarackot, ringlót, sőt mangót fedezhetünk fel a kortyban. Közérthetőre hangolt bor, amit vájtfülűek is élveznek.
3/10
Saba
Sabar Rajnai Rizling Leszner 2018: Az, hogy ma van szőlő Badacsony környékén, nagyban köszönhető a Lessner családnak, akik a filoxéra pusztítása után finanszírozták a borvidék ültetvényeinek újratelepítését. A Szent György-hegyen egy dűlővel tisztelegnek előttük, itt termett a Sabar Pince rajnaijának alapanyaga. Precíz, jó arányú, egyenes bor, de ez már szinte megszokott tőlük. Zamatos alma, körte, halvány mandula és finom fűszeresség határozza meg a kortyot. Fiatal bor még, érdemes pár év múlva újra elővenni!
5/10
borbél
Borbély Kőmagas Rajnai Rizling 2016: A Borbély család kedvenc dűlőjéből, a Csobánc déli oldalán fekvő Kőmagas dűlőből származik, erősen vulkanikus altalajjal. Érdekessége, hogy Borbélyék a bort új tölgyfa hordóban érlelik 6 hónapig, a fajtára ez kevésbé jellemző a világban. Illatában visszafogottan érezzük a hordófűszereket, a fehér húsú gyümölcsök mellett. Jó arányú a korty, szép savak, ízében érett sárga almával, fehérhúsú barackkal, némi kaporral és babérral. Egyedi stílusú bor, pár év múlva még szebb lehet.
7/10
Villa Sa
Villa Sandahl Dig It Rajnai Rizling 2018: A svéd tulajdonú pince, ami csak rajnaival jelenik meg a piacon, ráadásul minden évben újabb és újabb őrült névvel és címkével virít. A csavarzáras boraik jelentik a beszálló kategóriát, mint a 2018-as Dig it. A bor illatában érett őszibarack, kompótos édesfűszerekkel, ami a késői szüret és némi botritisz eredménye lehet. A korty lágyabb érzetű, maradékcukorral, ízében trópusi gyümölcsöket, lédús őszibarackot, finom ásványosságot fedeztünk fel. Egyedi stílust képvisel a pince, rajnai rajongóknak kihagyhatatlan.
8/10
Gilves
Gilvesy Tarányi Rajnai Rizling 2018: Hamar meghatározó pincévé vált Gilvesy Róberté a Szent György-hegyen, tudatosan és jó érzékkel készíti borait. Rajnaiból többet is találunk a kínálatban, az alap tartályos érleléssel, könnyedebbre, gyümölcsösebbre hangolva készül. A Tarányi a pince melletti, organikusan művelt 50 éves tőkék terméséből készül. Feszes szerkezetű bor, penge savakkal, a kortyban hangsúlyos ásványossággal, almával, körtével, ízléses hordófűszerekkel. A bor arra épít, amiben igazán jó a rajnai: megmutatni a lehető legtöbbet a termőhelyből. Haladóknak kötelező!